Kategorie Wady postawyWady postawy u dorosłychWady postawy u dzieci

5 faktów o skoliozie, które warto znać. Ta wiedza zaoszczędzi Ci sporo zbędnego stresu

Wiele osób pisze mi, że cierpi na ból pleców spowodowany skoliozą. W związku z tym macie także wiele pytań, zebrałam je w jedną całość i opisuję 5 faktów o skoliozie, o których powinien wiedzieć każdy. Nie tylko osoby ze zdiagnozowaną skoliozą.

Skolioza to stan, w którym kręgosłup jest nieprawidłowo obrócony i zakrzywiony w bok. 

Najczęstszym typem jest skolioza idiopatyczna, która ma nieznaną przyczynę. Oto 5 faktów o skoliozie, które warto znać:

#1 Skolioza zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania

Ponad 80% przypadków skoliozy idiopatycznej rozwija się w okresie dojrzewania. Powód tego nie jest w pełni zrozumiały, ale szybszy wzrost organizmu w tym czasie jest powszechnie podejrzewany o skrzywienie. 

Podobnie, gdy dorastający osiągnie dojrzałość szkieletową, krzywa skoliozy mniejsza niż 40° raczej nie będzie postępować. Z tego powodu kluczowym czynnikiem w leczeniu skoliozy jest wczesna identyfikacja stanu i, w razie potrzeby, zapobieganie dalszej krzywiźnie.

#2 Skolioza może być łatwo przeoczona

Zwłaszcza na początku skolioza może nie mieć zauważalnych objawów. Oficjalna diagnoza skoliozy jest rozważana, gdy miara krzywej bocznej, zwana kątem Cobba, wynosi 10° lub więcej. Jednak osoba z krzywą 10° lub nawet 20° prawdopodobnie tego nie zauważy. 

Wraz z postępem skoliozy jest bardziej prawdopodobne, że zostanie ona zauważona po raz pierwszy podczas regularnej kontroli u pediatry lub podczas badań szkolnych. W niektórych przypadkach rodzic lub przyjaciel może zauważyć, że dziecko ma nieprawidłowe boczne skrzywienie kręgosłupa, gdy plecy są odsłonięte, na przykład podczas noszenia kostiumu kąpielowego lub przebierania się w szatni.

#3 Aktywne leczenie zazwyczaj nie jest potrzebne

Mimo, że skolioza jest oficjalną diagnozą krzywizny bocznej co najmniej 10°, większość z tych krzywych nie postępuje na tyle, aby powodować problemy lub wymagać leczenia. 

Dla zdecydowanej większości osób ze skoliozą idiopatyczną, ocena lekarza co 4 do 6 miesięcy jest wystarczająca. Dopóki krzywa nie osiąga 25° lub 30° i nie postępuje więcej niż 5° w ciągu 6 miesięcy, nie uważa się za wysokie ryzyko pogorszenia.

#4 „Sztywne szelki” mogą zatrzymać progresję krzywej

Jeśli krzywa skoliozy osiągnie co najmniej 25° i pozostaną znaczne ilości wzrostu kostnego, może być zalecany aparat ortodontyczny. 

Obecnie sztywne aparaty ortopedyczne to jedyne leczenie nie chirurgiczne, które, jak udowodniono, spowalnia postęp skoliozy i zmniejsza prawdopodobieństwo rozważenia opcji operacji. 

Badania wykazały, że niektóre rodzaje ćwiczeń mogą zmniejszać lub spowalniać przebieg krzywej, dowody są jeszcze zbyt małe i potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.

#5 Operacja jest leczeniem ostatniej szansy

W rzadkich przypadkach, gdy skolioza idiopatyczna postępuje dalej niż 45° lub 50°, można rozważyć operację. Chociaż wyniki tego zabiegu wydają się być dobre, a procedura jest stosunkowo bezpieczna, nadal jest to poważna operacja. 

Operacja skoliozy może mieć wydłużony okres regeneracji, który może trwać od 6 do aż 12 miesięcy, jak również ryzyko infekcji, nadmiernego krwawienia i innych powikłań.

Podczas gdy większość przypadków skoliozy pozostaje łagodna, pocieszające jest to, że dzisiejsze możliwości leczenia w zakresie ortezy i operacji są lepsze niż kilka dekad temu. 

Pamiętajcie, że ćwiczenia fizyczne są nadal dobrym pomysłem na poprawę siły, elastyczności i postawy pleców. Skontaktuj się ze swoim lekarzem i poproś o zestaw ćwiczeń dostosowany do Twoich potrzeb.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com