3 ćwiczenia dla osób, które odczuwają ból lub dyskomfort i sztywonść w stawie kolanowym
Bóle i dyskomfort w stawach komplikują nasze życie. Stopniowo hamują ruch wpływając na komfort funkcjonowania. Największymi, a zarazem najbardziej obciążonymi stawami w ciele człowieka są stawy kolanowe. Na dolegliwości szczególnie narażone są osoby otyłe, osoby z nadwagą, osoby w podeszłym wieku lub osoby prowadzące siedzący tryb życia, co prowadzi do rozwoju zastoju w tkankach i niedostatecznego przepływu limfy.
Ból kolan
Ból kolan dotyczy dużej liczby osób, a przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele począwszy od urazów mechanicznych, a na powikłaniach chorobowych kończąc. Ze względu na budową stawu, uszkodzenia mogą dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu elementów strukturalnych.
Sposób na bolące kolano
Rozciągnięcie stawu kolanowego jest jednym ze sposobów wyeliminowania sztywności lub bólu stawu kolanowego.
Metoda rozciągniecie stawu pozwala rozdzielić ściśnięte powierzchnie stawowe, a w konsekwencji przywrócić właściwe działanie stawu i wyeliminować sztywność lub ból stawów. Jeśli zaliczasz się do tej grupy osób, spróbuj tych 3 ćwiczeń. Ćwiczenia sprawdzą się również w przypadku osób, które zmagają się z zapaleniem ścięgien, urazem łękotki lub chondromalacją rzepki. Wszystko, czego potrzebujesz do ich wykonania, to kawałek wolnej przestrzeni i guma oporowa do ćwiczeń.
Ćwiczenia na ból kolana
Ćwiczenie 1.
Przymocuj jeden koniec gumy do nieruchomego elementu, a drugi do nogi na wysokości kolana nogi bolącej, która jest delikatnie wysunięta do przodu. Ustaw się w takiej odległości, aby guma była dość mocno naciągnięta. Następnie zacznij uginać i prostować nogę w stawie kolanowym. Powtarzaj ćwiczenie przez 30-60 sekund.
Ćwiczenie 2.
Guma pozostaje na swoim miejscu – pamiętaj, aby pozostawała naciągnięta. Ustaw równolegle nieco szerzej niż na szerokość barków i wkręć je w podłoże wprowadzając tym samym rotację zewnętrzną. Napnij brzuch, pośladki i przejdź do przysiadów. Wykonuj je przez 30-60 sekund.
Ćwiczenie 3.
Przejdź do zwykłych przysiadów już bez wykorzystania gumy. Alternatywą dla tego ćwiczenia będzie „krzesełko” przy ścianie, czyli przysiad z przetrzymaniem z wykorzystaniem ściany. Przytrzymaj pozycję przez 30 sekund.
https://www.facebook.com/zdroweplecypl/videos/240509157311224/
UWAGA! Jeśli wykonywanie ćwiczeń sprawia Ci większy ból, natychmiast zaprzestań ich wykonywania. Pamiętaj również, że nic nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, który będzie mógł postawić prawidłową diagnozę i zaplanować leczenie.