Ból pleców podczas okresu – przyczyny, domowe leczenie
Bolesne miesiączki są bardzo powszechne zarówno wśród młodych, jak i starszych kobiet. Szacuje się, że problem dotyczy nawet 90 % pań. Zdarza się, że dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne, normalne funkcjonowanie. I nie chodzi tylko o dyskomfort w okolicach podbrzusza, ale również ból kręgosłupa przy okresie. Jakie są tego przyczyny? Czy są skuteczne sposoby leczenia? W tym artykule zwracam uwagę na, często bagatelizowany, ból pleców podczas okresu.
Ból pleców podczas okresu – przyczyny
W czasie miesiączki wiele kobiet cierpi na różne dolegliwości z nią związanych. Przede wszystkim jest to dyskomfort i ból podbrzusza. Jednak spora część pań narzeka również na ból krzyża przy okresie.
W organizmie kobiety podczas krwawienia dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy, co odsłania krwawiącą i bolesną tkankę, tzw. wyściółkę mięśniową. Podczas menstruacji wydzielane są m.in. hormony prostaglandyny odpowiedzialne za ból. Powodują one skurcze mięśni gładkich w celu zapobiegania nadmiernej utracie krwi w czasie okresu.
Dlaczego podczas okresu boli krzyż?
Ból menstruacyjny na ogół objawia się skurczami i bólem miednicy, a te z kolei często promieniują na okolice krzyżowo-lędźwiowe kręgosłupa. Właśnie dlatego, wiele kobiet skarży się na jednoczesne bóle krzyża i brzucha podczas miesiączki.
Czasami ból krzyża związany jest z bólem owulacyjnym.
Dlaczego przed miesiączką bolą plecy?
Ból pleców u miesiączkujących kobiet może pojawić się nie tylko podczas okresu, ale tuż przed nim. Jest to zazwyczaj jednej z objawów PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego.
Ból kręgosłupa lędźwiowego przed okresem, jak i w trakcie miesiączki zalicza się do typowych objawów, który nie powinien nas szczególnie niepokoić. Zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku dniach.
Jednak jeśli ból w dolnej części pleców pojawia się w różnych momentach cyklu, skonsultuj się z ginekologiem. Zwłaszcza, gdy odczuwasz ból podczas oddawania moczu, ciągłe zmęczenie, nawracające bóle głowy czy wzdęcia i zaparcia. Te objawy mogą świadczyć o endometriozie lub innym schorzeniu ginekologicznym.
Natężenie bólu może być zupełnie różne u kobiet – niektóre wcale nie mają dolegliwości bólowe, a inne przez pierwsze dni krwawienia nie mogą normalnie funkcjonować.
Sposoby na ból pleców podczas okresu
#1 Leki przeciwbólowe i rozkurczające
Jeśli ból jest dosyć silny, możesz zażyć leki przeciwbólowe i/lub rozkurczające, dostępne bez recepty. Pomogą złagodzić dolegliwości menstruacyjne i związane z nimi bóle krzyża.
#2 Ziołowe napary
Wiele kobiet woli naturalne, babcine sposoby na pozbycie się bólu. W tym celu warto pić napary z dziurawca, krwawnika, lawendy, mięty, rumianku, skrzypu polnego, kozieradki, a nawet imbiru i goździków.
Zioła te mają dobroczynne działanie – przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niektóre z nich dodatkowo odprężają i łagodzą nerwobóle.
#3 Łagodne ćwiczenia
O ile intensywny trening nie jest zalecany podczas okresu, to ćwiczenia rozciągające są bardzo wskazane. Dzięki odpowiedniej gimnastyce ukoisz ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Efekt ten wzmocnią też endorfiny, które wydzielają się w czasie wykonywania ćwiczeń i działają przeciwbólowo.
Ćwiczenia rozciągające, które zmniejszają ból pleców
#4 Kąpiel w ciepłej wodzie
Czasami już kilka dni przed miesiączką bolą plecy. Warto wtedy wziąć kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem olejku z szałwii muszkatołowej lub rumianku rzymskiego.
Jeśli już dojdzie do krwawienia, należy zrezygnować z gorących kąpieli, gdyż mogą one doprowadzić do wystąpienia krwotoku!
Inne sposoby na ból pleców przy okresie to:
– delikatne masaże rozluźniające mięśnie,
– unikanie stresu,
– odpoczynek i odpowiednia ilość snu.