×

Ból pleców po lewej stronie może być niebezpieczny. Poznaj jego przyczyny

Ból kręgosłupa dotyka tysiące ludzi na całym świecie. Zazwyczaj jest spowodowany złym trybem życia i wadami postawy. Nie powinien być jednak bagatelizowany, zwłaszcza ból pleców po lewej stronie. Może on bowiem świadczyć o wielu innych chorobach – zarówno gastrologicznych, neurologicznych, jak i ginekologicznych.

Co znaczy ból pleców po lewej stronie?

Ból pleców może objawiać się w różnych jego obszarach – zarówno w górnej części, jak i dolnej, po prawej bądź po lewej stronie. Może być ostry lub przewlekły, a także dotyczyć młodych i starszych osób. Również przyczyn takich dolegliwości może być wiele.

Najczęściej ból pleców po lewej stronie (lub prawej stronie) kojarzymy z problemami z kręgosłupem. I faktycznie, ból pleców pochodzić może z elementów kostnych, więzadłowych, stawowych lub mięśniowych kręgosłupa. Często wynika też z uszkodzeń kręgów bądź ucisku na rdzeń kręgowy przez wypadnięty dysk (tzw. przepuklinę kręgosłupa).

Dolegliwości bólowe (zwłaszcza w okolicach lędźwi) wywołane są również nieprawidłową postawą ciała, siedzącym trybem życia bądź urazami.

5 przerażających zmian, które zachodzą w ciele, gdy siedzisz przez 8h dziennie. Okropne!

Nie możemy jednak zapomnieć, że ból pleców z lewej strony może świadczyć o poważnych chorobach narządów wewnętrznych, których nie wolno bagatelizować.

Poza tym, możemy mieć do czynienia z tzw. bólem przeniesionym. Oznacza to, że ból pleców po lewej stronie nie jest bezpośrednio związany z miejscem odczuwania tych uciążliwych dolegliwości, lecz z bólem, który promieniuje z narządów wewnętrznych na inne partie ciała.

Inne przyczyny bólu pleców po lewej stronie niż schorzenia kręgosłupa

W wielu przypadkach ból pleców po lewej stronie będzie analogiczny do bólu pleców po prawej stronie. Na przykład, ból pleców z lewej strony w okolicach nerki może świadczyć o problemach z lewą nerką, kolką bądź stanem zapalnym.

Przyczyny bólu lewej strony pleców, nie związane bezpośrednio z kręgosłupem:
– uraz mięśni przykręgosłupowych,
– kolka nerkowa,
– choroby trzustki (rak, zapalenie trzustki),
– problemy natury ginekologicznej (np. ból pleców podczas okresu),
– choroby serca,
– schorzenia jelit (jeśli ognisko zapalne umiejscawia się w okolicach zstępnicy lub esicy),
– choroba lub uraz płuca bądź opłucnej po lewej stronie.

Ból pleców po lewej stronie na dole

Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej związany jest z przeciążeniem bądź urazami kręgosłupa i miednicy, wadami postawy i rwą kulszową (gdy ból promieniuje do lewego uda przez lewy pośladek).

Może być także wynikiem chorób reumatycznych, osteoporozy bądź choroby nerek.

U kobiet dolegliwości bólowe w tej okolicy często związane są także z problemami ginekologicznymi. Ból pleców po lewej stronie może świadczyć o endometriozie, chorobie lewego jajnika a nawet pęknięciu jego torbieli.

Ból lewej łopatki

Dolegliwości bólowe w okolicy lewej łopatki i towarzyszące mu kołatanie serca, uczucie niepokoju wraz z osłabieniem, może oznaczać problemy z sercem, a nawet zawał mięśnia sercowego.

Ból między łopatkami często związany jest z nieprawidłowościami kręgosłupa lub układu pokarmowego i może być wywołany poprzez:
– zwyrodnienia kręgosłupa,
dyskopatię
– wady postawy,
– zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
– refluks żołądkowo-przełykowy,
– wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Jednak ból między łopatkami może być również symptomem:
– chorób płuc,
– nowotworów (m.in. piersi, tarczycy),
– chorób psychicznych (np. nerwicy),
– a nawet półpaśca.

Ból pleców z lewej strony przy oddychaniu

Bez względu na przyczynę, takie dolegliwości powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem. Jeśli ból w lewym boku pod żebrami promieniujący do pleców nie jest skutkiem urazu, prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobami płuc bądź chorobami neurologicznymi, np. neuralgią międzyżebrową.

Ból pleców po lewej stronie pod żebrami, będący wynikiem choroby nerwów międzyżebrowych, często jest mylony z półpaścem.

Czy wizyta u lekarza jest konieczna?

Trudno jest odróżnić ból płynący bezpośrednio z kręgosłupa od bólu przeniesionego. Dlatego, jeśli wystąpił u Ciebie ostry i silny ból pleców na dole albo w okolicach lewej łopatki, koniecznie udaj się do lekarza. Zwłaszcza, jeśli bólowi pleców towarzyszy wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy.

Prawdopodobnie wynika to z problemów ze strony układu pokarmowego, rozrodczego albo choroby serca. Nie można jednak wykluczyć innych schorzeń.

Jeśli ból pleców jest łagodny i znika po przyjęciu właściwej postawy ciała, może nie wymagać szczególnego postępowania diagnostycznego. Jednak w przypadku chorób narządów wewnętrznych konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia i to jak najszybciej.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować