Kategorie Ból kręgosłupa piersiowegoBól krzyżaBóle kręgosłupaPorady

Ból pleców po prawej stronie – czym może być spowodowany?

Ból pleców po prawej stronie może być wynikiem przeciążenia, bezruchu, dyskopatii bądź rwy kulszowej. Może występować w zapalnych chorobach reumatycznych, a także być objawem wielu chorób narządów wewnętrznych. Ból z prawej strony pleców może być związany z wadą postawy, ale również z poważnymi schorzeniami. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

ból pleców po prawej stronie
Freepik.com

Co oznacza ból pleców po prawej stronie?

Przyczyny bólu pleców mogą być różne, zależne od lokalizacji i rodzaju odczuwanych dolegliwości. Najczęściej jest to ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa albo ból pleców z prawej bądź z lewej strony.

Ból pleców po prawej stronie może być spowodowany: przeciążeniem, długotrwałym bezruchem, wadami postawy, nieodpowiednim schylaniem się i dźwiganiem ciężarów.

ból pleców po prawej stronie
Freepik.com

Może pochodzić od mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych lub stanów chorobowych w obrębie samego kręgosłupa, a także występować w zapalnych chorobach reumatycznych. Ból po prawej stronie pleców może być też bólem udzielonym (rzutowanym) z chorego kolana czy (częściej) biodra po tej samej stronie.

Co ciekawe, ból powodują nie tylko schorzenia kręgosłupa, ale również narządów wewnętrznych. Dolegliwości bólowe pleców mogą też wystąpić w przypadku silnego przewlekłego stresu, a nawet być objawem depresji.

ból pleców z powodu depresji
Freepik.com

Ból po prawej stronie pleców może być spowodowany dyskopatią

Zmiany chorobowe krążków międzykręgowych (dysków) stanowią najczęstsze źródło bólu dolnej części pleców. Dyskopatia jest wynikiem postępującego z wiekiem stopniowego zwyrodnienia dysków bądź nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

Gdy dojdzie do pęknięcia pierścieni i przesunięcia jąder miażdżystych krążków międzykręgowych do tyłu lub ich wypadnięcia, mamy do czynienia z tzw. lumbago, wywołującym bardzo silny ból.

rwa kulszowa
Mp.pl

Z kolei, jeśli wypadnięty dysk uciska korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego, do bólu pleców z prawej strony dołącza się ból prawego pośladka, tylnej części prawego uda dochodzący nawet do stopy – to tzw. rwa kulszowa.

Analogiczne objawy będzie dawał ból pleców po lewej stronie.

Miejsce, w którym bolą plecy zdradza przyczynę schorzenia. Nie zawsze jest to kręgosłup!

Ból pleców z prawej strony w okolicach nerki

Jednostronny ból pleców na dole w okolicy lędźwiowej może być spowodowany chorobami układu moczowego, zwłaszcza kamicą nerkową.

Przejawem tej choroby jest kolka nerkowa, która charakteryzuje się:
– bólem pleców z prawej (bądź lewej) strony na dole,
– promieniowaniem bólu do pachwiny, warg sromowych lub jąder, wewnętrznej powierzchni uda,
– nudnościami i/lub wymiotami,
– parciem na mocz, a także częste oddawanie moczu w małych ilościach,
– czasami również krwiomocz.

ból pleców w okolicy nerki
Imgur.com

Gdy dojdzie do zapalenia nerek pojawia się również gorączka i dreszcze, a także bolesność okolicy nerki po stronie kolki, tzw. objaw Goldflama.

Ból po prawej stronie pleców może też świadczyć o dużych torbielach bądź guzach w prawej nerce.

Co oznacza ból prawej łopatki?

Ból pod łopatką może być oznaką uszkodzeń krążków międzykręgowych, powstałych w wyniku ciężkiej pracy fizycznej bądź skoliozy.

Z kolei ból łopatki rozchodzący się do ręki, powodujący jej drętwienie, jest spowodowany silnym napięciem mięśni. Może pojawiać się także w stresujących sytuacjach.

ból pod prawą łopatką
Imgur.com

Poza zwyrodnieniami kręgów i wadami postawy ciała, ból prawej łopatki może być związany z kamieniami w woreczku żółciowym.

Kolka żółciowa objawia się ostrym bólem brzucha po prawej stronie pod żebrami, nudnościami, wymiotami, zgagą i wzdęciami. Ból ten może promieniować aż pod prawą łopatkę. Gdy występuje gorączka i dreszcze, prawdopodobnie doszło do bakteryjnego zapalenia pęcherzyka.

ból pleców z prawej strony
< a href=”https://www.freepik.com/free-photo/displeased-woman-suffering-from-lower-back-pain-blue-background_3699419.htm”>Freepik.com

Nie tylko ostry stan zapalny będzie objawiał się bólem w prawym boku i po prawej stronie pleców. Podobne symptomy będą występować w przypadku przewlekłych procesów zapalnych woreczka żółciowego; z tym, że dolegliwości bólowe będą mniejsze i odczuwane jako dyskomfort.

Ból pleców po prawej stronie pod żebrami

Ból w prawym boku pod żebrami promieniujący do pleców może być objawem neuralgii, czyli choroby nerwów międzyżebrowych (nerwobólu), gdzie dochodzi do ich samoistnego podrażnienia. Wtedy dolegliwości bólowe są odczuwalne również na przedniej stronie klatki piersiowej, co może być mylnie rozpoznane jako objaw wystąpienia półpaśca.

ból pleców po prawej stronie
Freepik.com

Ból pleców podczas okresu – przyczyny, domowe leczenie

W przypadku uciążliwego bólu pleców po prawej stronie należy udać się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki

Źródło: wylecz.to | Fotografie: Imgur.com, Freepik.com, Mp.pl | Miniatura wpisu: Imgur.com