Kategorie ĆwiczeniaMasażMasaż pleców

Odczuwasz ból pomiędzy łopatkami? Kilka prostych ćwiczeń pomoże Ci się z nim uporać

Ból między łopatkami, a raczej ból w okolicach łopatek to ból, z którym miało w życiu do czynienia wiele osób. Co może być jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Rodzaje bólu między łopatkami

Ból ten możemy podzielić na dwie kategorie:

  • ból promieniujący – jeśli odczuwasz ból i promieniowanie do góry czy też np. do ręki, jak najszybciej zgłoś się do lekarza
  • ból centralny – ból odczuwalny w jednym punkcie lub niewielkim jego otoczeniu
Freepik

Przyczyna bólu między łopatkami

Między łopatkami przebiega mięsień czworoboczny. Pod nim biegnie mięsień równoległoboczny, a jeszcze głębiej zębaty tylny górny. Ból pojawia się najczęściej, kiedy mięśnie te zostają osłabione. Najczęściej dzieje się to, kiedy spędzamy dużo czasu w pozycji zamkniętej (siedzącej) – plecy zgarbione, barki wysunięte do przodu, głowa pochylona. To dlatego tak ważne jest przyjęcie poprawnej pozycji podczas siedzenia przed komputerem.

Ćwiczenia na ból pomiędzy łopatkami

1. Otwieranie klatki piersiowej – umieść ręce za głową i otwórz (rozciągnij) klatkę piersiową. Przytrzymaj w tej pozycji 2-3 sekundy spinając tym samym mięśnie znajdujące się między łopatkami, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie można wykonywać w oparciu o krzesło lub w przerwach od pracy. Zrób je w 3 seriach po 10 powtórzeń.

2. Rozciąganie – umieść dłoń prawej ręki z lewej strony głowy, przyciągnij ją delikatnie do prawego barku i skręć głowę, jakby chciała wskazać na przeciwne kolano, po czym pociągnij jeszcze w dół. Przytrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

3. Dociskanie do ściany – stań tyłem do ściany i ustaw ramiona pozycji Y. Napieraj na ścianę dłońmi dłońmi, trzymaj 2 sekundy i rozluźnij. Ćwiczenie powtórz również w pozycji T i odwróconego Y. Wykonaj ćwiczenie w 3 seriach po 10 powtórzeń każdą z wariacji.

Koniecznie daj znać czy ćwiczenia okazały się być pomocne.

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: pl.freepik.com