Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoBól kręgosłupa piersiowegoBól kręgosłupa szyjnegoBól krzyżaBóle kręgosłupaSchorzenia

Bolą Cie plecy? Przyjmij odpowiednią pozycję, która pomoże Ci usnąć

Około 80% populacji przynajmniej raz w życiu zmagało się z bólem pleców. Ta liczba mówi sama za siebie. Warto więc zastanowić się, jak można pomóc sobie w takiej sytuacji.

Ból pleców, a pozycja podczas spania

Bolą Cię plecy, przez co spokojne przespanie nocy graniczy z cudem? Warto wiedzieć, jak ułożyć się w takiej sytuacji na łóżku, aby ulżyć sobie w cierpieniu i zasnąć. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda na zażegnanie problemu, a jedynie wskazówka, która może pomóc Ci przynajmniej częściowo ukoić ból w czasie, który powinien być przeznaczony na regenerację.

Tak więc po kolei…

#1 Ból wzdłuż kręgosłupa

Jeśli lubisz spać na brzuchu i ciężko Ci zasnąć w jakiejkolwiek innej pozycji, ta pozycja będzie dla Ciebie idealna, kiedy odczuwasz ból wzdłuż kręgosłupa. Podłuż cienką poduszkę pod brzuch i górną część miednicy. Jeśli to nie pomoże, pozbądź się poduszki spod głowy.

Ból pleców a pozycja podczas spania
Brightside

#2 Ból szyi i górnej części pleców

Spanie na plecach rozkłada obciążenia równomiernie na każdą część ciała. W ten sposób wywierasz mniejszy nacisk na szyję i górną część pleców. Podłóż poduszkę pod głowę i kolana, a otrzymasz naturalną krzywiznę kręgosłupa, co pozwoli Ci odciążyć szyję i górną część pleców.

Ból pleców a pozycja podczas spania
Brightside

#3 Ból w dolnej części pleców

Kiedy śpisz na boku, zmuszasz kręgosłup do przyjęcia nienaturalnej pozycji zwiększając nacisk na dolną część pleców. Aby ją odciążyć, ugnij lekko nogi w kolanach i umieść między nimi poduszkę. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.

Ból pleców a pozycja podczas spania
Brightside

#4 Ból odcinka lędźwiowego

Jeśli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym, umieść dwie poduszki pod plecami (dolna część pleców) i szyją, co pomoże Ci w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dla dodatkowego komfortu umieść po jednej poduszce pod kolanami i stopami.

Bolą Cie plecy? Przyjmij odpowiednią pozycję, która pomoże Ci usnąć
Brightside

#5 Ból spowodowany uciskiem na nerw

Jeśli ból jest spowodowany uciskiem nerwu przez dysk, wypróbuj pozycję, która pozwoli Ci poszerzyć przestrzeń pomiędzy każdym kręgiem. Zgięcie tułowia w taki sposób, jak widać na zamieszczonym poniżej obrazku, powinno pomóc.

Bolą Cie plecy? Przyjmij odpowiednią pozycję, która pomoże Ci usnąć
Brightside

Zmiana pozycji jest dla Ciebie uciążliwa?

Jeśli od lat śpisz w ten sam sposób, przyjęcie jednej z opisanych wyżej pozycji może być dla Ciebie niekomfortowe. Pamiętaj jednak, że na wszystko potrzeba czasu i już wkrótce się do niej przyzwyczaisz. Kiedy po przespanej nocy obudzisz się wypoczęty, a ból pleców będzie mniejszy, będziesz wiedział, że cierpliwość popłaca . Jeśli natomiast nie masz pewności co do pozycji, którą mógłbyś przyjąć, aby ulżyć sobie w cierpieniu, mamy dla Ciebie propozycję. Wybierz dwie z opisanych wyżej pozycji, które Twoim zdaniem mogłyby Ci pomóc w rozwiązaniu problemu, i testuj je przez kilka nocy. Tyle wystarczy, aby stwierdzić, która z nich najbardziej Ci służy.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me