Siedzący tryb życia jest zmorą dzisiejszych czasów. Siedzimy dojeżdżając do pracy, w pracy, oglądając telewizję czy jedząc. Kiedy zsumujemy czas spędzony w pozycji siedzącej, okazuje się, że wielu z nas spędza w ten sposób 10 czy nawet 12 godzin dziennie! Taki tryb życia niewątpliwie przysparza wielu problemów zdrowotnych.
Negatywne skutki siedzenia
Według badań przeprowadzonych przez American College of Cardiology siedzenie w biurze przez 8 godzin dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o nawet 15%! Przerażające, prawda? Brak aktywności zwiększa ryzyko chorób serca, otyłości, cukrzycy, nowotworów, a także powoduje bóle kręgosłupa, bóle głowy, zmęczenie i senność. Jakby tego było mało, szacuje się, że brak ruchu jest przyczyną około pięciu milionów zgonów rocznie.

Jak z tym walczyć, kiedy musimy siedzieć? Eksperci nieustannie przypominają o tym jak ważny jest rozruch
W dobie pandemii koronawirusa sporo osób pracuje z domu. O tym, jak ważne są przerwy na rozruch nieustannie przypominają eksperci. Długotrwałe siedzenie ma pewne skutki uboczne, które może naprawić tylko ruch. Szacuje się, że jednogodzinna aktywność fizyczna w ciągu dnia jest w stanie zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia. Ponadto należy pamiętać o przerwach na rozruch – poświęć na tego typu aktywność 5 minut w ciągu każdego godziny spędzonej przed komputerem. Jest jednak coś jeszcze…
Badanie przeprowadzone na Pennsylvania State University wykazało, że siedzenie nie prowadzi do znacznej kompresji kręgosłupa, jeśli będziemy zmieniać swoją pozycję co najwyżej co 15 minut. Do badań odniósł się Pete Egoscue, współzałożyciel Elev8d Fitness.
Nasze środowisko zmienia się szybciej, niż możemy ewoluować, aby nadążyć za nim

Nie zmienia to jednak faktu, że poprawne siedzenie ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.
Siedzenie w odpowiedni, wyrównany sposób pomoże ci poczuć się mniej sztywnym po długim dniu.Im bardziej pozwalasz na pracę dużych mięśni posturalnych, tym więcej energii spalasz, i tym mniej sztywności, którą odczuwasz po całym dniu siedzenia w pracy – dodaje Pete Egoscue
Podsumowując
Spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej praktycznie zawsze będzie miało negatywny wpływ na nasze zdrowie i to na różnych jego płaszczyznach. Jeśli jednak mimo wszystko sporo siedzisz, a utrzymanie poprawnej pozycji podczas siedzenia graniczy z cudem, staraj się jak najczęściej zmieniać swoją pozycję.