Bolą Cię plecy i nie możesz złapać oddechu? Uważaj! To objawy poważnych problemów
Czy kiedykolwiek odczuwałeś ból w plecach i trudności z oddychaniem jednocześnie?
Ból pleców i trudności w oddychaniu mogą być niepokojące, szczególnie jeśli nie jesteś pewien przyczyny. Oto kilka potencjalnych powodów, dla których ból pleców i duszność mogą wystąpować razem, a także kiedy należy udać się do lekarza.
Ból w plecach i trudności z oddychaniem:
Napięcie mięśni międzyżebrowych
Mięśnie międzyżebrowe biegną między sąsiadującymi żebrami i odgrywają ważną rolę w rozszerzaniu i kurczeniu się klatki piersiowej podczas oddychania. Jeśli jeden lub więcej z tych mięśni jest obciążony wzdłuż pleców, objawy mogą wahać się od łagodnej tkliwości lub sztywności do intensywnego, ostrego bólu pleców. Oddychanie może również stać się trudniejsze, ponieważ ból może się nasilić, a klatka piersiowa rozszerza się i kurczy.
Mięśnie międzyżebrowe można napinać na różne sposoby, takie jak:
- Nadużywanie / nadmierny wysiłek – Wykonywanie nadmiernej ilości czynności, która wykorzystuje mięśnie międzyżebrowe, może spowodować nadmierne rozciągnięcie mięśnia. Nagły lub niezręczny ruch może również obciążać mięsień.
- Bezpośrednia trauma – Zderzenie lub upadek, który bezpośrednio uderza w żebra i mięśnie łączące, może zranić jeden lub więcej mięśni międzyżebrowych.
Napięcie mięśni międzyżebrowych zwykle zaczyna się poprawiać w ciągu kilku dni i w pełni leczy się w ciągu 6 do 8 tygodni. Aby poradzić sobie z początkowym bólem, który może być silny, niektórzy ludzie odczuwają ulgę przykładając opatrunki z lodu, okładów termicznych lub dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.
Zaleca się również zmniejszenie aktywności na kilka dni, aby chronić nadwyrężone mięśnie przed dalszym urazem. Jeśli ból jest silny, po ocenie lekarza może być konieczne zastosowanie leków na receptę.
Zdrowy kręgosłup piersiowy (górna część pleców) jest lekko zakrzywiony do przodu, co nazywa się krzywą kifotyczną lub kifozą. Jeśli jednak kręgosłup piersiowy jest zakrzywiony co najmniej o 50 stopni, uważa się go za hiperkififozę, zwaną również kifozą.
Jeśli pacjent nadal rośnie, kifozę zwykle leczy się za pomocą aparatu ortopedycznego, aby zapobiec jej postępowi do momentu powodowania problemów z oddychaniem, chodzeniem i innymi podstawowymi funkcjami. Można również zalecić specjalne ćwiczenia mające na celu poprawę postawy, aby zapobiec pogorszeniu kifozy. Jeśli kifoza postępuje do tego stopnia, że powoduje problemy z oddychaniem, może być konieczna operacja.
Ból w plecach i trudności z oddychaniem:
Inne potencjalne przyczyny
Niektóre inne przyczyny bólu pleców z problemami z oddychaniem obejmują:
- Przemieszczenie lub złamanie żebra – Kiedy żebro ulega złamaniu lub przemieszczeniu, ból może potencjalnie stać się dość ostry lub intensywny, szczególnie podczas oddychania lub głębokich oddechów. Czasami przemieszczeniu żebra lub złamaniu może towarzyszyć napięcie mięśnia międzyżebrowego, co może również przyczyniać się do bólu podczas oddychania.
- Ciężka skolioza – Nieprawidłowe skręcenie na boki i rotacja kręgosłupa, zwane skoliozą, może w rzadkich przypadkach stać się na tyle poważna że wpływa na oddychanie. Czasami występują zarówno skolioza, jak i kifoza.
- Reakcja alergiczna – Niektóre osoby mogą być narażone na wystąpienie reakcji alergicznej na niektóre leki przeciwbólowe, takie jak leki zwiotczające mięśnie. Kilka niepokojących objawów może wskazywać na reakcję alergiczną na leki przeciwbólowe, takie jak trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej, obrzęk gardła (lub rąk lub nóg) i / lub pokrzywka.
- Inne potencjalne przyczyny bólu pleców i problemów z oddychaniem, które mogą być dość poważne, obejmują infekcję i / lub zakrzepy krwi.
Ból w plecach i trudności z oddychaniem:
Kiedy iść do lekarza?
Wszelkie niewyjaśnione duszności lub problemy z oddychaniem muszą zostać ocenione przez lekarza. Ponadto zasięgnij porady lekarza, jeśli ból pleców nie ustąpi samoistnie w ciągu kilku tygodni lub jeśli pojawią się inne niepokojące objawy, takie jak ból promieniujący do klatki piersiowej lub utrzymujące się mrowienie, drętwienie lub osłabienie.