Ból pleców podczas ciąży. Dowiedz się jak go pokonać i czy zostanie na zawsze
Ból pleców ciąża: Jesteś w ciąży i odczuwasz ból pleców? Na pewno zastanawiasz się czy jest to normalne.
Zarówno ciążowy ból miednicy, jak i ból dolnej części pleców może być spowodowany kilkoma czynnikami związanymi ze zmianami naturalnie występującymi w organizmie podczas ciąży, w tym:
- Zmiany masy i środka ciężkości
- Nierównowaga mięśni i zmęczenie
- Skoki hormonalne.
Ból pleców ciąża: Naturalne przyczyny
Typowe zmiany wynikające z ciąży, które mogą powodować ból pleców, obejmują:
- Zwiększenie masy ciała. Ciąża może powodować zwiększenie nawet jednej czwartej masy ciała, powodując stres w plecach i innych strukturach obciążających.
- Środek ciężkości zmienia się podczas ciąży. Wtórnie do przyrostu masy, ciężar jest zwykle przenoszony do przodu. Ta zmiana w środku ciężkości powoduje:
- Mięśniową nierównowagę. Te nierówności powodują obciążenie struktur obciążających w ciele i są bardziej problematyczne, jeśli nakładają się na istniejące nierównowagi (takie jak osłabienie mięśni i sztywność).
- Mięśnie męczą się szybciej niż zwykle. Z kolei zmęczenie mięśni często powoduje złą postawę i pogarsza ją.
- Hormonalne przypływy (relaksyna i estrogen). Hormony związane z ciążą mogą powodować problemy, powodując zwiotczenie stawów, szczególnie w miednicy. Te wzrosty hormonalne, wraz z dodatkowym ciężarem i zmianą środka ciężkości, przyczyniają się do zmniejszenia podparcia stawów.
Ból pleców ciąża: Działania, które mogą powodować dyskomfort
Niektóre lub wszystkie z tych czynników mogą powodować ból w ciąży w dolnej części pleców lub w tylnej części miednicy, szczególnie w przypadku czynności, które powodują asymetryczne obciążenie kręgosłupa, miednicy i bioder.
Typowe działania, które obciążają kręgosłup w nierównomierny sposób, obejmują:
- Chodzenie i bieganie
- Zmienianie pozycja na łóżku
- Pochylanie się do przodu
- Podnoszenie ciała
- Poruszanie się po schodach
Zachowawcze (niechirurgiczne) leczenie bólu pleców u kobiet w ciąży zazwyczaj obejmuje wykonywanie odpowiednich ćwiczeń i stosowanie odpowiedniej mechaniki ciała. Wysiłki te promują i wspierają prawidłową postawę, która jest niezbędna do uniknięcia niepotrzebnego stresu dla struktur wspierających.
Często jedna lub dwie wizyty u fizjoterapeuty doświadczonego w leczeniu przedpoporodowym mogą być bardzo pomocne, by zminimalizować lub złagodzić niechciany ból ciążowy w dolnej części pleców. Jeśli wymagane jest bardziej intensywne leczenie bólu pleców, fizjoterapeuta powinien przeprowadzić indywidualną ocenę i zalecić program leczenia.
Utrzymanie optymalnego poziomu funkcji podczas ciąży i jak najmniejszy dyskomfort to główne cele leczenia bólu pleców podczas ciąży.
Twój pracownik służby zdrowia może stosować różne metody leczenia bólu pleców w ciąży, w tym instrukcje dotyczące:
- Prawidłowej postawy podczas ciąży
- Specjalnej mechaniki ciała do rutynowych czynności, takich jak prace domowe, praca czy spanie
- Domowy program ćwiczeń odpowiedni dla Twojego etapu ciąży
- Techniki samopomocy w leczeniu bólu i mobilizacji podczas ciąży
- Praktyczne leczenie (takie jak praca z tkankami miękkimi, delikatna mobilizacja i ćwiczenia stabilizacyjne)
Pamiętaj, że podczas gdy ból pleców jest dość powszechny w czasie ciąży, zdecydowanie nie powinien być przyjmowany jako część jego procesu
Aby ciąża była jak najbardziej spokojna i by ułatwić kobiecie poród, objawy bólu pleców należy zawsze rozwiązywać jak najszybciej i leczyć przez cały okres ciąży.