×

Fakty o przepuklinie kręgosłupa, które powinien znać każdy

Przepuklina kręgosłupa to choroba krążka międzykręgowego, zwana potocznie „wypadnięciem dysku”. Początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jednak najczęściej daje dolegliwości w postaci silnego bólu promieniującego od kręgosłupa do kończyny dolnej lub górnej. Wokół tego schorzenia narosło wiele mitów, dlatego postanowiłam zebrać najważniejsze informacje, które przedstawiają fakty o przepuklinie kręgosłupa.

Poznaj poniższe fakty o przepuklinie kręgosłupa. Niektóre mogą Cię zaskoczyć!

#1 Fakt – przepuklina kręgosłupa nie występuje tylko u osób starszych

Wbrew pozorom, problemy z kręgosłupem mają nie tylko osoby w podeszłym wieku. Ponad 90% osób, które ukończyły 40 lat ma różne dolegliwości z tym związane.

Przepuklina międzykręgowa występuje najczęściej u pacjentów w wieku średnim, czyli między 40 a 50 rokiem życia.

#2 Fakt – przepuklina kręgosłupa najczęściej pojawia się w odcinku lędźwiowym

Przepuklina może wystąpić w różnych obszarach kręgosłupa. Najczęściej, bo aż w 70% przypadków zlokalizowana jest w odcinku lędźwiowym.

Z kolei, z przepukliną w odcinku szyjnym kręgosłupa boryka się 20% pacjentów. U pozostałych, schorzenie diagnozuje się w odcinku piersiowym.

#3 Fakt – chory może nie wiedzieć, że ma przepuklinę w kręgosłupie

Zdarza się, że w początkowej fazie choroby, pacjent nie odczuwa bólu i jest ona odkrywana przypadkowo, podczas innych badań diagnostycznych.

Najczęściej jednak przepuklina kręgosłupa daje dolegliwości w postaci silnego bólu promieniującego od kręgosłupa do kończyny dolnej lub górnej.

#4 Fakt – nie tylko nadwaga sprzyja pojawieniu się przepukliny

Owszem, przepuklina występuje częściej u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. Jednak może się ona pojawić również u osób, które pracują fizycznie, uprawiają sporty ekstremalne, były uczestnikami wypadku komunikacyjnego bądź doświadczyły upadku z dużej wysokości.

Poza tym, do powstania przepukliny lędźwiowej może się przyczynić: podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłogi przy wyprostowanych kolanach, nieprawidłowa postawa ciała w czasie wykonywania codziennych obowiązków, a nawet nadmierny stres, który prowadzi do wzmożonego napięcia mięśniowego.

#5 Fakt – przepuklina kręgosłupa jest jedną z głównych przyczyn rwy kulszowej

Chociaż rwa kulszowa jest odrębną jednostką chorobową, to często jest skutkiem istniejącej przepukliny międzykręgowej.

Z powodu wypadnięcia dysku, może pojawić się również rwa barkowa.

#6 Fakt – przepuklina kręgosłupa nie zawsze jest wskazaniem do operacji

Stwierdzenie przepukliny w kręgosłupie nie kwalifikuje od razu pacjenta do zabiegu operacyjnego. Lekarz zleca szereg dokładnych badań i na podstawie ich wyników wybiera sposób leczenia.

Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze, czyli farmakoterapię i fizykoterapię. Natomiast wskazaniami do pilnego zabiegu są m.in. niedowłady kończyn, zaburzenia czynności fizjologicznych oraz nasilony zespół bólowy uniemożliwiający normalne funkcjonowanie w życiu codziennym pacjenta.

Operacja kręgosłupa. 25 pytań, które powinno się zadać lekarzowi przed zabiegiem

#7 Fakt – ćwiczyć przy przepuklinie kręgosłupa można, a nawet trzeba

Silny ból jest przeciwwskazaniem do podjęcia aktywności fizycznej. Najpierw trzeba usunąć miejscowy stan zapalny, który jest źródłem bolesnych dolegliwości.

Jednak w kolejnej fazie choroby mogą zacząć ćwiczyć nawet osoby nieaktywne fizycznie przed wystąpieniem przepukliny Regularna gimnastyka łagodzi ból i zmniejsza prawdopodobieństwo jego nasilenia. Fizjoterapeuta dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń do danego pacjenta. Głównie będą to ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i mięśnie grzbietu.

Ćwiczenia na dyskopatię, które łagodzą ból i pomagają zatrzymać chorobę!

#8 Fakt – można zapobiegać wystąpieniu przepukliny międzykręgowej

Mamy wpływ na swoje zdrowie! Już utrzymywanie właściwej wagi i pilnowanie odpowiedniej postawy ciała podczas pracy, znacznie minimalizuje ryzyko pojawienia się przepukliny.

Ważna jest regularna aktywność fizyczna (ale nie wyczynowa, bo obciąża kręgosłup) i unikanie siedzącego trybu życia. Należy również pamiętać, aby ciężkie przedmioty podnosić z podłogi tylko przy zgiętych kolanach.

#9 Fakt – jazda na rowerze nie usunie przepukliny, lecz może pogorszyć sytuację

O ile jazda na rowerze (jak wiele innych aktywności fizycznych) jest zalecana przy prowadzeniu zdrowego trybu życia, to nie jest wskazana przy chorym kręgosłupie.

Nie wiadomo skąd wziął się ten mit, ale uprawianie kolarstwa nie usunie przepukliny krążka międzykręgowego. Mało tego, pozycja rowerzysty podczas przejażdżki często nasila dolegliwości bólowe kręgosłupa.

#10 Fakt – nieleczona przepuklina prowadzi do nasilenia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa

Nie można bagatelizować przepukliny międzykręgowej i liczyć, że „samo przejdzie”. Nieleczone schorzenie prowadzi do nasilenia objawów i postępowania choroby.

Im szybciej rozpocznie się leczenie i rehabilitację, tym większe są szanse na zatrzymanie choroby.

To tylko najważniejsze fakty o przepuklinie kręgosłupa. Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą na ten temat, napisz w komentarzu

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować