Kategorie Dyskopatia

3 spostrzeżenia pacjentów, którzy borykają się z problemami z dyskiem. Ciekawy punkt widzenia

Osoby, które mają problemy z dyskami mają ciekawe spostrzeżenia, które otwierają oczy na ten problem. Co więcej, nie wszystko jest takie oczywiste jak nam się wydaje, dlatego warto poznać ich punkt widzenia.

Uzyskanie dokładnej diagnozy klinicznej z przyczyn leżących u podstaw może być trudnym procesem, ale ważne jest, by kierować optymalnymi decyzjami dotyczącymi leczenia.

Aby ułatwić nawigację w procesie diagnostyki i leczenia, oto 3 porady, które warto wiedzieć:

#1 Zaburzenie dysku nie oznacza bólu

Chociaż jest to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, uszkodzony lub chory dysk nie zawsze powoduje ból lub jakiekolwiek objawy. W rzeczywistości stosunkowo wysoki odsetek populacji w wieku powyżej 40 lat ma jakiś problem z dyskiem, który jest widoczny dopiero na skanie. 

Jest to podobne do innych zaburzeń, które często nie powodują żadnych objawów, takich jak szmer serca, który jest wadą.

Ponadto nasilenie problemu z dyskiem nie koreluje z ilością bólu lub objawów, których doświadcza pacjent. Na przykład:

  1. Jedna osoba z dużym problemem przepukliny dysku międzykręgowego może nie mieć żadnych objawów
  2. Inna osoba z małą, prawie nieistotną przepukliną dysku może cierpieć z powodu pieczenia, który promieniuje w dół nogi.

To rozróżnienie jest ważne, ponieważ jeśli problem z dyskiem pojawia się w obrazie, ale nie jest przyczyną bólu pacjenta, wówczas nie będzie pomocne w leczeniu problemu z dyskiem. 

W najgorszym przypadku pacjent może zostać poddany operacji w celu leczenia przepukliny lub zwyrodnienia dysku , ale okazuje się, że po operacji ból jest taki sam i wcale się nie poprawił.

#2 Testy diagnostyczne zwykle nie identyfikują źródła bólu

Wywiad specjalisty kręgosłupa z pacjentem na temat jego historii medycznej, w połączeniu z oceną objawów pacjenta, zwykle skutkuje diagnozą kliniczną określającą przyczynę bólu pacjenta.

Następnie można zastosować test radiograficzny, taki jak skan MRI (Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego), zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa, w celu potwierdzenia diagnozy i uzyskania dodatkowych informacji na temat opcji leczenia. 

Ten rodzaj testu może być pomocny w planowaniu operacji. Jednak test radiograficzny rzadko jest wykorzystywany jako podstawa do diagnozy – służy głównie do potwierdzenia lub wykluczenia dolegliwości.

#3 Decyzja o operacji dysku jest procesem skomplikowanym

Decydując się na opcję leczenia bólu spowodowanego problemem z dyskiem, ważne jest, by wziąć pod uwagę rodzaj operacji przed podjęciem decyzji o operacji. Na przykład:

  1. Typową operacją mającą na celu wyeliminowanie promieniującego bólu nóg w przypadku przepukliny dysku jest mikrodiskektomia , operacja o wysokim odsetku powodzenia w natychmiastowym łagodzeniu bólu nóg przy stosunkowo krótkim czasie powrotu do zdrowia.

Co więcej, w ramach rodzajów operacji istnieje wiele czynników. Na przykład, wielopoziomowa fuzja dowolnego rodzaju zajmie więcej czasu do wygojenia i spowoduje przeniesienie większego stresu na inne niefuzowane segmenty kręgosłupa niż fuzja jednopoziomowa. Połączenia wielopoziomowe (takie jak L4 – S1) zasługują zatem na ostrożniejsze rozważenie niż połączenie jednopoziomowe (takie jak połączenie L5-S1 lub L4-L5).

Biorąc pod uwagę wiele rozważań, pacjentom dobrze służy kształcenie się w zakresie możliwości chirurgicznych przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.

Przede wszystkim ważne jest, by pacjenci edukowali się na temat swojego konkretnego stanu, aby pomóc w zapewnieniu dokładnej diagnozy i wyboru najlepszych możliwych opcji leczenia.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: https://www.freepik.com/premium-photo/doctor-showing-anatomical-spine-his-patient_3463511.htm#query=disc%20spine%20disc&position=6