Zestaw ratunkowy na atak rwy kulszowej. Zaoszczędzi Ci sporo bólu!
Ból przy rwie kulszowej i jego nasilenie może być różne u każdego chorego. Zazwyczaj jednak utrudnia poruszanie się oraz daje wrażenie mrowienia, drętwienia i ciężkości nóg. Dolegliwości bólowe mogą nasilać się nawet w trakcie kaszlu bądź kichania. W razie ataku trzeba działać szybko i skutecznie. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z bólem. Masaże, rozgrzewające kąpiele, lekkie ćwiczenia rozciągające – wszystko to może zminimalizować objawy rwy kulszowej i zapobiec nawrotom choroby. Domowe sposoby na atak rwy kulszowej obejmują działania, z których część można realizować w ostrej fazie bólowej, a część w fazie przewlekłej.
DOMOWE SPOSOBY NA ATAK RWY KULSZOWEJ – FAZA OSTRA
Rwa kulszowa to charakterystyczny ból promieniujący od lędźwi, poprzez pośladek do tylnej części uda, a nawet stopy. Powstaje na wskutek nacisku uszkodzonego dysku kręgosłupa na nerw kulszowy.
10 faktów o rwie kulszowej, o których większość ludzi nie ma pojęcia
Atak rwy kulszowej jest nagły i niezwykle dokuczliwy. W pierwszych dniach ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Utrudnione jest poruszanie się, a tym bardziej wykonywanie innych codziennych obowiązków.
Leczenie rwy kulszowej w pierwszej fazie polega na odpoczynku i unikaniu wysiłku fizycznego, aby nie przeciążać kręgosłupa. Domowe sposoby skutecznie zmniejszają ból i skracają okres zaostrzenia choroby.
#1 Wybierz pozycję odciążającą plecy
Pierwszym, dosyć intuicyjnym sposobem na złagodzenie bólu jest znalezienie odpowiedniej pozycji, która odciąży uciskany nerw kulszowy.
Zwykle jest to pozycja leżąca (na zdrowym boku), z lekko podkurczonymi kończynami dolnymi i włożonym między kolana wałkiem bądź zrolowanym kocem.
Jeśli jesteś w stanie, możesz również położyć się na wznak na twardym podłożu (materacu, podłodze) z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym. W tym celu należy podłożyć pod nogi poduszki albo krzesło. Taka pozycja odciąży uciskany nerw, rozluźni mięśnie oraz zmniejszy ból.
Pozycja leżąca przy ataku rwy kulszowej nie jest odpowiednia dla każdego. Zdarza się, że chory woli stać, oszczędzając bolącą nogę, albo siedzieć w najwygodniejszej dla siebie pozycji
#2 Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
W przypadku rwy kulszowej najlepiej działają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. z zawartością ibuprofenu lub naproxenu, dostępne bez recepty). Dodatkowo zaleca się smarowanie obolałych miejsc maścią o takim samym działaniu (np. Fastum, Voltaren).
Jeśli ból nie przemija, lekarz może przepisać witaminy z grupy B w zastrzykach, a przy silniejszych atakach – leki z grupy opioidów. Leczenie farmakologiczne może być uzupełnione również o preparat podawany domięśniowo (np. meloksykam – przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy lek, który hamuje produkcję prostaglandyn, odpowiedzialnych za powstawanie procesu zapalnego).
5 popularnych leków na atak rwy kulszowej. Ich skutki uboczne mogą Was zaskoczyć!
#3 Napary z ziół
Na bóle pleców w nocy i problemy ze snem zaleca się środki o działaniu uspokajającym i nasennym. Sen sprzyja bowiem rozluźnieniu mięśni, co zmniejsza dolegliwości bólowe.
Można również stosować napary z ziół, które uspokajają i koją nerwy (np. melisa, dziurawiec, rumianek).
Pamiętaj, aby wcześniej skonsultować to z lekarzem bądź farmaceutą. Musisz mieć pewność, że wybrane preparaty ziołowe nie wchodzą w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami
DOMOWE SPOSOBY NA ATAK RWY KULSZOWEJ – FAZA PRZEWLEKŁA
Leczenie rwy kulszowej domowymi sposobami w późniejszej fazie zaostrzenia choroby może być intensywniejsze i rozszerzone. Jednak nadal zaleca się, aby chory leżał na możliwie twardym podłożu, a jeśli może już siadać, to powinien pilnować prawidłowej postawy ciała.
Domowe sposoby na atak rwy kulszowej mogą być zarówno elementem wspomagającym leczenie, jak i częścią działań zapobiegających ponownemu wystąpieniu epizodów.
#5 Masaż na rwę kulszową
O ile masaże w ostrej fazie rwy kulszowej nie są wskazane i wręcz nasilają dolegliwości bólowe, to w późniejszym etapie bywają kojące.
W warunkach domowych można przeprowadzić rozluźniający masaż, który powinien obejmować mięśnie pośladka i kończyny dolnej, mięśni przykręgosłupowych aż do poziomu kręgosłupa szyjnego.
Do masowania warto użyć maści o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym!
#6 Rozgrzewająca kąpiel i prozdrowotne moczenie stóp
Jednym z elementów leczenia w warunkach domowych mogą być rozgrzewające kąpiele z dodatkami olejków, np. eukaliptusowego lub sosnowego.
Można też moczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli i octu jabłkowego. Wystarczy, że do wanienki wlejesz gorącą wodę i ocet w proporcjach 10:1 i dodasz garść soli. Gdy wszystko się rozpuści, należy włożyć do roztworu stopy na ok. 10 minut, a następnie je osuszyć i włożyć skarpetki.
Kąpiel stóp można robić codziennie, aż ból całkowicie zniknie
#7 Zimne okłady i/lub rozgrzewające plastry
Metoda ta dla niektórych chorych jest bardzo skuteczna, u innych – nasila dolegliwości bólowe. Warto jednak wypróbować stosowanie ciepłych, zimnych albo naprzemiennych okładów.
Ciepłe kompresy można wykonać za pomocą termoforu lub plastrów rozgrzewających. To pomoże rozluźnić napięte mięśnie i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Z kolei, do zimnych okładów wystarczą kostki lodu w woreczku lub ręczniku (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę!). Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które mają działanie znieczulające.
Jeżeli okłady zimne i/lub ciepłe przynoszą Ci ulgę, możesz stosować je nawet kilka razy dziennie
#8 Lekkie ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową
Ćwiczenia wykonywane w domu powinny skupiać się na wzmacnianiu mięśni grzbietu i pośladków. Ważne, aby wykonywać płynne ruchy, a poszczególne mięśnie delikatnie rozciągać. Podczas ćwiczeń nie wykonuj gwałtownych ani pulsacyjnych ruchów!
Ćwiczenia na rwę kulszową, które uwolnią Cię od bólu raz na zawsze!
#9 Odpowiedni materac i poduszka ortopedyczna
Zbyt miękki materac jest niezdrowy dla każdego człowieka. Jednak dla osób zmagających się z rwą kulszową jest szczególnie niewskazany. Warto kupić materac ortopedyczny, który będzie nie tylko wspierał leczenie podczas ataku rwy, ale będzie elementem wspierającym działania zapobiegające nawrotom choroby.
Podobnie w przypadku poduszki, najlepiej wybierz ortopedyczną albo dobierz niewielką, odpowiednią dla siebie.
#10 Ergonomiczny fotel biurowy
Niestety wiele zawodów wiąże się z wielogodzinną pracą przed komputerem. Dlatego istotne jest przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas pracy oraz odpowiedni fotel, który zapewni symetryczne ustawienie pośladków i podparcie całych pleców.
DOMOWE SPOSOBY NA ATAK RWY KULSZOWEJ – ZAPOBIEGANIE
Główne zasady profilaktyki rwy kulszowej:
– unikaj gwałtownych ruchów, nagłych skłonów, obrotów, biegania,
– rzeczy z podłogi podnoś zawsze przy ugiętych kolanach,
– unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów i regularnego przemęczania mięśni, co zwiększa podatność na urazy,
– nie noś torby na jednym ramieniu, a zakupy rozkładaj do dwóch siatek, by równo obciążyć obie strony ciała,
– przyklęknij na jedno kolano podczas mycia wanny bądź odkurzania pod meblami,
– zapobiegaj nadwadze i otyłości,
– uprawiaj regularną aktywność fizyczną, która wzmocni mięśnie przykręgosłupowe i będzie stabilizować postawę ciała (np. marsz, jazda na rowerze, pływanie – zwłaszcza stylem grzbietowym),
– systematyczne wykonywanie zaleconych przez rehabilitanta ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa i brzucha,
– śpij na materacu o średniej twardości, z niewielką poduszką pod głową,
– korzystaj z ergonomicznych, wygodnych krzeseł i biurek, pozwalających zachować właściwą pozycję,
– podczas długiego stania przenoś ciężar ciała z nogi na nogę,
– zakładaj wygodne, stabilne obuwie bez obcasów.
Rwa kulszowa: leczenie zachowawcze i operacyjne. Które wybrać?