ból pleców dolny lewy bok
Kategorie Porady

Ból pleców, dolny lewy bok często oznacza problemy z narządami wewnętrznymi. 6 częstych dolegliwości

Ból pleców dolny lewy bok – Ból pleców nie zawsze oznacza problemy z kręgosłupem.

Możliwe jest, że lewostronny ból pleców jest spowodowany problemem z jednym lub większą liczbą narządów wewnętrznych, takich jak nerki lub jelito grube.

Kilka typowych wewnętrznych przyczyn dolnego lewego bólu pleców to m.in.:

#1 Kamienie nerkowe 

Dolny lewy ból pleców z kamienia nerkowego może być odczuwalny, gdy kamień porusza się w lewej nerce lub porusza się przez moczowody, cienkie rurki łączące nerki z pęcherzem. Inne objawy obejmują ból z oddawaniem moczu, trudności z oddawaniem moczu pomimo utrzymującej się potrzeby, krew w moczu oraz nudności i/lub wymioty.

#2 Ból pleców dolny lewy bok: Infekcja nerek

Zakażenie lewej nerki może powodować tępy lub intensywny ból w lewym dolnym rogu. Infekcje nerek zazwyczaj zaczynają się w drogach moczowych i pęcherzu moczowym, skąd mogą rozprzestrzeniać się na nerki, powodując miejscowe zapalenie i ból w nerkach. Dodatkowe objawy mogą obejmować gorączkę, nudności lub wymioty oraz bolesne oddawania moczu. Ból jest zwykle odczuwany obok kręgosłupa nad biodrem i zazwyczaj pogarsza się wraz z ruchem lub naciskiem.

#3 Zaburzenia ginekologiczne

Mięśniaki i endometrioza to dwa typowe schorzenia u kobiet, które mogą powodować ból w dolnej lewej części pleców. Ból z endometriozy jest zwykle sporadyczny, ostry i kłujący i jest spowodowany nadmiarem tkanki macicy rosnącej poza macicą. Inne objawy to ból brzucha, zmęczenie i silny ból podczas miesiączki. Włókna mięśniowe – zazwyczaj łagodne masy rosnące w macicy – mogą powodować ból w dolnej lewej części pleców, a także nieprawidłowe miesiączkowanie, częste oddawanie moczu i ból podczas stosunku.

#4 Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Choroba zapalna jelit jest naznaczona uporczywym zapaleniem, głównie w jelicie grubym, zwanym również okrężnicą. Zapalenie zwykle powoduje przewlekłe problemy trawienne, takie jak biegunka, ból odbytnicy i utrata masy ciała. Skurcze brzucha są częstym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, powodującym ostre bóle pleców i brzucha po jednej lub obu stronach ciała.

#5 Ból pleców dolny lewy bok: Ciąża

Jednostronny ból w dole pleców może wystąpić podczas ciąży, gdy dziecko się rozwija, a ciało matki się przystosowuje. Ból może się różnić od tępego, stałego bólu do ostrego i kłującego. Ćwiczenia, rozciąganie, odpoczynek i niektóre terapie uzupełniające mogą pomóc złagodzić ból. Najlepiej uzgodnić je z lekarzem prowadzącym ciąże.

#6 Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki może powodować ból w górnej części brzucha, który rozprzestrzenia się na dolną lewą ćwiartkę pleców. Pacjenci opisują ból jako tępe uczucie, które nasila się przez jedzenie, zwłaszcza pokarmy o dużej zawartości tłuszczu.

Dokładny proces diagnostyczny przeprowadzany przez wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia powinien sprawdzać powyższe i dodatkowe możliwe przyczyny bólu krzyża. 

Czasami mogą być zalecane dodatkowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa lub badania krwi. 

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: google.com google.com
Exit mobile version