Kategorie ĆwiczeniaPorady

„Aktywna przerwa w pracy”. Ruszył program ćwiczeń dla pracowników biurowych

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale siedzący tryb życia to czwarta przyczyna zgonów. Naukowcy z University of Texas MD Anderson Cancer Center na podstawie obserwacji doszli do wniosku, że osoby spędzające znaczną część dnia w pozycji siedzącej mają o 82% większe ryzyko z gonu z powodu raka niż osoby najmniej siedzące. Kolosalna różnica, prawda?

Siedzący tryb życia to jednak nie tylko większe ryzyko zachorowalności na nowotwory. To także postępująca nadwaga i otyłość, większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, cukrzycy udaru mózgu, a także zaburzeń w układzie ruchów oraz bóle mięśni i stawów, które szczególnie narażone są na długotrwałe przeciążenia.

„Aktywna przerwa w pracy”

To, że sporą część swojego życia spędzamy w pozycji siedzącej wynika bardzo często z formy pracy. Naukowcy odkryli, że zastąpienie zaledwie 30 minut siedzącego trybu życia aktywnością fizyczną zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka aż o 31%. Oczywiście ma to również przełożenie na wiele innych problemów zdrowotnych.

aktywna przerwa w pracy
Pxhere

Ze względu na dobro, a przede wszystkim zdrowie Polaków Ministerstwo Zdrowia i Krajowa Izba Fizjoterapeutów podjęły się realizacji programu ćwiczeń pt. „Aktywna przerwa w pracy”. Ćwiczeń skierowanych do pracowników biurowych. Projekt zawiera zestaw kilkunastu filmików z ćwiczeniami, które można z powodzeniem wykonywać w miejscu pracy, zwłaszcza, kiedy w przerwach, gdy praca ma charakter siedzący, czy też w domu, gdzie mamy ograniczoną aktywność fizyczną. Ćwiczenia są łatwe, dzięki czemu może wykonywać je dosłownie każdy, a przede wszystkim skuteczne. Co więcej nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani stroju, a niektóre z nich można wykonywać bez wstawania od biurka.

fizjoterapiaporusza.pl

Przypomnijmy również, że wcześniej izba przy współpracy z ministerstwem opracowała program skierowany do seniorów, który cieszył się dużą popularnością. Program miał zachęcić starsze osoby do aktywności podczas trwania pandemii koronawirusa.

Gdzie można znaleźć ćwiczenia publikowane w ramach programu „Aktywna przerwa w pracy”?

Ćwiczenia z programu „Aktywna przerwa w pracy” mają być publikowane na stronie fizjoterapiaporusza.pl, a także na YouTube i Facebooku Ministerstwa Zdrowia i Facebooku portalu Znajdź Fizjoterapeutę. Nagrania z ćwiczeniem wraz z komentarzem i uwagami ze strony eksperta odnośnie chociażby tempa czy liczby powtórzeń mają pojawiać się regularnie. Na chwilę obecną zostały udostępnione zostały już dwa 60-sekundowe filmy instruujące, jak ćwiczyć. Seria kilkunastu nagrań będzie dostępna bezpłatnie.

Zadbaj o siebie! Fizjoterapia porusza, a ruch to zdrowie!

Źródła: fizjoterapiaporusza.pl
Exit mobile version