×

Miejsce w którym bolą plecy zdradza przyczynę schorzenia. Nie zawsze jest to kręgosłup!

Najczęstszą dolegliwością, na jaką uskarżają się nie tylko ludzie starsi, jest ból kręgosłupa. Dotyczy on całego obszaru, od odcinka szyjnego po odcinek guziczny. Przyczyny bólu są zależne od miejsca jego występowania. Zwykle dolegliwości bólowe występują w okolicy lędźwiowej oraz przy karku i są efektem zbyt długiej pracy w pozycji siedzącej. Zdarza się jednak tak, że ból pleców jest oznaką zupełnie innych schorzeń.

Przyczyny bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa

Choroby nerek

Ból kręgosłupa w dolnej części jest często przyczyną różnego rodzaju chorób nerek. Główną przyczyną jest występowanie kamieni nerkowych, które mogą prowadzić do wystąpienia ataku kolki nerkowej. Charakteryzuje się ona bólem przerywanym (kolkowym), który jest zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból często promieniuje również do pachwin, warg sromowych i jąder.

Innymi typowymi objawami kolki nerkowej są nudności, wymioty oraz dyskomfort w jamie brzusznej, czy niestrawność. Obecny bywa również krwiomocz i ból przy oddawaniu moczu. Pacjent może być osłabiony i mieć podwyższoną temperaturę ciała.

W celu potwierdzenia diagnozy należy wykonać przede wszystkim badanie USG jamy brzusznej oraz badanie lekarskie zwane „objawem Goldflama”, polegające na delikatnym „uderzaniu” w okolice nerkowe.

Rwa kulszowa

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może świadczyć również o innej dolegliwości, takiej jak rwa kulszowa. To zespół objawów związanych z uciskiem na nerw kulszowy bądź na nerwy rdzeniowe, które tworzą nerw kulszowy. Przyczyną występowania rwy kulszowej jest dyskopatia, stany zapalne lub choroby zakaźne.

Głównym objawem rwy kulszowej jest ból w dolnej części pleców, który promieniuje do pośladka i tylnej powierzchni łydki lub stopy. Występuje również mrowienie kończyn oraz zaburzenie czucia w różnych ich częściach.

Do potwierdzenia tej dolegliwości konieczne jest wykonanie badań klinicznych i obrazowych.

Choroby przewodu pokarmowego

Inną przyczyną bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa są choroby przewodu pokarmowego. W przypadku ostrego zapalenia trzustki pacjent będzie odczuwał opasujący ból w nadbrzuszu, promieniujący właśnie do dolnej części pleców.

Podobnie będzie w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Zaostrzenie tych jednostek chorobowych charakteryzuje się bólem w dolnej części jamy brzusznej, który promieniuje do odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Ból kręgosłupa w dolnej części będzie również odczuwalny u pacjenta, który ma silne zaparcia oraz u którego stwierdzono zapalenie pęcherzyka żółciowego, niedrożność jelit lub perforację.

Choroby ginekologiczne

Często pacjentki, u których stwierdzono endometriozę oraz zapalenie przydatków, mają dolegliwości bólowe również w dolnej części kręgosłupa. Kobiety odczuwają także ból pleców podczas okresu.

Nie można bagatelizować takiego bólu, ponieważ może być także objawem choroby nowotworowej narządów płciowych.

Przyczyny bólu pleców w okolicy piersiowej

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym ma często związek z dyskopatiami, ale też z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Poza tym, dolegliwości bólowe w odcinku między łopatkami, mogą świadczyć o zapaleniu płuc lub opłucnej.

Również choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia czy stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, będą dawały podobne objawy bólowe w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Ból pleców zlokalizowany zarówno w dolnej, jak i górnej ich części może być spowodowany urazem albo chorobą nowotworową. W tym drugim przypadku, guz pierwotny powoduje ból, albo przerzuty znajdujące się w różnych odcinkach kręgosłupa.

Co należy zrobić, kiedy pojawi się ból kręgosłupa?

Jeżeli ból jest silny i utrzymuje się długo musisz udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i wykona niezbędne badania. Po zdiagnozowaniu, zaleci właściwe postępowanie, które skutecznie wyeliminuje dolegliwości bólowe.

W przypadku bólu pleców o niewielkim nasileniu, wynikającym z prowadzenia siedzącego trybu życia, warto wykonywać gimnastykę, która wzmocni kręgosłup. Na początek proponuję Ci jednominutowe ćwiczenia rozciągające, które przyniosą Ci ulgę.

Pamiętaj, że efekty będą odczuwalne, gdy będziesz wykonywać je regularnie

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować