Kategorie PoradySchorzeniaWady postawy u dzieci

Twoje dziecko chodzi na palcach? Lepiej tego nie lekceważ

„Moje dziecko chodzi na palcach? Czy to normalne?”. Przyjrzyjmy się odpowiedziom na te pytania z bliska. Chodzenie na palcach nie powinno być niczym niepokojącym w przypadku dzieci w wieku od 12 do 15 miesiąca życia, a więc w okresie, kiedy dopiero zaczynają uczyć się chodzić. Ogólnie rzecz biorąc, chodzenie na palcach nie jest powodem do zmartwień dopóki dziecko nie skończy drugiego roku życia. Problem pojawia się, kiedy dziecko jest starsze, a wciąż chodzi na palcach.

Co zrobić, kiedy dziecko skończyło drugi rok życia i wciąż chodzi na palcach?

Jeśli Twoje dziecko skończyło drugi rok życia i wciąż chodzi na palcach, należy udać się do specjalisty. Specjalisty, który przyjrzy się z bliska stopom dziecka – sprawdzi napięcie mięśni nóg, sztywność ścięgien Achillesa, a także zweryfikuje czy dziecko ma trudności z koordynacją ruchową.

Dziecko chodzi na palcach
Wikimedia Commons

Dziecko chodzi na palcach. Co może być przyczyną?

#1 Dystrofia mięśniowa

Dystrofia mięśniowa charakteryzuje się przede wszystkim znacznym osłabieniem mięśni.W konsekwencji może dojść do degeneracji, a nawet zaniku mięśni dotkniętych chorobą. Warto również dodać, że dystrofia mięśniowa to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dziedzicznych. Jak to się ma do dzieci i chodzenia na palcach? Jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy jest dystrofia mięśniowa, prawdopodobnie określona grupa mięśnie nóg dziecka jest osłabiona – ich pracę przejmują inne mięśnie. Prawdopodobieństwo jest większe, jeśli dziecko dotychczas chodziło normalnie, a w pewnym momencie zaczyna chodzić na palcach.

#2 Nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu rdzenia kręgowego są zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie gdy rdzeń kręgowy jest połączony z tkanką wokół kręgosłupa, np. u jego podstawy. W rezultacie, gdy kręgosłup rośnie, rdzeń kręgowy zostaje rozciągnięty, a nerwy ulegają uszkodzeniu. W konsekwencji mamy do czynienia z zaburzeniami ruchowymi dziecka. W niektórych przypadkach stan ten może utrudniać chodzenie z wyprostowaną sylwetką ze względu na nasilający się wówczas ból. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza.

Twoje dziecko chodzi na palcach? Lepiej tego nie lekceważ
Brightside

#3 Porażenie mózgowe

Chodzenie na palcach może być spowodowane porażeniem mózgowym, co rzutuje na trudności w koordynacji ruchowej. Porażenie mózgowe może mieć także wpływ na napięcie mięśniowe. Występują wówczas najczęściej problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała czy też objawia.

#4 Nawyk

Wspominaliśmy, że jeśli dziecko chodzi na palcach zanim osiągnie drugi rok życia, nie ma w tym nic niepokojącego. Problem pojawia się wtedy, gdy stanie się to jego nawykiem i po upływie dwóch lat będzie odmawiać chodzenia z wykorzystaniem całej podstawy stopy. Szacuje się, że tego typu nawyk kształtuje się u 5-12% zdrowych dzieci.

Uwaga! Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i w żaden sposób nie zastępuje konsultacji z lekarzem, która jest niezbędna do postawienia prawidłowej diagnozy.

Źródła: brightside.me
Fotografie: en.wikipedia.org