×

Deska nie dla wszystkich. Kto nie powinien jej wykonywać?

Wielokrotnie pisałem tutaj o ćwiczeniu, jakim jest deska, czyli plank. Ćwiczeniu, które w stosunkowo krótkim czasie przynosi niesamowite efekty wizualne i nie tylko, bowiem odpowiada za wzmacnianie mięśni odpowiadających za naszą postawę. Czego chcieć więcej! Warto mieć jednak na uwadze, że deska nie jest ćwiczeniem, które jest zalecane wszystkim!

Korzyści płynące z wykonywania deski

Na temat deski można by się było naprawdę sporo rozpisać. Skupmy się jednak na najważniejszych korzyściach płynących z wykonywania tego ćwiczenia. Przede wszystkim wykonując plank angażujemy do pracy wiele partii mięśniowych tzn. mięśnie brzucha, pleców, ramion oraz nóg. Do tego dochodzą również wspomniane wcześniej mięśnie głębokie, które należą do grupy treningów „core”. Co więcej, istnieje wiele różnych wariantów deski. W zależności od tego, na które mięśnie chcemy położyć większy nacisk, tę opcję warto wybrać.

Deska nie dla wszystkich?

Zastanówmy się, czy deska będzie ćwiczeniem, które powinno znaleźć się w planie każdego z nas? Jeśli spędzasz większość czasu w jednej pozycji, w bezruchu, należałoby postawić na ćwiczenia, które nie będą powielały i potęgowały napięcia oraz utrudniały oddechu. Jakim ćwiczeniem jest deska? Deska, choć pięknie wygląda na zdjęciach i niesie za sobą mnóstwo korzyści, to nic innego, jak nieruchoma pozycja stojąca, która jest przesunięta względem grawitacji tak, by jeszcze bardziej napiąć nasze Twoje ciało. Pytanie, czy tego właśnie oczekujesz, jeśli i tak już wystarczająco dużo czasu spędzasz w jednej, niezmiennej pozycji? Może lepiej byłoby wybrać coś, gdzie Twoje ciało, a zwłaszcza kręgosłup dozna trochę ruchu.

Kto powinien zapomnieć o desce?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem każdy organizm jest inny. Nie mniej jednak, jeśli jesteś osobą, która ma problem z luźnym skłonem w celu zawiązania butów czy schyleniem się po rzecz, która upadła Ci na ziemię, zapomnij na jakiś czas o desce. Zamiast tego skup się na ćwiczeniach, które poprawią Twoją mobilność, np. harmony, mobility, zdrowy kręgosłup czy joga flow. Świetnie sprawdzi się także pływanie, taniec czy nawet zwykły spacer. Daj swojemu ciału trochę luzu i przywróć mu należyte funkcje i zakres ruchu.

Ważne

Oczywiście nie oznacza to, że deska powinna być ćwiczeniem, które całkowicie eliminujemy ze swojego życia. Nie powinno być jednak ćwiczeniem, na podstawie którego w takim przypadku bazujemy i układamy swój trening.

Co myślisz o takim podejściu?

Źródła: www.kartamultisport.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować