×

Alternatywne metody leczenia bólu pleców- korzyści i przeciwwskazania

Ból pleców, to jedna z najczęstszych dolegliwości na jakie uskarżają się Polacy. Wtedy sięgamy po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dopiero, gdy ból jest nie do zniesienia udajemy się do lekarza i szukamy innych metod leczenia. A im szybciej zaczniemy dbać o kręgosłup, tym szybciej nasze dolegliwości ustąpią. Jakie są więc alternatywne metody leczenia bólu pleców? Czy są skuteczne i bezpieczne? Czy mogą je stosować wszyscy bez wyjątku?

#1 Joga pomaga zwalczyć ból pleców

Zajęcia z jogi są dedykowane osobom, które już mają dolegliwości bólowe pleców lub chcą wzmocnić kręgosłup w ramach profilaktyki. Powinny być prowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela jogi, będącego jednocześnie doświadczonym fizjoterapeutą.

Ćwiczenia polegają przede wszystkim na rozciąganiu mięśni pleców oraz wykonywaniu skrętów tułowia. Pomaga to przywrócić mięśniom elastyczność, pozbyć się bólu i zrelaksować. Pozycje powinny być tak dobierane, aby przynosiły ulgę i wzmacniały mięśnie kręgosłupa. Nie mogą powodować bólu! Istotne jest również, aby wykonywać je regularnie i poprawnie!

Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie – David Good

Przeciwwskazania do wykonywania jogi

Jeśli nie zamierzasz przykładać się do poszczególnych ćwiczeń, lepiej z nich zrezygnuj. Joga mylnie jest postrzegana jako aktywność o niewielkim oddziaływaniu. Jednak niepoprawne wykonywanie asan nie tylko nie będzie nieskuteczne, ale w najgorszych przypadkach – może być przyczyną poważnych urazów.

15 rzeczy, o których nikt mi nie powiedział zanim zaczęłam ćwiczyć jogę

#2 Krioterapia na ból kręgosłupa

Krioterapia to leczenie zimnem. Może być stosowana miejscowo lub ogólnie. Terapia ta wykorzystuje naturalne reakcje organizmu na zimno. Najpierw dochodzi do gwałtownego obkurczenia naczyń krwionośnych w tkankach i krew płynie nieco wolniej. Przez chwilę następuje spowolnienie przemiany materii. Następnie naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia. Szybciej wydziela się endorfina, która jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Zmniejsza się napięcie mięśni. Stają się one bardziej elastyczne i sprawniejsze.

Krioterapia miejscowa, jak działa?

Leczy urazy, silne stłuczenia, likwiduje miejscowy ból, ułatwia tradycyjną rehabilitację. Stosowana jest przy rozległych oparzeniach, chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Usprawnia pojedyncze stawy, likwiduje przykurcze i napięcia mięśni. Wspomaga również leczenie nerwu kulszowego.

Krioterapia ogólna, czyli kriokomora

Zabieg składa się z trzech etapów: przygotowania, kriogenii i kriorehabilitacji. Pierwszy etap to wejście do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura ok. – 50 stopni Celsjusza, aby organizm przywykł do zimna. Następnie przechodzi się do komory podstawowej (ok. – 150 stopni). Nie można w niej (ani 20 minut po jej opuszczeniu) dotykać skóry, żeby nie powstały bolesne rany. Trzeba również pamiętać o właściwym oddychaniu, ponieważ może dojść do tzw. opresji oddechowej, która wywołuje duszność.

Po wyjściu z komory wykonuje się gimnastykę, podczas której do wyziębionych organów, mięśni i komórek dociera ciepła, silnie utleniona krew. Dzięki temu można usprawnić stawy, rozciągnąć mięśnie i poprawić ogólną formę. Znika przewlekły ból, sztywność stawów, a przykurcze mięśni wydają się mniejsze.

Krioterapia w komorze pomaga leczyć:
– zapalenie stawów oraz ścięgien i mięśni,
– gorączkę reumatyczną,
– zespoły bólowe kręgosłupa (zwłaszcza, gdy występują w okolicach lędźwiowych oraz nerwu kulszowego),
– reumatyzm tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien czy okołościęgnowe),
– przykurcze stawów, obrzęki po operacjach oraz bolesne blizny,
– schorzenia neurologiczne (m.in. niedowłady, rozsiane zapalenie mózgu oraz rdzenia kręgowego, choroba Parkinsona czy ostre zapalenie nerwów),
reumatoidalne zapalenie stawów, gościec łuszczycowy.

Przeciwwskazania do wykonania krioterapii

Osoby z niedokrwistością, niedoczynnością tarczycy, wadami serca, ciężkimi postaciami dusznicy oraz takie, które źle tolerują zimno nie powinny korzystać z tego rodzaju leczenia. Również osoby nadmiernie się pocące w stresowych sytuacjach, ponieważ pot zamieniałby się w grudki lodu i dotkliwie odczuwaliby zimno.

Poza tym, krioterapia jest przeciwwskazana dla osób:
– chorych na nowotwory,
– po niedawno przebytych przeszczepach tkanek czy narządów,
– które miały zakrzepy żylne,
– cierpiących na zaburzenia czucia oraz z odmrożeniami.

#3 Akupunktura

Akupunktura, to terapia polegająca na nakłuwaniu specjalnymi igłami ciała pacjenta – skóry i tkanki podskórnej. Ma ona na celu przywrócić siły witalne, wzmocnić układ odpornościowy i pobudzić układ krwionośny.

Akupunktura nie wyleczy kręgosłupa, ale jest doskonałą terapią wspomagającą, która znacząco zmniejsza ból.

Jednak niezdrowa dieta i tryb życia, a także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów osłabiają działanie akupunktury.

Przeciwwskazania

Choroby zakaźne, nowotworowe, psychiczne, weneryczne, zapalenia skóry oraz hemofilia i wszczepiony rozrusznik serca to przeciwwskazania do leczenia tą metodą.

Z akupunktury nie mogą korzystać również kobiety miesiączkujące, będące w ciąży i karmiące piersią, ani osoby wyczerpane fizycznie bądź psychicznie. Odradza się również wykonywanie zabiegów podczas burzy i upałów, pełni księżyca oraz kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. To ostatnie ma nawet wpływ na odczuwanie bólu podczas wkłuwania igieł.

Punkty spustowe są odpowiedzialne za ból mięśni. Uciskanie ich przyniesie Ci ulgę!

#4 Igłoterapia (suche igłowanie)

Suche igłowanie nie ma z akupunkturą nic wspólnego poza wykorzystaniem tego samego narzędzia, czyli igły. Akupunktura leczy poprzez przywrócenie równowagi energii w organizmie. Natomiast igłoterapia skupiona jest na leczeniu bólu mięśniowo-powięziowego.

Technika suchego igłowania polega na umieszczeniu igły razem z otaczającą ją prowadnicą w pożądanym miejscu i szybkim wprowadzeniu jej w powłoki skórne. Efektem jest przede wszystkim rozluźnienie głęboko leżących mięśni. Igłoterapia powoduje także: zmniejszenie bólu rzutowanego, poprawę metabolizmu, zwiększenie zakresu ruchomości i obniżenie aktywności mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Wskazaniami do suchego igłowania są dolegliwości bólowe narządu ruchu o różnym pochodzeniu, m.in.:
– bóle pleców,
– łokieć tenisisty,
– zapalenie rozcięgna podeszwowego,
– zespół cieśni nadgarstka,
– pseudo rwa kulszowa.

Przeciwwskazania

Leczenia nie można stosować w przypadku każdego pacjenta. Zwłaszcza, gdy posiada on protezy bądź implanty, ma duży lęk przed zastosowaniem igieł albo jest uczulony na materiały wykorzystywane podczas leczenia igłami.

Igłoterapia jest niewskazana przy:
– gorączce i infekcjach,
– zaburzeniach krzepliwości krwi,
– zaburzeniach czucia,
– zmianach troficznych skóry,
– chorobach psychicznych,
ciąży.

#5 Refleksologia

Refleksologia, to po prostu akupresura stóp. Jest to masaż polegający na uciskaniu konkretnych punktów na stopie. Celem refleksoterapeuty jest takie oddziaływanie na pacjenta, dzięki któremu wywoła proces samoleczenia. Dzięki czemu odzyskuje on fizjologiczny stan równowagi, a co za tym idzie i zdrowie.

Stopy przed poddaniem ich serii punktowych ucisków często są wstępnie masowane celem rozluźnienia ścięgien, więzadeł, rozgrzania oraz wywołania ogólnej relaksacji. Już na tym etapie można zauważyć pewne schorzenia. Na przykład niepełna ruchomość, sztywność, i bolesność palucha wskazuje na problemy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa i karku.

Refleksologia pomaga m.in. usunąć stres i stany napięcia nerwowego, usprawnia oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn, wspomaga leczenie stanów zapalnych narządów wewnętrznych oraz układu ruchu.

Nie ma takiego bólu, schorzenia w ciele człowieka, którego nie można by odnaleźć na stopach.

Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serii ok. 15-godzinnych zabiegów (ich częstotliwość ustalana jest indywidualnie). Jeden zabieg nie zlikwiduje bowiem problemów, które rozwijały się w ciągu kilku lat. Jednak znaczna poprawa samopoczucia jest widoczna już po pierwszych zabiegach.

Przeciwwskazania

Refleksoterapia pobudza oczyszczanie z toksyn, przez co mogą wystąpić takie objawy jak: potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, suchość w gardle, katar, wzmożone oddawanie moczu, skłonność do śmiechu lub płaczu, a nawet problemy z apetytem i senność. Symptomy takie są zupełnie naturalne i świadczą o skuteczności terapii.

Jednak w następujących przypadkach, refleksoterapia jest niewskazana:
– ciąża zagrożona,
– ciężkie infekcje przebiegające z gorączką,
– złamania lub uszkodzenia stóp,
– choroby wymagające leczenia chirurgicznego,
– grzybica stóp,
– stany zapalne naczyń żylnych i układu limfatycznego.

6 niezwykłych faktów o refleksologii stóp. Możemy wyczytać z nich stan naszego zdrowia!

Alternatywne metody leczenia bólu kręgosłupa często są skuteczniejsze od klasycznych. W dodatku mają działanie długofalowe

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować