×

Ból pleców podczas okresu – przyczyny, domowe leczenie

Bolesne miesiączki są bardzo powszechne zarówno wśród młodych, jak i starszych kobiet. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 90 % pań. Zdarza się, że dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne, normalne funkcjonowanie. I nie chodzi tylko o dyskomfort w okolicach podbrzusza, ale również ból kręgosłupa przy okresie. Jakie są tego przyczyny? Czy są skuteczne sposoby leczenia? W tym artykule zwracam uwagę na, często bagatelizowany, ból pleców podczas okresu.

Ból pleców podczas okresu – przyczyny

W czasie miesiączki wiele kobiet cierpi na różne dolegliwości z nią związanych. Przede wszystkim jest to dyskomfort i ból podbrzusza. Jednak spora część pań narzeka również na ból krzyża przy okresie.

W organizmie kobiety podczas krwawienia dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy, co odsłania krwawiącą i bolesną tkankę, tzw. wyściółkę mięśniową. Podczas menstruacji wydzielane są m.in. hormony prostaglandyny odpowiedzialne za ból. Powodują one skurcze mięśni gładkich w celu zapobiegania nadmiernej utracie krwi w czasie okresu.

Dlaczego podczas okresu boli krzyż?

Ból menstruacyjny na ogół objawia się skurczami i bólem miednicy, a te z kolei często promieniują na okolice krzyżowo-lędźwiowe kręgosłupa. Właśnie dlatego, wiele kobiet skarży się na jednoczesne bóle krzyża i brzucha podczas miesiączki.

Czasami ból krzyża związany jest z bólem owulacyjnym.

Dlaczego przed miesiączką bolą plecy?

Ból pleców u miesiączkujących kobiet może pojawić się nie tylko podczas okresu, ale tuż przed nim. Jest to zazwyczaj jednej z objawów PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego.

Ból kręgosłupa lędźwiowego przed okresem, jak i w trakcie miesiączki zalicza się do typowych objawów, który nie powinien nas szczególnie niepokoić. Zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku dniach.

Jednak jeśli ból w dolnej części pleców pojawia się w różnych momentach cyklu, skonsultuj się z ginekologiem. Zwłaszcza, gdy odczuwasz ból podczas oddawania moczu, ciągłe zmęczenie, nawracające bóle głowy czy wzdęcia i zaparcia. Te objawy mogą świadczyć o endometriozie lub innym schorzeniu ginekologicznym.

Natężenie bólu może być zupełnie różne u kobiet – niektóre wcale nie mają dolegliwości bólowe, a inne przez pierwsze dni krwawienia nie mogą normalnie funkcjonować.

Sposoby na ból pleców podczas okresu

#1 Leki przeciwbólowe i rozkurczające

Jeśli ból jest dosyć silny, możesz zażyć leki przeciwbólowe i/lub rozkurczające, dostępne bez recepty. Pomogą złagodzić dolegliwości menstruacyjne i związane z nimi bóle krzyża.

#2 Ziołowe napary

Wiele kobiet woli naturalne, babcine sposoby na pozbycie się bólu. W tym celu warto pić napary z dziurawca, krwawnika, lawendy, mięty, rumianku, skrzypu polnego, kozieradki, a nawet imbiru i goździków.

Zioła te mają dobroczynne działanie – przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niektóre z nich dodatkowo odprężają i łagodzą nerwobóle.

#3 Łagodne ćwiczenia

O ile intensywny trening nie jest zalecany podczas okresu, to ćwiczenia rozciągające są bardzo wskazane. Dzięki odpowiedniej gimnastyce ukoisz ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Efekt ten wzmocnią też endorfiny, które wydzielają się w czasie wykonywania ćwiczeń i działają przeciwbólowo.

Ćwiczenia rozciągające, które zmniejszają ból pleców

#4 Kąpiel w ciepłej wodzie

Czasami już kilka dni przed miesiączką bolą plecy. Warto wtedy wziąć kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem olejku z szałwii muszkatołowej lub rumianku rzymskiego.

Jeśli już dojdzie do krwawienia, należy zrezygnować z gorących kąpieli, gdyż mogą one doprowadzić do wystąpienia krwotoku!

Inne sposoby na ból pleców przy okresie to:

– delikatne masaże rozluźniające mięśnie,
– unikanie stresu,
– odpoczynek i odpowiednia ilość snu.

Silne i wyczerpujące bóle menstruacyjne oraz ból pleców podczas miesiączki nie są naturalne! Skonsultuj się z ginekologiem, ponieważ silny ból może być objawem poważnej choroby

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować