×

Brzuszki nie dla wszystkich. Kto nie powinien ich wykonywać?

Kiedy zapytałbym Was o jedno ćwiczenie na mięśnie brzucha, spora część z Was, a być może nawet i większość odpowiedziałaby, że są to… brzuszki! W końcu jak sama nazwa wskazuje, ćwiczenie to ma oddziaływać właśnie na brzuch. Czy wszyscy powinniśmy je więc wykonywać, jeśli chcemy uwidocznij „kaloryfer” i wzmocnić nasz gorset mięśniowy?

Brzuszki – co warto wiedzieć?

Marzysz o płaskim brzuchu? Robisz setki brzuszków dziennie z nadzieją, że to przybliży Cię do upragnionego celu, a tym czasem nic takiego się nie wydarza? Jak to wytłumaczyć? Bardzo często przeceniamy ćwiczenie jakim są brzuszki. Oczekujemy, że w krótkim czasie zmieni naszą sylwetkę nie do poznania, podczas gdy prawda jest zupełnie inna.

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są popularne brzuszki? Brzuszki to skłony tułowia w przód z leżenia tyłem z ugiętymi pod kątem 60-90 stopni nogami umieszczonymi na podłożu lub zahaczonymi o jakiś przedmiot (modyfikacji jest mnóstwo). Ćwiczenie wykonywane jest najczęściej z dłońmi splecionymi na karku. Brzuszki wykonywane są najczęściej w celu wzmocnienia i uwidocznienia mięśni brzucha.

Brzuszki nie dla wszystkich

Nieprawidłowe wykonywanie brzuszków połączone ze słabymi mięśniami pleców mogą wywołać więcej szkód niż pożytku. Oto dlaczego:

#1 Mocno obciążają odcinek szyjny kręgosłupa

Niektórzy podczas wykonywania brzuszków odczuwają ból w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Przyczyną są najczęściej zbyt słabe mięśnie brzucha, przez co głowa i łopatki unoszone są poprzez ruch prowadzony z szyi, gdzie kumuluje się całe napięcie. Tym oto sposobem po wykonaniu nawet kilkudziesięciu powtórzeń możesz nie odczuwać zmęczenia mięśni brzucha. Wyraźnie za to będziesz odczuwać mocno nadwyrężoną szyję. Czy taki był Twój cel?

#2 Wzmacniają mięsień biodrowo-lędźwiowy potęgując zgięciową pozycję ciała

Brzuszki nie są zalecane osobom prowadzącym siedzący tryb życia, a takich jak wiemy w dzisiejszych czasach jest mnóstwo. Siedzimy w biurze, samochodzie, przed telewizorem, komputerem itd. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że siedzący tryb życia jest czwartą przyczyną zgonów na świecie – ta informacja mówi sama za siebie. Przechodząc już jednak do brzuszków, u wielu z nas mięsień biodrowo-lędźwiowy jest zbyt napięty przez siedzący tryb życia w wyniku czego sylwetka jest pochylona do przodu. Wykonywanie brzuszków będzie niestety utrwalać te nieprawidłowości, podczas gdy powinniśmy za wszelką cenę z nimi walczyć.

#3 Zwiększają ciśnienie śródbrzuszne i osłabiają dno miednicy

Podczas wykonywania brzuszków wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, co rzutuje na jej przestrzeń, a tym samym ustawienie narządów wewnętrznych. Te zaczynają się przesuwać w wyniku czego dno miednicy przejmuje cały ciężar. O ile w wielu przypadkach nie stanowi to większego zagrożenia, o tyle wyobraź sobie, co się dzieje stanie, kiedy mięśnie dna miednicy są już osłabione w wyniku ciąży, porodu czy też otyłości. Nietrzymanie moczu to jedna z możliwych konsekwencji. Silne mięśnie dna miednicy i mięśnie poprzeczne brzucha są więc kluczowe w utrzymaniu napięcia podczas wykonywania kolejnych brzuszków. Pytanie, na ile silne są u Ciebie?

#4 Mogą prowadzić do pogłębienia rozstępu mięśnia prostego brzucha

Jak już wspomnieliśmy, podczas wykonywania brzuszków wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Ciśnienie, które ma szczególne znaczenie w przypadku kobiet w trakcie ciąży jak i tuż po niej. Rozstęp mięśnia prostego brzucha pojawia się zwykle w drugiej połowie trwania ciąży, podczas gdy najbardziej widoczny jest po porodzie, kiedy brzuch nie jest już napięty. Klasyczne brzuszki, które nie aktywują mięśni głębokich brzucha są w tym przypadku zupełnie niewskazane. Mogą bowiem prowadzić do rozejścia mięśnia prostego, a tego z pewnością każdy z nas wolałby uniknąć.

#5 Nie są funkcjonalnym ćwiczeniem

Choć brzuszkami co prawda można wypracować sobie widoczny „kaloryfer” przy małej ilości tkanki tłuszczowej, pamiętajmy że brzucha ma być być przede wszystkim funkcjonalny. W końcu to on w pewnym stopniu odpowiada za prawidłową postawę, zginanie tułowia do przodu czy transport siły.

Jak więc wzmacniać brzuch?

Jeśli jesteś osobą, która dopiero co zaczyna wspaniałą przygodę z treningami, zacznij od podstaw: ćwiczeń mięśni dna miednicy, ćwiczeń stabilizacyjnych, nauki napinania mięśni brzucha, prawidłowego oddychania i korekcji postawy ciała. Dopiero później przejdź do bardziej zaawansowanych ćwiczeń. Pamiętaj również o tym, że brzuch pracuje podczas wielu różnych ćwiczeń, jak chociażby przysiady, pompki, wykroki, podskoki. Nie ma więc sensu poświęcać mu całej swojej uwagi na każdym kolejnym treningu, a już na pewno katować go tylko i wyłącznie kolejnymi seriami brzuszków.

Plank nie dla wszystkich? Kto nie powinien go wykonywać…

Źródła:
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować