Kategorie PoradySchorzenia

Dieta na zwyrodnienie stawów. Ogranicz pewne makrosładniki, a poczujesz się lepiej

Zwyrodnienie stawów to dolegliwość, która zwykle nasila się wraz z wiekiem. To właśnie dlatego dotyczy przede wszystkim osób starszych, ale nie tylko… Schorzenie przejawia się dolegliwościami bólowymi, które niekiedy są nie do zniesienia. Na szczęście jest na to sposób, który pomoże ulżyć w cierpieniu, a zarazem poprawi kondycję stawów związaną z zakresem ich ruchu. Ten sposób to dieta niskowęglowodanowa.

Dieta na zdrowe stawy? Przeprowadzono badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie, czy taka zależność istnieje

W badaniu wzięło udział 21 osób w wieku powyżej 65 lat, które posiadały duże problemy zwyrodnieniowe stawów kolanowych. Na początku 12 tygodniowego badania uczestników podzielono na 3 grupy. Pierwsza z nich była grupą kontrolną – w ich diecie nie wprowadzono żadnych zmian. Druga grupa miała stosować dietę low fat, która opierała się na niskiej podaży kalorycznej –  od 800 do 1200 kcal/dzień. Grupa trzecia miała przejść na dietę niskowęglowodanową. Jadła tyle, ile chciała, ale musiała spełniać jeden warunek – nie mogła przekroczyć dawki 20 g węglowodanów dziennie.

Dieta na zdrowe stawy
Freepik

Wyniki badań

Na szczególną uwagę zasługują tutaj wyniki grupy trzeciej. Osoby będące na diecie niskowęglodowanowej  nie tylko straciły najwięcej masy ciała, ale także wskazywały na poprawę funkcjonowania stawów. Dolegliwości płynące ze zwyrodnień stawowych znacznie się zmniejszyły. Co więcej, znacznej poprawie uległa również jakość codziennego funkcjonowania badanych z grupy trzeciej – zmniejszyły się dolegliwości bólowe podczas wykonywania podstawowych czynności jak siadanie czy wstawanie. Zauważono także zmniejszoną ilość wolnych rodników w ciele badanych.

Dieta na zdrowe stawy
Freepik

Wnioski

Zmniejszona ilość wolnych rodników w przypadku grupy z osób trzeciej, która stosowała dietę niskowęglowodanową, oznacza, że poziom stanu zapalnego wywołującego ból został obniżony. Mniejszy stan zapalny to także mniejsza ilość wysięku w stawach, a to z kolei przekłada się na poziom ruchomości. Spadek masy ciała, który był tutaj swego rodzaju skutkiem ubocznym, również miał pozytywny wpływ na aparat ruchu, ponieważ przełożyło się to na jego odciążenie.
Źródła: www.sfd.pl
Fotografie: pl.freepik.com