Kategorie DyskopatiaDyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Dyskopatia lędźwiowa jest jedną z najczęściej spotykanych chorób kręgosłupa w dzisiejszych czasach. Co to jest dyskopatia? Dlaczego jest tak powszechną dolegliwością? Jakie są jej przyczyny, skutki i jak można ją leczyć?

Dyskopatia lędźwiowa – co to takiego?

Dyskopatia to nic innego jak przewlekła choroba kręgosłupa, która prowadzi do zmian w krążkach międzykręgowych (dyskach). Mówiąc prostym językiem, dyskopatia oznacza wypadnięcie dysku z jego naturalnego położenia, czyli z pomiędzy kręgów. Kiedy mowa więc o dyskopatii lędźwiowej, do zmian w krążkach międzykręgowych dochodzi na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa kręgosłupa
Freepik

Przyczyny dyskopatii lędźwiowej

Nie ma więcej jednej przyczyny dyskopatii – dolegliwości, która z reguły rozwija się latami i z reguły obejmuje kilka etapów. Nie mniej jednak jedną z głównych przyczyn dyskopatii lędźwiowej jest wydłużenie się życia człowieka i idące za tym zużycie kręgosłupa. Drugą przyczyną jest współczesny, w dużym stopniu siedzący styl życia. Brak ruchu i nieprawidłowa postawa powodują obciążenie kręgosłupa i szybsze zużywanie się jego tkanek. Kolejną przyczyną może być wyczerpująca pracą fizyczną oraz nieumiejętne podnoszenie i przenoszenie dużych ciężarów, a także urazy mechaniczne, które mogą odpowiadać za niekorzystne zmiany w strukturze kostnej.

Tak przedstawia się naturalny przebieg procesu przemieszczania się jądra miażdżystego od najmniej zaawansowanego (A) do najbardziej (E)

Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
Treatment of Acute Lumbar Disk Herniation

Objawy dyskopatii lędźwiowej

Objawy dyskopatii lędźwiowej to przede wszystkim ostry, silny i nagły ból, który uniemożliwia wyprost tułowia. Ból jest do tego stopnia duży, że cierpiący zwykle przyjmuje nienaturalną, ale za to zmniejszającą dolegliwość pozycję. Cierpieniu może towarzyszyć niedowłady stóp, zaburzenia funkcji zwieraczy czy brak czucia wzdłuż bocznej lub tylnej powierzchni podudzia. Wiele zależy jednak od tego, z jakiej przestrzeni wypadnie nam dysk.
Dyskopatia lędźwiowa – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
Freepik

Leczenie dyskopatii

Leczenie dyskopatii zależy od stopnia zaawansowania. W zdecydowanej większości przypadków wystarcza na szczęście najczęściej łagodne leczenie farmakologiczne, rehabilitacja i fizjoterapia – tyczy się to pacjentów, u których nie została przerwana ciągłość pierścienia włóknistego. Niekiedy niezbędne będzie wykonanie rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy badania RTG. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci trafiają pod skalpel lub jest przeprowadzany na nich krótki zabieg, który pozwala im dojść do siebie. Nie mnie jednak warto pamiętać, że w późniejszym czasie wszystko zależy od nich samych: od ich trybu życia, aktywności fizycznej, diety, stosowania masaży czy zrezygnowania z wykonywania obciążających kręgosłup ćwiczeń – zamiast nich należy wykonywać te zalecone przez terapeutę. Tylko wtedy zostaną utrwalone efekty osiągnięte podczas terapii.

Źródła: www.neurosciencereview.eu, www.medonet.pl
Fotografie: pl.freepik.com