×

Postępowanie w przypadku bólów mięśniowo-szkieletowych. Oto podstawowe wskazówki

Najczęściej spotykaną, a zarazem główną przyczyną wielu dolegliwości bólowych mięśniowo-szkieletowych jest słaba mechanika. Znacznie rzadziej jest to spowodowane zmianami patologicznymi czy też tragicznymi zdarzeniami, jak np. upadek ze schodów czy potrącenie przez samochód. Jak postępować, kiedy ból daje nam się we znaki?

Klasyfikacja bóli mięśniowo-szkieletowych

Bóle mięśniowo-szkieletowe mogą obejmować bóle mięśni, stawów i kości. Są wynikiem zaburzeń mięśniowo-szkieletowych, które obejmują obszerny zakres problemów ze zdrowych. Zaliczamy do nich między innymi bóle pleców, szyi, ramion, a także kończyn górnych i dolnych. Na bóle mięśniowo-stawowo-szkieletowe może mieć także choroba jak chociażby zespół Ehlersa-Dansola – taki ból nigdy nie powinien być lekceważony i pozostawiany samemu sobie.

W przypadku bólów spowodowanych zmianami patologicznymi możliwe są także inne dolegliwości, jak chociażby utrata lub przyrost masy ciała bez wyraźnej przyczyny, zmiany w pracy pęcherza moczowego lub jelit, nocne ataki gorąca, zwiększona potliwość, zawroty głowa, nudności czy nadmierna senność. W takim przypadku wizyta u lekarza jest czymś zupełnie obowiązkowym.

Ból mięśniowo-szkieletowy czyli sygnał, że coś jest nie w porządku. Jak sobie z tym radzić?

Kiedy przyczyną bóli mięśniowo-szkieletowych jest słaba mechanika ciała, jak to najczęściej ma miejsce, bardzo możliwe, że ma to związek z nieprawidłową techniką poruszania się, złą pozycją ciała, kontuzją lub usztywnionym, ograniczonym ruchowo miejscem. W takiej sytuacji należy przede wszystkim skupić się na mechanice, stylu życia i dostatecznym zakresom ruchu.

Podstawowe wskazówki, które pomogą Ci przywrócić poprawną mechanikę ciała

Każda część ciała będzie wymagała nieco innej pracy. Nie mniej jednak możemy znaleźć kilka wspólnych mianowników, podstawowych wskazówek, którymi warto się kierować. Dzięki przedstawionym poniżej zasadom będziesz wiedział, na czym polega postępowanie w przypadku bólów mięśniowo-szkieletowych:

  1. W przypadku gdy coś się przestawiło, umieść to na swoim miejscu.
  2. W przypadku gdy coś się nie rusza, wpraw to w ruch.
  3. Zawsze mobilizuj obszar, w którym zlokalizowałeś źródło bólu.
  4. Mobilizuj także obszar nad miejscem bolącym i poniżej miejsca bolącego, co pozwoli Ci zając się także miejscami, które najczęściej także mają wpływ na problem (przykład: kiedy boli Cię kolano, nie zapomnij przyjrzeć się z bliska stawowi biodrowemu i skokowego, które prawdopodobnie także potrzebują Twojej uwagi)

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek okazały się być dla Ciebie pomocne. Kieruj się nimi, pracuj mądrze i pamiętaj, że ciało, które zostało stworzone do ruchu, nie lubi ograniczeń. Ograniczeń, które z pewnością mu nie służą.

Źródła: "Skazany na biurko" dr Kelly Starret, Juliet Starrett i Glen Cordoza
Fotografie: pl.freepik.com

Może Cię zainteresować