×

8 faktów o dyskopatii, o których większość chorych nie ma pojęcia

Jednym z najczęstszych dolegliwości kręgosłupa jest dyskopatia. To choroba zwyrodnieniowa charakteryzująca się degeneracją krążka międzykręgowego, która dotyczy wszystkich części kręgosłupa posiadających dyski. Najczęściej jednak odcinka lędźwiowego i szyjnego, a rzadziej piersiowego. Objawia się m.in. silnym bólem, drętwieniem, a nawet niedowładem kończyn. Dyskopatia jest najczęściej skutkiem siedzącego trybu pracy i braku aktywności fizycznej. Zdarza się również, że do zwyrodnienia kręgosłupa przyczynia się uraz mechaniczny. W Internecie krąży wiele mitów o tej chorobie. Obalę je, abyś mógł poznać same fakty o dyskopatii.

8 faktów na temat dyskopatii, o których możesz nie wiedzieć

#1 Ból kręgosłupa nie musi oznaczać dyskopatii

Często narządy wewnętrzne nie są na tym samym poziomie, co unerwiający je segment. Dlatego bóle kręgosłupa w rzeczywistości mogą świadczyć o problemach z jakimś narządem, a nie o dyskopatii. Na przykład, zdarza się, że stan zapalny lub chorobowy w obrębie wątroby będzie objawiał się najpierw bólem szyi, prawego barku lub obojczyka, a choroby płuc czy serca będzie odczuwalny jako przeszywający ból w klatce, czyli w odcinku piersiowym kręgosłupa. Bolący kręgosłup może również oznaczać zespół przeciążeniowy mięśni, który występuje na skutek braku ich elastyczność.

Miejsce, w którym bolą plecy zdradza przyczynę schorzenia. Nie zawsze jest to kręgosłup!

#2 Początkowo dyskopatia może rozwijać się bezobjawowo

Proces zwyrodnieniowy krążków międzykręgowych zaczyna się już w okresie dojrzewania i postępuje z biegiem czasu. Jednak zmiany zwyrodnieniowe nasilają się, gdy dochodzi do przeciążenia kręgosłupa. W związku z tym, początkowo dyskopatia może przebiegać zupełnie bezobjawowo i nie powodować żadnych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że ból pojawia się dopiero, gdy proces zwyrodnieniowy jest już zaawansowany, a ucisk na części kanału kręgowego duży. Czasami chory dowiaduje się o schorzeniu dopiero podczas innych badań lekarskich.

#3 Dyskopatia powoduje dolegliwości nie tylko kręgosłupa

Dyskopatia we wczesnym stadium może przebiegać bezobjawowo, ale również może objawiać się dolegliwościami bezpośrednio niezwiązanymi z kręgosłupem. Schorzenie to ma bowiem wpływ na narządy wewnętrzne. W związku z tym, mogą występować bóle brzucha, zgaga, nudności, biegunka i zaparcia. Potrzeba częstego oddawania moczu i ból pleców w odcinku lędźwiowym często brany jest za chorobę nerek. Z kolei ból odcinka piersiowego – mylony jest ze stanem zawałowym.

#4 Dyskopatii nie da się wyleczyć

Dyskopatia jest złożonym procesem, który nigdy się nie cofnie. Można go jednak zatrzymać i zapobiegać nawrotom poprzez zmianę trybu życia i rehabilitację. Ważne, aby nie dopuścić do wystąpienia wtórnie nowego rodzaju dyskopatii na innym odcinku kręgosłupa. Dlatego dobrze prowadzona fizjoterapia zajmuje się przywróceniem sprawności całemu kręgosłupowi, a nie tylko jego części, który jest w danym momencie głównym źródłem problemu pacjenta.

#5 Dyskopatia nie oznacza konieczności rezygnacji ze sportu

Kręgosłup nie lubi bezruchu. Dla człowieka niezdrowe jest długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej. Mięśnie kręgosłupa są wtedy napięte, przykurczają się i dochodzi do jego przeciążenia. Ważne jednak, aby dopasować rodzaj i intensywność aktywności fizycznej do swojego aktualnego stanu zdrowia. W pierwszych 2-3 tygodniach choroby pacjent powinien prowadzić oszczędny tryb życia. Wtedy zalecane są głównie spacery. Gdy stan zapalny minie, można stopniowo wracać do swoich ulubionych aktywności fizycznych. Trzeba tylko pamiętać, żeby się od razu nie przeforsować.

#6 Basen nie jest złotym środkiem na dyskopatię

Pływanie nie będzie dobrym rozwiązaniem dla każdego przypadku dyskopatii i nie w każdym stadium choroby. W pierwszej fazie, gdy dolegliwości są wzmożone, wizyta na basenie może tylko nasilić stan zapalny i ból. Później można pływać, ale stylami grzbietowymi. Style takie jak żabka, czy kraul są niezalecane, gdyż mogą podrażniać przepuklinę i krążek. Dopiero, gdy dyskopatia będzie zaleczona można pływać wszystkimi stylami.

#7 Przy dyskopatii należy ćwiczyć głównie mięśnie kręgosłupa

Wbrew powszechnym opiniom, trzeba przede wszystkim wzmocnić mięśnie kręgosłupa a nie mięśnie brzucha. Prostownik grzbietu i mięśnie biodrowo-lędźwiowe powinny być dobrze rozciągnięte, by pozwalały na pełen zakres ruchu kręgosłupa. Pamiętaj, że mięsień rozciągnięty jest dużo silniejszy niż mięsień przykurczony.

Ćwiczenia na dyskopatię, które łagodzą ból kręgosłupa

#8 Regularna aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką dyskopatii

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego poza zmianą trybu życia, bardzo ważną rolę odgrywa (indywidualnie dopasowana do pacjenta!) rehabilitacja. Istotne jest również, aby wykonywać ćwiczenia regularnie – na siłowni, sali fitness, czy chociażby w domu. Tylko tak można zapobiec nawrotom i pojawieniu się nowych dolegliwości kręgosłupa.

Jeśli znasz inne fakty o dyskopatii, o których warto wiedzieć, daj znać w komentarzu

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować