Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoSchorzenia

Palenie ma realny wpływ na kondycje kręgosłupa. Lepiej szybko pozbądź się nałogu

Ból kręgosłupa a palenie papierosów: Czy palenie papierosów ma realny wpływ na plecy? Jak się okazuje – tak. Chociaż wydaje się, że nie ma to ze sobą żadnego połączenia, możemy się mocno zdziwić.

Nowe badanie wzmacnia związek między paleniem a bólem dolnej części pleców, a także rzuca światło na przyczyny zwyrodnieniowych problemów kręgosłupa lędźwiowego.

W badaniu dotyczącym palenia i bólu krzyża, w którym prospektywnie przebadano 1337 lekarzy, którzy ukończyli Johns Hopkins University w latach 1948–1964, obserwowano niektórych uczestników przez ponad 50 lat.

Naukowcy odkryli, że historia palenia, nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa – z których wszystkie są czynnikami ryzyka miażdżycy lub niedrożności tętnic – były istotnie związane z rozwojem bólu dolnej części pleców.

Te same czynniki ryzyka, wraz z nienormalnie wysokim poziomem cholesterolu we krwi, były również istotnie związane z rozwojem spondylozy lędźwiowej. 

Odkrycia potwierdzają hipotezę, że miażdżyca powoduje ból dolnej części pleców i zaburzenia zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych.

Ból kręgosłupa a palenie papierosów:
Wyniki badań dotyczące palenia i bólu pleców

Wyniki badań, które zostały zgłoszone na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Ortopedycznych w San Francisco w 2001 roku, potwierdzają teorię, że mechanizmem obrażeń w bólu krzyża jest uszkodzenie struktur naczyniowych dysków i stawów.

Wielu badaczy zaproponowało związek między paleniem a bólem krzyża, ale dokładna natura tego związku pozostała w dużej mierze niesprawdzona pod względem długoterminowych badań prospektywnych. 

„Ponieważ mieliśmy dokumentację medyczną badanych i odpowiedzi z samodzielnie zgłaszanych kwestionariuszy przez tak długi okres, 53 lata dla najstarszych pacjentów, byliśmy w stanie ustalić, czy czynniki ryzyka, takie jak palenie czy wysoki poziom cholesterolu poprzedził rozwój choroby wiele lat później ”– powiedział Nicholas U. Ahn, główny rezydent w oddziale chirurgii ortopedycznej szpitala Johns Hopkins w Baltimore i współautor badania.

„Udowodnienie związku przyczynowego z długoterminowego badania prospektywnego jest bardzo skuteczne, ponieważ można wykazać, że przyczyna wystąpiła przed skutkiem, a nie na odwrót” – wyjaśnił dr Ahn.

Ból kręgosłupa a palenie papierosów:
Wnioski z badania dotyczącego palenia i bólu pleców

W badaniu stwierdzono, że rozwój bólu dolnej części pleców był istotnie związany z historią palenia tytoniu i nadciśnieniem tętniczym, a rozwój spondylozy lędźwiowej był istotnie związany z historią palenia tytoniu oraz nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.

Nie stwierdzono istotnego związku między cukrzycą a bólem dolnej części pleców lub spondylozą lędźwiową.

Jak się okazuje, potrzeba jeszcze wielu badań, by dokładnie wyjaśnić tą zależność.

Ból kręgosłupa a palenie papierosów:
Podsumowanie

Nie da się jednak ukryć, że palenie papierosów znacząco ogranicza dopływ krwi do kręgosłupa. To oznacza, że zmniejsza się ilość składników odżywczych docierających do krążków międzykręgowych.

Nic więc dziwnego, że nałóg ten może przyczyniać się do bólu odcinka lędźwiowego i zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego.

Pamiętaj o tym, gdy będziesz sięgał po kolejnego papierosa.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: google.com