×

Fakty o rwie kulszowej, o których większość ludzi nie ma pojęcia

Rwa kulszowa atakuje miliony ludzi na całym świecie. Ból może być „tylko” uciążliwy, albo tak bardzo silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Pomimo tego, że problem jest powszechny, to nadal istnieje wiele niejasności wokół tego tematu. Mity, które krążą wśród pacjentów, powinny zostać obalone przez fakty. Dlatego postanowiłam zebrać dla Was najważniejsze fakty o rwie kulszowej Uporządkowałam je w formie dziesięciu, być może dla niektórych zupełnie nieznanych, faktów o tej dolegliwości.

Reklama
Zdroweplecy.net

Zdroweplecy.net

Poznaj 10 faktów o rwie kulszowej, o których większość ludzi nie wie lub nie pamięta

#1 Fakt – nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do niedowładu kończyn

Jeśli przyczyną powstania schorzenia jest nacisk na korzeń nerwowy, to może dojść do uszkodzenia włókien motorycznych. Dobra informacja jest taka, że zdarza się to niezwykle rzadko.

#2 Fakt – rwa kulszowa nie zawsze wymaga operacji

Rehabilitacja i zmiana nawyków może zdziałać cuda. Operacja może być wymagana przy tzw. zespole ogona końskiego lub przy pojawieniu się niedowładu kończyn.

#3 Fakt – dokładna lokalizacja schorzenia ma znaczenie

Pięć korzeni nerwowych z dolnej części pleców łączy się, tworząc duży nerw kulszowy. Objawy są zazwyczaj podyktowane tym, które z tych pięciu korzeni nerwowych są podrażnione. Na przykład jeśli drętwieją Ci stopy, to prawdopodobnie doszło do ucisku korzenia nerwowego w pobliżu kręgu L5. Dzięki dokładnym zbadaniu schorzenia, fizjoterapeuta będzie mógł zlecić najlepsze ćwiczenia, które pozwolą nam walczyć z chorobą.

Reklama

#4 Fakt – ból promieniujący do nóg, to nie zawsze rwa kulszowa

Rwa kulszowa często jest mylona z innymi schorzeniami np. z chorobą zwyrodnieniową kolana. Mylona jest też z lumbago (inaczej zwanym postrzałem), czyli z nagłym silnym bólem w krzyżu, spowodowanym mechanicznym uszkodzeniem części kręgosłupa. Dlatego prawidłowa diagnoza u specjalisty jest niezbędna, do podjęcia dalszego leczenia. Nie róbcie tego na własną rękę!

#5 Fakt – podstawą leczenia farmakologicznego są leki przeciwzapalne

Schorzenie to jest najczęściej spowodowane stanem zapalnym w korzeniu nerwowym. Leki takie jak: ketoprofen czy ibuprofen, sprawdzą się lepiej, niż paracetamol, bo mają lepsze działanie przeciwzapalne.

Reklama

#6 Fakt – rwa kulszowa ma wiele nazw

Wiele terminów odnosi się do tego samego. Termin medyczny dotyczący rwy kulszowej to radikulopatia lędźwiowa, natomiast rwa kulszowa może być również określana jako ucisk nerwu kulszowego albo „korzonki”. Nie martw się, jeśli usłyszysz kiedyś inne określenie rwy kulszowej. To nie są różne diagnozy, tylko różne terminy, które jednak oznaczają to samo.

#7 Fakt – porównywalny efekt różnych metod leczenia

Długoterminowe wyniki leczenia chirurgicznego i nieoperacyjnego są podobne. Szybszą ulgę w bólu przyniesie zabieg chirurgiczny. Jednak analizując wyniki po roku leczenia rwy kulszowej, w obu tych przypadkach będą one podobne.

#8 Fakt – czasami niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska

Pewne objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Bardzo rzadko zdarza się, aby atak rwy kulszowej kończył się szybką operacją. Jednak jeśli ból nasila się, objawy neurologiczna występują w obu nogach, masz problemy z utrzymaniem moczu, albo jeśli objawy wystąpiły na skutek jakiegoś urazu bądź wypadku, niezwłocznie udaj się do lekarza.

#9 Fakt – w trakcie ataku trzeba leżeć

Przez pierwsze 3 dni ataku rwy zostań w łóżku. Podkurcz nogi do klatki, a między nie włóż poduszkę.

Reklama

#10 Fakt – ćwiczenia między atakami sprawią, że ból będzie słabnąć

Rehabilitacja jest niezwykle ważna, a jeszcze ważniejsza jest systematyczność w ćwiczeniach. Dzięki prostym treningom, które możesz wykonać w domu, będziesz znosić ataki rwy w zupełnie inny sposób. Zobacz moje ulubione ćwiczenia na rwę kulszową:

Mam nadzieję, że zainteresowały Cię fakty o rwie kulszowej, które przygotowałam dla Ciebie. Jest coś o czym nie wspomniałam? Daj znać w komentarzu!

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować