×

Dyskopatia wielopoziomowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dyskopatia wielopoziomowa ma miejsce, gdy dochodzi do zmian zwyrodnieniowych obejmujących kilka segmentów ruchowych kręgosłupa. Może występować również u dzieci, ale zdecydowanie rzadziej i z innych przyczyn. Głównym jej objawem jest silny ból promieniujący do kończyn górnych bądź dolnych oraz uczucie drętwienia lub mrowienia. Leczenie dyskopatii opiera się na środkach farmakologicznych, rehabilitacji oraz odpowiednich ćwiczeniach.

Co to jest dyskopatia wielopoziomowa?

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa charakteryzująca się degeneracją krążka międzykręgowego. Gdy dochodzi do zmian w obrębie co najmniej dwóch sąsiednich dysków, mamy do czynienia z dyskopatią wielopoziomową. Proces chorobowy rozwija się krąg pod kręgiem.

Najczęstszymi lokalizacjami zmian dyskopatycznych są: przepuklina odcinka szyjnego na poziomie C5-C6, C6-C7 oraz dyskopatia lędźwiowa L5-S1. Wielopoziomowa dyskopatia piersiowa diagnozowana jest bardzo rzadko.

8 faktów o dyskopatii, o których większość chorych nie ma pojęcia

Dyskopatia wielopoziomowa – przyczyny

Dyskopatia wielopoziomowa jest naturalnym procesem związanym z wiekiem i stopniową, chociaż powolną degeneracją krążków międzykręgowych. Jednak do szybkiego rozwinięcia się zmian zwyrodnieniowych przyczynia się wiele innych czynników.

Przede wszystkim nieprawidłowa postawa ciała – zarówno podczas siedzenia, jak i np. schylania się. Ma to bowiem związek z niewłaściwym rozkładem obciążeń na krążki międzykręgowe, co nasila zmiany degeneracyjne na wielu poziomach jednocześnie.

Dyskopatia może pojawić się również z powodu zbyt dużej masy ciała. Chodzi tutaj głównie o dodatkowe kilogramy tkanki tłuszczowej, co ma negatywny wpływ na zachodzące procesy zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych. Bowiem masa mięśniowa nie obciąża tak kręgosłupa, a nawet stanowi stabilny korpus i przyczynia się do jego ustabilizowania.

Inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia dyskopatii wielopoziomowej:
– brak ruchu (praca siedząca lub długotrwałe stanie);
– regularne dźwiganie ciężarów i zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
– osteoporoza.

Zacznij dbać o siebie! Nie dopuść do rozwinięcia się dyskopatii wielopoziomowej

15 zdjęć, które przekonają Cię, że warto dbać o plecy

Dyskopatia wielopoziomowa – objawy

Głównym objawem jest ból, który może mieć charakter przewlekły, ostry lub napadowy. Dolegliwości, które ograniczają ruchomość i wykonywanie codziennych obowiązków.

Do objawów wielopoziomowej dyskopatii lędźwiowej zaliczamy:

– promieniujący ból z odcinka lędźwiowego wzdłuż kończyn dolnych;

– zaburzenia czucia;

– drętwienie i/lub mrowienie w obszarze skóry unerwianej przez uciśnięty nerw;

– niedowład kończyn dolnych;

– problemy z oddawaniem moczu i kału;

– niemożność stawania na palcach stopy oraz stopa opadająca.

Do objawów wielopoziomowej dyskopatii szyjnej zaliczamy:

– ból promieniujący z odcinka szyjnego wzdłuż rąk lub kończyn górnych;

– zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie;

– niedowład kończyn górnych;

– zawroty i bóle głowy, a nawet zaburzenia ostrości widzenia;

– upośledzenie zakresu ruchomości.

Stopień nasilenia objawów oraz ich kompilacja zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz liczby segmentów objętych tymi zmianami

Dyskopatia wielopoziomowa – leczenie

Stosowane metody leczenia wyglądają podobnie, jak w przypadku dyskopatii związanej z degeneracją jednego dysku. Są to przede wszystkim środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz rehabilitacja, w tym różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne (prądy TENS, pole magnetyczne, jonoforeza, krioterapia).

Gdy minie ostry ból, wprowadza się ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiadające za stabilizację danego odcinka kręgosłupa. Mają one na celu również rozluźnienie pacjenta i złagodzenie jego dolegliwości bólowych.

Najpopularniejsza i najskuteczniejsza forma rehabilitacji opiera się na metodzie McKenziego

Metoda McKenziego – na czym polega? Diagnostyka, kwalifikacje i przeciwskazania

Dzięki leczeniu farmakologicznemu, fizykoterapii i ćwiczeniom w większości przypadków uzyskuje się znaczną poprawę stanu klinicznego i ruchomości oraz zniwelowanie bólu kręgosłupa.

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych rezultatów albo pojawiają się problemy z niedowładem kończyn bądź upośledzeniem funkcji zwieraczy, konieczne może być przeprowadzenie operacji

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować