×

Lekarz tłumaczy: Kiedy trzeba zrobić badanie obrazowe kręgosłupa?

Bez wątpienia podstawą jakiegokolwiek leczenia jest odpowiednia diagnostyka. Dotyczy to każdej choroby, również schorzeń kręgosłupa. Jednak, czy w każdym przypadku bólu pleców należy wykonywać obrazowe badanie kręgosłupa? Czy są przypadki, w których dodatkowe badania są konieczne? Jeśli tak, to które badania powinno się wykonać? Rezonans magnetyczny, tomografię komputerową? A może wystarczy zdjęcie rentgenowskie?

Czy w każdym przypadku bólu pleców należy wykonać obrazowe badanie kręgosłupa?

Niekażdy pacjent, który odczuwa dyskomfort w lędźwiach i skarży się na ból pleców musi wykonywać zdjęcie rentgenowskie (RTG) czy rezonans magnetyczny (MRI). Zwłaszcza, że tego typu badania są dosyć drogie, a wykonanie ich w ramach NFZ wiąże się z długim oczekiwaniem na wolny termin.

Prawie każdy z nas odczuwał kiedyś ból kręgosłupa. Większości z nas zdarza się to okresowo – pod wpływem przeciążenia, braku ruchu lub stresu. Dolegliwości te jednak mijają po kilku dniach i nie zagrażają one naszemu zdrowiu. W takich przypadkach badania obrazowe nie są konieczne. Nie mają bowiem wpływu na leczenie i przebieg terapii, ponieważ prawie każdy człowiek ma niewielkie uszkodzenia dysku, czy zmiany w stawach międzykręgowych, które nie powodują bólu.

Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza bądź fizjoterapeuty, który zbada Twój kręgosłup i oceni, czy potrzebne będzie wykonanie diagnostyki obrazowej. Poza tym, specjalista dobierze odpowiednią terapię i ćwiczenia dopasowane do Ciebie i Twoich dolegliwości.

Obrazowe badanie kręgosłupa – kiedy koniecznie trzeba je wykonać?

Takie badania zleca lekarz bądź fizjoterapeuta, jeśli przypuszcza, że objawy, które ma pacjent mogą świadczyć o poważnym schorzeniu kręgosłupa. Dodatkowe badania wykonuje się również, aby wykluczyć chorobę któregoś z narządów wewnętrznych.

Ból w dolnej części pleców nie zawsze wynika z problemów z kręgosłupem!

Miejsce, w którym bolą plecy zdradza przyczynę schorzenia. Nie zawsze jest to kręgosłup!

Specjalista zawsze ocenia funkcję stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, kręgosłupa piersiowego i innych elementów narządu ruchu, które mogą przyczyniać się do przeciążenia w rejonie lędźwiowym.

Dodatkowe badania należy wykonać również wtedy, gdy dolegliwości bólowe nie zmniejszają się pomimo zastosowania leczenia zachowawczego lub jeśli pojawią się objawy neurologiczne, np. zaburzenie czucia, niedowłady.

Szczególną uwagę powinny zwrócić objawy alarmujące, tzw. „czerwone flagi”:
– poważny uraz kręgosłupa,
– ograniczenie ruchomości kręgosłupa we wszystkich kierunkach,
– zaburzenia w oddawaniu moczu i wypróżnianiu się,
– przebyta choroba nowotworowa,
– osteoporoza,
– stałe nasilanie się dolegliwości,
– pojawienie się gorączki i nieuzasadnionej utraty wagi,
– drgawki,
– ból nocny i/lub niezależny od przyjmowanej pozycji oraz niereagujący na leczenie przeciwzapalne,
– wiek poniżej 15 lat.

W powyższych przypadkach obrazowe badanie kręgosłupa jest wręcz niezbędne.

Które badanie kręgosłupa jest najbardziej przydatne i warto je wykonać?

Wiele zależy od wieku pacjenta oraz od tego, które struktury trzeba zobrazować.

W przypadku dzieci i młodzieży

Ból kręgosłupa u młodych osób jest najczęściej związany ze strukturą kostną i powinien być alarmujący. Prawdopodobnie wynika on ze spondylolizy bądź kręgozmyku. Wykonuje się wtedy zdjęcie rentgenowskie (RTG), ewentualnie tomografię komputerową.

Uwaga! U dzieci bardzo rzadko występują patologiczne zmiany kręgów międzykręgowych, ale nigdy nie można całkowicie wykluczyć np. dyskopatii.

Ból kręgosłupa u dziecka. Jaka może być przyczyna?

W przypadku osób w średnim wieku

Bóle pleców są u nich związane głównie ze zwyrodnieniami krążków i stawów międzykręgowych. Podstawą diagnostyki obrazowej w tym przypadku jest MRI (rezonans magnetyczny), który najlepiej obrazuje strukturę dysków.

Zdjęcie rentgenowskie również pozwala wykluczyć pewnie patologie i zobrazować strukturę kostną, ale w wielu przypadkach jest niewystarczające, bo nie zawsze pokazuje wszystkie odchylenia.

W przypadku pacjentów starszych

Tę grupę pacjentów najczęściej dotykają zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, stenoza kanału kręgowego, ale także zmiany nowotworowe. W ramach diagnostyki stosuje się u nich najpierw RTG, a w razie potrzeby uzupełnia badań: MRI lub tomografię komputerową.

Dobór odpowiednich badań obrazowych wymaga wizyty u specjalisty i przeprowadzenia wnikliwego wywiadu.

Przypadek każdego pacjenta jest inny. Poza badaniami obrazowymi kręgosłupa lekarz może zlecić również wykonanie badania krwi, USG jamy brzusznej, a nawet kolonoskopię

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować