×

Ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym – opis, przyczyny i postępowanie

Odcinek lędźwiowo-krzyżowy składa się z 5 kręgów lędźwiowych oraz z kości krzyżowej (inaczej ogonowej). Dlatego też ból dolnego odcinka kręgosłupa, nazywany jest niekiedy bólem „krzyża” i należy do najczęściej występujących obecnie na świecie bóli kręgosłupa. Szacuje się, że w Polsce około 60-70% populacji miało już kiedyś epizod bólowy tego typu.

mp.pl

mp.pl

Przyczyny

Zespoły bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego są często przyczyną utraty zdolności do wykonywania niektórych zawodów oraz utrudniają codzienne funkcjonowanie (poprzez zmniejszenie zakresu ruchomości w kręgosłupie lub ból).
Przyczyną ich występowania najczęściej są:
– siedzący tryb pracy lub zbytnie obciążanie odcinka lędźwiowego u osób pracujących fizycznie,
– złe nawyki (np.: garbienie się, siedzenie na zbyt miękkich fotelach lub kanapach, podnoszenie ciężarów z podłogi/ziemi bez przykucania),
– otyłość,
– degeneracja krążków międzykręgowych związana z wiekiem,
– brak aktywności ruchowej, co skutkuje osłabieniem mięśni (a to one w głównej mierze odpowiadają za trzymanie kręgosłupa „w ryzach”).

freepik.com

freepik.com

Następstwem przeciążeń i osłabionych mięśni jest dyskopatia, z której rozwijają się zespoły bólowe, a w późniejszym czasie zwyrodnienia kręgosłupa czy schorzenia neurologiczne (np.: takie jak rwa kulszowa).

Postępowanie

Ruch poprawia wydolność organizmu, ale również wpływa na zwiększenie siły mięśniowej oraz uelastycznienie więzadeł, które razem utrzymują kręgosłup we właściwej pozycji i zapobiegają dyskopatii.
Właściwie dobrane ćwiczenia niwelują ból, dlatego rolą fizjoterapeuty jest dopasować aktywność do wieku, możliwości, rodzaju wykonywanej pracy oraz stanu zdrowia chorego. Najlepsze wyniki przy problemach z bólem w okolicach kręgosłupa ma działanie kompleksowe, czyli połączenie kinezyterapii (metod terapii i ćwiczeń), fizykoterapii (czyli wszelkiego rodzaju zabiegów, m.in.: laseroterapii, ultradźwięków itp.) oraz profilaktyki.

freepik.com

freepik.com

W medycynie jednak zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak samo sprawa wygląda w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Dlatego warto poświęcić nieco czasu w ciągu tygodnia na aktywność fizyczną!

Może Cię zainteresować