×

Masz zaokrąglone plecy? Podpowiadamy jakie mięśnie należy wzmocnić i jak to zrobić

Siedzący styl życia sprawia, że coraz częściej widzimy ludzi, których postawa przypomina postawę naszych przodów – zgarbione plecy, zrotowane do wewnątrz stawy barkowe i wysunięta ku przodowi obręcz barkowa, zamknięta klatka piersiowa. Zła postawa przekłada się nie tylko na nienaturalne wygięcie w odcinku piersiowym kręgosłupa, ale także na ustawienie głowy. Wszystko to rzutuje zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i problemy z plecami, które w konsekwencji mogą znacznie wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie.

Przyczyna

Problem zgarbionej sylwetki i zrotowanych do wewnątrz barków zazwyczaj tyczy się braku równowagi pomiędzy napięciami mięśni przedniej części obręczy barkowej, a tylnej części grzbietu.

Wyobraź sobie sylwetkę osoby, która n-tą godzinę siedzi przed komputerem. Jeśli ktoś spędza w tej pozycji sporą część czasu i nie dba o mobilizację przykurczonych tkanek, mięśnie piersiowe zostają zbyt mocno przykurczone, co pociąga barki do przodu i powoduje zaokrąglenie pleców, a tym samym rozciągnięcie i osłabienie mięśni grzbietu. Wzmocnienia będą wymagać mięśnie równoległoboczne, czworoboczne oraz środkowa, dolna i tylna część mięśnia naramiennego. Nie mniej jednak zwykle najbardziej poszkodowane są tutaj wspomniane wcześniej mięśnie równoległoboczne i to na nich chcielibyśmy się dzisiaj skupić.

Jak wzmocnić mięśnie równoległoboczne? Dwa ćwiczenia, które idealnie się do tego nadają

Jednym z najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie mięśni równoległobocznych jest wiosłowanie sztangą. Warto jednak wprowadzić tutaj pewną modyfikację – maksymalnie ściągnąć łopatki podczas przyciągania sztangi i przytrzymać ją przez minimum sekundę, kiedy ta znajdzie się w możliwie najwyższym punkcie. Jeśli dobrany ciężar będzie Ci uniemożliwiał wykonanie tego zadania, po prostu go zmniejsz i pamiętaj, że robisz to w celu poprawy funkcjonalności, niekoniecznie rozbudowy pleców.

Drugim ćwiczeniem, które warto wprowadzić w swój plan treningowy w przypadku zaokrąglonych pleców, są odwrotne rozpiętki w oparciu o ławkę skośną. Jego celem jest możliwie maksymalne rozciągnięcie łopatek, mięśni przykręgosłupowych i równoległobocznych. Niewielki obciążenie w tym przypadku w zupełności wystarczy. W tym ćwiczeniu, tak jak w poprzednim, każdy ruch powinien być zatrzymane na chwilę w fazie końcowej ruchu koncentrycznego. W ten sposób damy szansę na włączenie się do pracy mięśni równoległobocznych, które są ukryte pod warstwami innych mięśni grzbietu.

Znane Ci były te dwa ćwiczenia?

Źródła: www.sfd.pl
Fotografie: Youtube (miniatura wpisu), www.youtube.com

Może Cię zainteresować