×

Ból kręgosłupa u dziecka. Jaka może być przyczyna?

Gdy syn bądź córka skarży się na ból pleców, rodzice są niemal pewni, że to z powodu zbyt ciężkiego plecaka i garbienia się. Ból kręgosłupa u dziecka może mieć jednak wiele różnych przyczyn. Jeśli dolegliwości nie występują sporadycznie, trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny bólu kręgosłupa u dzieci są często inne niż u dorosłych

U dziecka narząd ruchu dopiero się rozwija i dlatego może mieć zupełnie inne schorzenia niż narząd ruchu osoby dojrzałej.

Nie można bagatelizować tego typu dolegliwości, zwłaszcza jeśli występują bóle nocne kręgosłupa oraz inne towarzyszące mu objawy zaliczane do tzw. „czerwonych flag”. Są to:
– niewyjaśniona utrata wagi,
– deficyty neurologiczne,
– sztywność poranna pleców,
– podwyższona temperatura ciała.

Jeśli ból jest wynikiem silnego urazu, zawsze należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza!

Bóle wzrostowe kręgosłupa

Najczęściej są wynikiem naturalnego procesu wzrostowego. W takim przypadku badania obrazowe nie pokazują żadnych patologii. Ból pojawia się głównie w kończynach, ale może występować również w kręgosłupie.

Mechanizm powstawania tego typu dolegliwości nie został do końca wyjaśniony. Prawdopodobnie chodzi o nierównomierny wzrost kości i kręgosłupa. Mięśnie po prostu nie nadążają za rozwojem kości i dochodzi do drażnienia ich przyczepów. Objawia się to tępym bólem, najczęściej w porze nocnej.

Ból pleców u dziecka – przyczyny na poziomie kości

Schorzenia kręgosłupa u młodych osób związane są przede wszystkim z intensywnym wzrostem ich kości, przez co zwiększa się podatnością na uszkodzenia. Kości nie są w pełni zrośnięte, a chrząstki zrostowe nie są zbyt odporne na urazy.

W dodatku rodzaj uszkodzeń przy danym urazie, np. przy gwałtownym szarpnięciu kolana u osoby dorosłej będzie wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku dziecka. Starszym ludziom taki uraz będzie groził przede wszystkim uszkodzeniem więzadła bądź łąkotki. Natomiast u bardzo młodych osób, może dojść do uszkodzeń w obrębie kości, bo u nich tkanki miękkie (tj. więzadła, mięśnie, ścięgna) są bardziej elastyczne.

Kręgosłup dziecka jest szczególnie narażony na uszkodzenia w miejscach tzw. płytek (blaszek) wzrostowych, zaznaczonych na schemacie poniżej. W tym obszarze zachodzą silne przemiany, przez co są kości są mniej wytrzymałe na urazy, a bardziej podatne na przeciążenia.

Do wystąpienia w tych miejscach uszkodzeń mogą przyczynić się wszelkie aktywności, w których dochodzi do gwałtownych i nagłych ruchów kręgosłupa, np. sporty walki, kajakarstwo czy gimnastyka.

To, jak bardzo wytrzymałe są nasze płytki wzrostowe, zależy głównie od genetyki. Dlatego możemy mieć pewne predyspozycje do pojawiania się uszkodzeń w ich obszarach.

Spondyloliza również może być przyczyną bólu kręgosłupa u dzieci

O spondylolizie mówimy, gdy doszło do przerwania ciągłości części kręgu (tzw. części międzywyrostkowej), położonej pomiędzy dwoma wyrostkami stawowymi górnym i dolnym. Zdarza się również, że dzieci rodzą się już z taką wadą.

Może ona występować jednostronnie lub po obu stronach danego kręgu. Typ obustronny może doprowadzić do spondylolistezy zwanej kręgozmykiem, czyli ześlizgnięcia się i przemieszczenia względem siebie dwóch kręgów. Najczęściej odbywa się to w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i dotyczy kręgów L4/L5 lub L5/S1.

Spondyloliza ma często związek z zaburzeniem kostnienia w tym rejonie, dlatego może pojawiać się w pierwszych latach życia i w okresie dojrzewania, kiedy kręgosłup rośnie dość intensywnie. Właśnie wtedy, nasz narząd ruchu jest szczególnie narażony na wystąpienie tego typu schorzeń.

Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się tego schorzenia jest wzmożona aktywność kręgosłupa w kierunku wyprostym i rotacyjnym. W czasie wyprostu kręgosłupa dochodzi do napierania na siebie wyrostków stawowych i większego obciążenia części międzywyrostkowej.

Największe obciążenie tych obszarów występuje podczas uprawiania dyscyplin sportowych takich jak:
– sporty walki,
– wioślarstwo,
– podnoszenie ciężarów,
– gimnastyka,
– jazda figurowa na łyżwach itp.

Jednak największe znaczenie ma genetyka i pewne predyspozycje osobnicze, a także urazy.

Ból kręgosłupa u dziecka bardzo rzadko występuje z powodu dyskopatii

Dyskopatia dotyczy głównie osób dorosłych. Chociaż niektóre cechy uszkodzenia krążka międzykręgowego u dzieci mogą być widoczne na rezonansie magnetycznym, to niewiele z nich powoduje objawy bólowe.

Jednak nie możemy całkowicie wykluczyć problemów z dyskiem u dzieci czy młodzieży, zwłaszcza jeśli wcześniej doznały jakiegoś urazu kręgosłupa. Zdarza się bowiem, że jakieś dolegliwości pojawiają się dopiero po wielu miesiącach od wypadku.

Na rozwój dyskopatii w przyszłości może mieć wpływ złamanie blaszek granicznych w dzieciństwie.

8 faktów o dyskopatii, o których większość chorych nie ma pojęcia

Ból kręgosłupa u dziecka spowodowany hipermobilnością stawową

Dzieci z reguły mają większy zakres ruchu w stawach, ponieważ ich budulec (kolagen) jest bardziej elastyczny niż u osób dorosłych. W dużej mierze jest to również predyspozycja genetyczna, a nie tylko efekt treningów. Jednak nadmierna ruchomość prowadzi do podrażnień tkanki i pojawienia się bólu.

U dzieci dotkniętych hipermobilnością stawową możemy zauważyć wzmożone napięcie niektórych mięśni, które próbują ustabilizować nadruchomy staw.

Wady postawy a ból pleców u dziecka

Chociaż ból kręgosłupa u dziecka bardzo często wiążemy z nieprawidłową postawą ciała i garbieniem się, to prawda wygląda nieco inaczej. Prawie każdy z nas ma jakąś wadę kręgosłupa albo chociażby najmniejszą asymetrię, np. skośne ustawienie miednicy i barków. Jeśli odchylenie jest nieduże, nieprzekraczające 2 cm, to nie powinniśmy doszukiwać się w tym przyczyny bólu pleców.

Jeśli ból utrzymuje się dłuższy czas, powinniśmy wykonać ogólną diagnostykę kręgosłupa.

Istnieje wiele innych możliwych przyczyn bólu kręgosłupa u dziecka, dlatego najlepiej skonsultować się z ortopedą dziecięcym

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować