Kategorie Ból kręgosłupa lędźwiowegoBóle kręgosłupa

Bóle pleców w czasie ciąży. Co warto robić, a czego lepiej unikać, aby sobie pomóc?

Bóle pleców są zmorą ciężarnych kobiet. Często pojawiają się nawet w przypadku matek, które nigdy wcześniej nie skarżyły się na tego typu dolegliwości, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Bóle pleców podczas ciąży

Dlaczego tak wiele osób skarży się na bóle pleców podczas ciąży? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Powiększający się brzuch powoduje zmianę położenia środka ciężkości. Zmianę, którą kobieta kompensuje najczęściej poprzez wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa – chcąc utrzymać równowagę wypina brzuch, pochyla głowę, odchyla ramiona i napina mięśnie przykręgosłupowe. Efekt takiego stanu rzeczy może być tylko jeden, a mianowicie bóle pleców, które może potęgować każdy kolejny kilogram. Sytuacji nie sprzyjają także hormony związane z ciążą. Za sprawą relaksyny rozluźniają się stawy biodrowo-krzyżowe, co także rzutuje na postawę i stabilizację całego ciała.

Bóle pleców podczas ciązy
Freepik

Sposoby na odciążenie kręgosłupa podczas ciąży

Ciąża jest prawdziwym sprawdzianem dla kondycji pleców. Na szczęście są sposoby na odciążenie kręgosłupa w tym wyjątkowym okresie życia. Skorzystaj z poniższych wskazówek, a unikniesz lub przynajmniej złagodzisz uciążliwe bóle.

#1 Wychodź na spacery

Niedługie spacery, które działają relaksująco, będą dobrym rozwiązaniem dla Twoich pleców, o ile będziesz przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim wybierz wygodne buty z szerokim noskiem, antypoślizgową podeszwą i maksymalnie 4-centymetrowym obcasem. Zapomnij również o ciężkich siatkach z zakupami, a jeśli już musisz coś nieść, rozkładaj ciężar na obie ręce. Zadbaj również o uszczuplenie zasobów torebki i pamiętaj, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie tutaj plecak, który rozłoży ciężar równomiernie na ramionach.

#2 Unikaj długiego stania w miejscu i gwałtownych ruchów

Długie stanie może potęgować ból krzyża i powodować obrzęk nóg. Jeśli już nie masz wyjścia, pamiętaj, aby równomiernie obciążać nogi, staraj się utrzymywać naturalne ustawienie kręgosłupa (nie garb się) i drepcz w miejscu, aby jak najkrócej pozostawać w bezruchu. W przypadku prasowania lub innej czynności, którą musisz wykonać na stojąco, możesz oprzeć jedną nogę o podnóżek lub też położyć ja na pudełku po butach, co złagodzi obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Pamiętaj również o tym, aby unikać gwałtownych ruchów.

Bóle pleców podczas ciąży
Freepik

#3 Ogrzewaj obolałe miejsca

Czasami najprostsze metody przynoszą nieoczekiwane rezultaty. Ogrzej obolałe miejsca kocem lub termoforem. Sprawdzić powinna się również ciepła, ale nie gorąca kąpiel, która rozluźni napięte, często bolące mięśnie przykręgosłupowe, a tym samym pozwoli im odpocząć.

#4 Uważaj na to, jak śpisz

Spanie w ciąży to nie lada wyzwanie. Ze względu na rosnący brzuch, spanie na brzuchu odpada. Połóż się na lewym boku. Między kolana wsuń małą poduszkę lub też zarzuć jedną nogę na drugą, co pozwoli Ci odciążyć dolne partie pleców, a także będzie korzystne dla narządów wewnętrznych i przede wszystkim rozwijającego się w brzuchu maluszka – nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Tak, jak w przypadku wygodnego fotela, materac, na którym śpisz, nie powinien być za miękki. Jeśli zapada się pod Twoim ciężarem, zmień go.

Bóle pleców podczas ciąży
Freepik

#5 Unikaj za wygodnych foteli

Wygodny fotel wcale nie oznacza, że możesz na nim przesiadywać godzinami. Nie zapominaj, że siedzenie to jedna z czynności, która obciąża Twoje plecy najbardziej. Aby mu dodatkowo nie zaszkodzić, rób sobie przerwę co 30-60 minut w postaci spacery i skłonów. Jeśli już musisz usiąść na dłużej, siadaj na krześle z twardym siedziskiem o odpowiedniej wysokości, dopasowanym oparciem i podpórkami, dzięki którym łatwiej będzie Ci wstać.

Ważne

Kiedy ból uniemożliwia Ci chodzenie, siedzenie, promieniuje do dołu brzucha, pośladków lub nogi, obejmuje okolice spojenia łonowego lub towarzyszy mu zaburzenie czucia i osłabienie nóg, nie zwlekaj i udaj się do lekarza, który zbada przyczynę i w razie konieczności zaleci specjalistyczne leczenie.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się pomocne i pomogą złagodzić bóle pleców?

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl
Fotografie: www.freepik.com