×

Ból karku może powodować Twoja poduszka! Sprawdź czy Ci szkodzi

To od niej miedzy innymi zależy, czy będziesz wysypiasz się dobrzeć i wstajesz wypoczęty. Poduszka wpływa na jakość snu, a źle dobrana może powodować bóle głowy, karku, barków i ramion. Jeżeli masz skłonności do chrapania to dobrze dobrana poduszka może je zniwelować. Jak ja dobrać do swoich oczekiwań?

Sen to jedna z podstawowych czynności życiowych, dzięki którym możemy funkcjonować prawidłowo. Każdy z nas spędza w łóżku średnio 7 godzin dziennie, a najwięksi miłośnicy wylegiwania się nawet około dziesięciu. Warto więc zainwestować w dobrą poduszkę.

Poduszka a pozycja w trakcie snu

W trakcie snu głowa powinna znajdować się w naturalnej pozycji, czyli nie powinna być zanadto odchylona ani w tył, ani w przód. Z tego powodu wybór odpowiedniej poduszki zależy od pozycji w jakiej najczęściej śpisz.

Śpisz na plecach: wybierz dość płaską poduszę. Idealna będzie taka, która w dolnej 1/3 wysokości jest nieco pełniejsza i dzięki temu lepiej podeprze kark.

Śpisz na boku: wybierz grubsza poduszkę, która podeprze głowę na wysokości reszty kręgosłupa.

Śpisz na brzuchu: wybierz bardzo cienką poduszkę, prawie płaską. Możesz nawet spać bez niej, a niewielką poduszkę podłożyć pod brzuchem, dzięki czemu unikniesz bólu dolnej części pleców.

Wypełnienie poduszki 

Wypełnieniem poduszek może być puch, mieszanka puchu z pierzem, gąbka lub włókna bawełnianie, wełniane czy poliestrowe.

Osoby z problemami w odcinku szyjnym kręgosłupa powinny wyposażyć się w poduszki z tzw. pamięcią (piankowe) lub lateksowe. Gdy boli cię szyja, przyda się taka, która lepiej podeprze kark. Pierze i puch może przemieszczać się wewnątrz poduszki i dostosowuje się do Twojego ciała. Są miękkie, ale niestety mogą stwarzać zagrożenie dla alergików.

Jak kupić idealną poduszkę? 

To nie zawsze wysoka cena jest synonimem jakości. Droższa poduszka nie musi być wcale lepsza od tej nieco tańszej. Kluczowe jest to, jak czujesz się, gdy masz ją pod głową.

Najlepiej będzie wypróbować ją zanim dokonasz zakupu. Jeśli masz taką możliwość, połóż się w sklepie na wybranej poduszce i przetestuj ją. Jeżeli to nie wchodzi w grę, stań przy ścianie tak, jakbyś chciał się na niej położyć w ulubionej pozycji. Dodatkowo poproś kogoś, by stwierdził, czy głowa jest ustawiona na przedłużeniu kręgosłupa.

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Jest to poduszka, dzięki której kręgosłup szyjny potrafi utrzymać neutralną pozycję i zachowuje swoją naturalną krzywiznę (lordozę szyjną). Dzięki temu ustawieniu nasz kręgosłup po ciężkim dniu w nieustannym napięciu może się spokojnie zrelaksować.

Krążki międzykręgowe ustawione w takiej pozycji lepiej się uwadniają, mięśnie i więzadła szybciej relaksują i rano czujemy się bardziej wypoczęci. Odczuwanie sztywności kręgosłupa z pewnością będzie mniejsze.

Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?

https://www.instagram.com/p/BPcWPTzgzKj/?tagged=orthopedicpillow

Tak na prawdę można powiedzieć, że poduszki ortopedyczne nadają się do użytkowania przez wszystkich, ale należy ją dobrze dobrać. Natomiast dzieci radzą sobie doskonale bez poduszek ortopedycznych i nie zaleca się ich przed 2 rokiem życia.

W poduszkę ortopedyczną powinny wyposażyć się osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego. Przyniesie ona częściową ulgę w dolegliwościach, ale należy pamiętać, że w takich przypadkach potrzebna jest często również rehabilitacja. Poduszka nigdy nie załatwia sprawy bólu całkowicie.

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować