×

Odczuwasz ból dolnej części pleców? Spróbuj tych trzech krótkich i prostych ćwiczeń

Zmagasz się z bólem w dolnej części pleców? Spróbuj tych trzech ćwiczeń. Wystarczy kawałek podłogi i odrobina wolnego czasu.

Ból dolnej części pleców

Ból lub też sztywność czy ograniczenie ruchomości w dolnej części pleców, a właściwie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, to ból, na który uskarża się bardzo duża liczba ludzi. Może utrzymywać się kilka dni, a nawet kilka tygodni i może być do tego stopnia silny, że uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie okolicy lędźwiowo-krzyżowej są stabilizatorem, który wspiera całe ciało.

Freepik

Freepik

Przyczyny bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej spowodowany jest zazwyczaj mechanicznym uszkodzeniem kręgów, krążków międzykręgowych, ścięgien, mięśni, nerwów lub wiązadeł. Przyczyn może być wiele, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej, co w znacznym stopniu obciąża tę część pleców i kręgosłupa.

3 proste ćwiczenia na ból w dolnej części pleców

1. Pozycja dziecka – przejdź do klęku podpartego, wyciągnij pośladki w stronę pięt i wyciągnij ramiona jak najdalej przed siebie wydłużając przy tym kręgosłup. Nie zapominaj o oddechu. Pozostań w tej pozycji od 30 sekund do 1 minuty

2. Pozycja dziecka z przenoszeniem ramion – pozycja nie różni się praktycznie niczym od pozycji nr. 1 z tym że należy przenieść ramiona na lewą stronę. Pozostań w tej pozycji przez 30 sekund, a następnie zrób to samo na stronę prawą

3. Zwijanie i rozwijanie segmentowe kręgosłupa – przejdź do klęku, a następnie zacznij zwijać swój kręgosłup. Skupiając się na każdym kolejnym kręgu przejdź pomału do pozycji dziecka i ruchem odwrotnym wróć do pozycji wyjściowej. Dzięki temu ćwiczeniu poprawisz ruchomość swojego kręgosłupa

Sposób wykonania opisanych ćwiczeń możesz zobaczyć na poniższym nagraniu

https://www.instagram.com/p/B6LLa6WF5cE/

Wskazówka

W łagodzeniu mogą pomóc także zimne okłady z lodu, które znane są z działania rozluźniającego i zwalczającego stan zapalny.

Treści z serwisu zdroweplecy.net nie zastępują kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować