Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoBól kręgosłupa piersiowegoBól kręgosłupa szyjnegoBól krzyżaBóle kręgosłupaSchorzenia

Bolą Cie plecy? Przyjmij odpowiednią pozycję, która pomoże Ci usnąć

Około 80% populacji przynajmniej raz w życiu zmagało się z bólem pleców. Ta liczba mówi sama za siebie. Warto więc zastanowić się, jak można pomóc sobie w takiej sytuacji.

Ból pleców, a pozycja podczas spania

Bolą Cię plecy, przez co spokojne przespanie nocy graniczy z cudem? Warto wiedzieć, jak ułożyć się w takiej sytuacji na łóżku, aby ulżyć sobie w cierpieniu i zasnąć. Należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda na zażegnanie problemu, a jedynie wskazówka, która może pomóc Ci przynajmniej częściowo ukoić ból w czasie, który powinien być przeznaczony na regenerację.

Tak więc po kolei…

#1 Ból wzdłuż kręgosłupa

Jeśli lubisz spać na brzuchu i ciężko Ci zasnąć w jakiejkolwiek innej pozycji, ta pozycja będzie dla Ciebie idealna, kiedy odczuwasz ból wzdłuż kręgosłupa. Podłuż cienką poduszkę pod brzuch i górną część miednicy. Jeśli to nie pomoże, pozbądź się poduszki spod głowy.

Ból pleców a pozycja podczas spania
Brightside

#2 Ból szyi i górnej części pleców

Spanie na plecach rozkłada obciążenia równomiernie na każdą część ciała. W ten sposób wywierasz mniejszy nacisk na szyję i górną część pleców. Podłóż poduszkę pod głowę i kolana, a otrzymasz naturalną krzywiznę kręgosłupa, co pozwoli Ci odciążyć szyję i górną część pleców.

Brightside

#3 Ból w dolnej części pleców

Kiedy śpisz na boku, zmuszasz kręgosłup do przyjęcia nienaturalnej pozycji zwiększając nacisk na dolną część pleców. Aby ją odciążyć, ugnij lekko nogi w kolanach i umieść między nimi poduszkę. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.

Brightside

#4 Ból odcinka lędźwiowego

Jeśli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym, umieść dwie poduszki pod plecami (dolna część pleców) i szyją, co pomoże Ci w utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dla dodatkowego komfortu umieść po jednej poduszce pod kolanami i stopami.

Brightside

#5 Ból spowodowany uciskiem na nerw

Jeśli ból jest spowodowany uciskiem nerwu przez dysk, wypróbuj pozycję, która pozwoli Ci poszerzyć przestrzeń pomiędzy każdym kręgiem. Zgięcie tułowia w taki sposób, jak widać na zamieszczonym poniżej obrazku, powinno pomóc.

Brightside

Zmiana pozycji jest dla Ciebie uciążliwa?

Jeśli od lat śpisz w ten sam sposób, przyjęcie jednej z opisanych wyżej pozycji może być dla Ciebie niekomfortowe. Pamiętaj jednak, że na wszystko potrzeba czasu i już wkrótce się do niej przyzwyczaisz. Kiedy po przespanej nocy obudzisz się wypoczęty, a ból pleców będzie mniejszy, będziesz wiedział, że cierpliwość popłaca . Jeśli natomiast nie masz pewności co do pozycji, którą mógłbyś przyjąć, aby ulżyć sobie w cierpieniu, mamy dla Ciebie propozycję. Wybierz dwie z opisanych wyżej pozycji, które Twoim zdaniem mogłyby Ci pomóc w rozwiązaniu problemu, i testuj je przez kilka nocy. Tyle wystarczy, aby stwierdzić, która z nich najbardziej Ci służy.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me
Exit mobile version