×

Ból pleców podczas ciąży. Dowiedz się jak go pokonać i czy zostanie na zawsze

Ból pleców ciąża: Jesteś w ciąży i odczuwasz ból pleców? Na pewno zastanawiasz się czy jest to normalne.

Zarówno ciążowy ból miednicy, jak i ból dolnej części pleców może być spowodowany kilkoma czynnikami związanymi ze zmianami naturalnie występującymi w organizmie podczas ciąży, w tym:

 1. Zmiany masy i środka ciężkości
 2. Nierównowaga mięśni i zmęczenie
 3. Skoki hormonalne.

Ból pleców ciąża: Naturalne przyczyny

Typowe zmiany wynikające z ciąży, które mogą powodować ból pleców, obejmują:

 1. Zwiększenie masy ciała. Ciąża może powodować zwiększenie nawet jednej czwartej masy ciała, powodując stres w plecach i innych strukturach obciążających.
 2. Środek ciężkości zmienia się podczas ciąży. Wtórnie do przyrostu masy, ciężar jest zwykle przenoszony do przodu. Ta zmiana w środku ciężkości powoduje:
  • Mięśniową nierównowagę.  Te nierówności powodują obciążenie struktur obciążających w ciele i są bardziej problematyczne, jeśli nakładają się na istniejące nierównowagi (takie jak osłabienie mięśni i sztywność).
  • Mięśnie męczą się szybciej niż zwykle. Z kolei zmęczenie mięśni często powoduje złą postawę i pogarsza ją.
  • Hormonalne przypływy (relaksyna i estrogen). Hormony związane z ciążą mogą powodować problemy, powodując zwiotczenie stawów, szczególnie w miednicy. Te wzrosty hormonalne, wraz z dodatkowym ciężarem i zmianą środka ciężkości, przyczyniają się do zmniejszenia podparcia stawów.

Ból pleców ciąża: Działania, które mogą powodować dyskomfort

Niektóre lub wszystkie z tych czynników mogą powodować ból w ciąży w dolnej części pleców lub w tylnej części miednicy, szczególnie w przypadku czynności, które powodują asymetryczne obciążenie kręgosłupa, miednicy i bioder. 

Typowe działania, które obciążają kręgosłup w nierównomierny sposób, obejmują:

 1. Chodzenie i bieganie
 2. Zmienianie pozycja na łóżku
 3. Pochylanie się do przodu
 4. Podnoszenie ciała
 5. Poruszanie się po schodach

Zachowawcze (niechirurgiczne) leczenie bólu pleców u kobiet w ciąży zazwyczaj obejmuje wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i stosowanie odpowiedniej mechaniki ciała. Wysiłki te promują i wspierają prawidłową postawę, która jest niezbędna do uniknięcia niepotrzebnego stresu dla struktur wspierających.

Często jedna lub dwie wizyty u fizjoterapeuty doświadczonego w leczeniu przedpoporodowym mogą być bardzo pomocne, by zminimalizować lub złagodzić niechciany ból ciążowy w dolnej części pleców. Jeśli wymagane jest bardziej intensywne leczenie bólu pleców, fizjoterapeuta powinien przeprowadzić indywidualną ocenę i zalecić program leczenia.

Utrzymanie optymalnego poziomu funkcji podczas ciąży i jak najmniejszy dyskomfort to główne cele leczenia bólu pleców podczas ciąży.

Twój pracownik służby zdrowia może stosować różne metody leczenia bólu pleców w ciąży, w tym instrukcje dotyczące:

 1. Prawidłowej postawy podczas ciąży
 2. Specjalnej mechaniki ciała do rutynowych czynności, takich jak prace domowe, praca czy spanie
 3. Domowy program ćwiczeń odpowiedni dla Twojego etapu ciąży
 4. Techniki samopomocy w leczeniu bólu i mobilizacji podczas ciąży
 5. Praktyczne leczenie (takie jak praca z tkankami miękkimi, delikatna mobilizacja i ćwiczenia stabilizacyjne)

Pamiętaj, że podczas gdy ból pleców jest dość powszechny w czasie ciąży, zdecydowanie nie powinien być przyjmowany jako część jego procesu

Aby ciąża była jak najbardziej spokojna i by ułatwić kobiecie poród, objawy bólu pleców należy zawsze rozwiązywać jak najszybciej i leczyć przez cały okres ciąży.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!