Na szyjny odcinek kręgosłupa składa się 7 kręgów, które łączą głowę z resztą ciała. Pierwszy kręg szczytowy (inaczej atlas lub dźwigacz) daje podparcie czaszce, natomiast drugi – obrotowy (axis), pozwala na poruszanie głową (zginanie, prostowanie oraz ruchy skrętne).

Przyczyny
Zespoły bólowe odcinka szyjnego mogą wynikać:
– ze zwyrodnień kręgosłupa w tym miejscu,
– z przebytych urazów,
– z wieku,
– z przeciążeń mięśni karku (np.: podczas długiego trzymania głowy przechylonej do przodu),
– ze spania w niewygodnej pozycji,
– ze stresu (który kumuluje się szczególnie w mięśniach karku).
Problemy z kręgami lub mięśniami w obrębie kręgosłupa szyjnego oprócz bólu, mogą dawać inne objawy. Przez otwory znajdujące się w kręgach szyjnych przebiegają ważne dla człowieka nerwy, dlatego podrażnianie ich może wywoływać szumy w uszach, zawroty lub bóle głowy, problemy z oczami, a w skrajnych przypadkach nawet paraliż.

Żeby podjąć jakąkolwiek terapię, należy określić przyczynę bólu (czy wynika on ze zwyrodnienia, czy jest pochodzenia mięśniowego).
Co można zastosować w zespołach bólowych odcinka szyjnego:
1.Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi oraz wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe, odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę.

2.Terapię manualną (chiropraktykę)- jest to metoda badania oraz leczenia, która bazuje na różnych technikach masażu, ucisków oraz chwytów. Celem tej terapii jest przywrócenie ruchomości i zmniejszenie bólu.

3.Taping (dynamiczne plastrowanie) – metoda ta odciąża mięśnie, dając ulgę w bólu. Tapy działają 24h na dobę i nie wykluczają stosowania innej terapii.

4.Masaż całych pleców lub karku – usunie on nadmierne napięcie z mięśni, a dodatkowo zrelaksuje.
*Dla chętnych można wypróbować wersję masażu za pomocą pałeczek bambusowych.
5.Ciepłe okłady (ciepło rozprawi się z napiętymi mięśniami) lub maść przeciwbólowa.
6.Zmiana przyzwyczajeń – m.in.: spanie na odpowiednio dobranej poduszce czy wyregulowanie zagłówka w samochodzie.
