×

Dyskopatia piersiowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia przepukliny odcinka piersiowego

Z roku na rok rośnie liczba osób, które zmagają się ze schorzeniami i bólami kręgosłupa. Niestety coraz częściej są to także osoby młodsze, które od lat głównie z powodu pracy prowadzą siedzący tryb życia lub nieświadomie obciążają kręgosłup w inny sposób. Jednym z najczęstszych tego typu schorzeń jest dyskopatia.

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa

Zacznijmy od tego, że dyskopatia jest chorobą cywilizacyjną i dotyka na dzień dzisiejszy blisko 40% społeczeństwa często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Dyskopatia w odcinku piersiowym występuje jednak zdecydowanie rzadziej niż dyskopatia w odcinku szyjnym czy lędźwiowym ze względu na budowę kręgosłupa. Krótko mówiąc odcinek piersiowy kręgosłupa charakteryzuje się najmniejszą ruchomością, w związku z czym jest poddawany najmniejszym obciążeniom. Dyskopatia piersiowa kręgosłupa postępuje z wiekiem, co jest związane z mikrourazami, a także stopniowym odwadnianiem krążka międzykręgowego. W konsekwencji dochodzi kolejno do ucisku nerwu lub korzenia nerwowego, podrażnienia tkanek i stanu zapalnego.

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – przyczyny

Dyskopatia jak i wiele innych schorzeń kręgosłupa coraz częściej dotyczy również osób w średnim wieku. Za powstawaniem schorzenia leży zwykle wysiłek fizyczny czy różnego rodzaju urazy w przypadku których dochodzi do zbyt dużego obciążenia krążka międzykręgowego – czasami wystarczy nawet niewielkie nadwyrężenie. Innymi przyczynami są wady postawy związane z chorobami kręgosłupa lub rodzajem pracy (skolioza, niefizjologiczna kifoza odcinka piersiowego czy niewłaściwa postawa ciała), siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, zmiany chorobowe.

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – objawy

Do objawów dyskopatii piersiowej kręgosłupa możemy zaliczyć:

  • nagłe porażenie mięśni kończyn dolnych
  • promieniowanie bólu do kończyn górnych
  • dolegliwości bólowe w obrębie narządów wewnętrznych
  • zaburzenie czucia odczuwane jako mrowienie, palenie lub ucisk w kończynie dolnej
  • wzmożone napięcie mięśni w obrębie odcinka piersiowego
  • zaburzenia sprawności ruchowej
  • zaburzenia oddychania (płytki oddech, uczucie kłucia przy wdechu)

Dyskopatia piersiowa kręgosłupa – leczenie

Leczenie dyskopatii piersiowej jest długotrwałe. Wymaga intensywnej rehabilitacji, na którą składa się najczęściej terapia, farmakoterapia, ćwiczenia i zabiegi fizykalne. Kiedy osoba zmagająca się z dyskopatią piersiową odczuwa silny ból, zaleca się odpoczynek poprzez przyjęcie pozycji rozluźniającej i odciążającej ucisk na korzenie nerwowe. Najlepiej sprawa się w tym przypadku najczęściej leżenie na plecach na twardym podłożu. Specjaliści zalecają często stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, a także noszenie gorsetu ortopedycznego, aby zabezpieczyć przed kręgosłup piersiowym przed bolesnym ruchem.

W przypadku leczenia dyskopatii kręgosłupa piersiowego sprawdza się metoda McKenziego. Metoda ma na celu zdiagnozowanie, zbadanie i wyleczenie zaburzeń mechaniki kręgosłupa poprzez techniki manualne, ćwiczenia i naukę prawidłowej postawy.

W bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurga i operacja, którą można przeprowadzić od przodu przez klatkę piersiową lub od strony tylno-bocznej. Współczesna medycyna oferuje również sporo innych opcji, które pozwalają na stosunkowo szybki powrót do zdrowia.

Pamiętaj, że dyskopatia jest dolegliwością, która rozwija się przez lata. Nie czekaj i zmień swoje złe nawyki jak najszybciej!

Źródła: www.ortopedio.pl

Może Cię zainteresować