×

Ból pleców podczas biegania – przyczyny. Odpowiednia technika biegania pozwoli Ci go uniknąć

Kochasz biegać, ale ból pleców Ci na to nie pozwala? Jeżeli tak, mam dla Ciebie kilka wskazówek.

„podczas biegania bolą mnie plecy”

Ból pleców podczas biegania – przyczyny: W wielu przypadkach bieganie może nie być bezpośrednią przyczyną bólu pleców. Badania wykazały, że elitarni sportowcy, w tym biegacze wyczynowi, doświadczają mniej bólu pleców niż przeciętna osoba.

Ból pleców, który utrzymuje się lub nasila intensywność, może być objawem innej choroby. Powszechne stany powodujące ból pleców obejmują hiperlordozę, naprężenia i skręcenia mięśni oraz przepuklinę dysku.

Bieganie, a ból pleców

Ból pleców podczas biegania – przyczyny: wiele ekspertów stawia na ból, który często jest często spowodowany hiperlordozą, rodzajem złej postawy. Jest naznaczony przesadną krzywizną kręgosłupa w dolnej części kręgosłupa.

Widok profilu w lustrze pokaże łuk w kształcie litery C.

Aby wykryć hiperlordozę w domu, stań prosto przy ścianie z nogami rozstawionymi na szerokość barków, a stopy ustaw około 2 cm od dotknięcia ściany.

Gdy głowa, łopatki i pupa dotykają ściany, powinieneś być w stanie włożyć rękę między ścianą a zakrzywioną częścią pleców.

Jeśli między plecami a ścianą znajduje się więcej niż jedna przestrzeń dłoni, może to wskazywać na hiperlordozę. 

Hyperlordoza na ogół nie wymaga leczenia. Często można ją niwelować poprzez dobrze dobrane ćwiczenia.

Ból kręgosłupa podczas biegania

Wielu biegaczy doświadcza bólu pleców, zwłaszcza dolnego odcinka kręgosłupa, z powodu powtarzającego się stresu i uderzeń podczas biegu, na które narażony jest organizm przez dłuższy czas. Jeśli wszystkie kości i inne artykulacje kręgów w kręgosłupie działają prawidłowo, to Twoje plecy nie będą mieć problemów. Jeżeli twoje kręgi ulegają pogorszeniu, to wtedy odczujesz ból.

Nadmierna aktywność fizyczna może powodować zbyt mocne rozciągnięcie mięśni i więzadeł w dolnej części pleców. Może to powodować ból, sztywność, a nawet skurcze mięśni.

Jeśli odczuwasz już ból w dolnej części pleców, bieganie może go zaostrzyć. Ból w dole pleców jest powszechny wśród nowych biegaczy lub biegaczy, którzy wzięli trochę wolnego od tego sportu i wrócili zbyt szybko i intensywnie do swojego hobby.

Czy bieganie jest zdrowe dla kręgosłupa?

Opracowanie solidnej podstawy do biegania w pierwszej kolejności i zapewnienie swojemu ciału czasu na dostosowanie się do nowego sportu, zmniejsza ryzyko urazów kręgosłupa. 

Trening siłowy ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu bólowi kręgosłupa. Mocne mięśnie rdzenia są szczególnie ważne, ponieważ mięśnie te znajdują się po obu stronach kręgosłupa i pracują, aby go podtrzymywać. Wśród zalecanych ćwiczeń do wzmocnienia jest m.in. deska.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!