×

Naukowcy zrobili milowy krok w kierunku zwalczania bólu pleców. Chodzi o innowacyjny implant

Silny, przewlekły ból pleców, którego nie da się opisać słowami i uśmierzyć lekami, potrafią zrozumieć tylko Ci, którzy doświadczają go na co dzień. Zdarza się, że jedynym ratunkiem jest w takim przypadku skomplikowana operacja. Tymczasem naukowcy zrobili kolejny krok w zwalczaniu silnego, przewlekłego bólu pleców. Stworzyli niewiarygodnie mały, nadmuchiwany i elastyczny implant – po zwinięciu jego średnica to zaledwie 2mm. Przyjrzyjmy mu się bliżej. Jak działa i co skrywa w sobie to malutkie urządzenie?

Innowacyjny implant, który może okazać się bardzo pomocny w walce z przewlekłym bólem pleców

Grupa naukowców z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii stworzyła innowacyjny implant, który ma pomóc ulżyć w cierpieniu osobom zmagającym się z bólem pleców. Nadmuchiwany implant to w rzeczywistości urządzenie elektroniczne będące częścią układu stymulatora rdzenia kręgowego. Wszczepiony implant w postaci małego generatora impulsów elektrycznych ma za zadanie wysyłać do rdzenia łagodne „prądy” maskując w ten sposób sygnały bólowe docierające do mózgu przez rdzeń kręgowy. Rozwiązanie nie jest więc swego rodzaju lekarstwem czy antidotum na wszelkie bolączki pleców. Ma natomiast skutecznie wygłuszać ból, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Woodington et al., Sci. Adv., 2021

Woodington et al., Sci. Adv., 2021

Mówiąc o implancie, trzeba też wspomnieć o jego „montażu”. Co ciekawe, ten nie wymaga wiercenia w kości ani żadnych innych zaawansowanych zabiegów chirurgicznych, które mogłyby zniechęcić pacjenta do skorzystania z nowoczesnego rozwiązania.

Stymulacja rdzenia kręgowego jest terapią ostatniej szansy dla tych, których ból stał się tak silny, że uniemożliwia im wykonywanie codziennych czynności. Skuteczne urządzenie, które nie wymaga inwazyjnej operacji, może przynieść ulgę bardzo wielu osobom – podkreśla Damiano Barone neurobiolog kliniczny z Cambridge, jeden z autorów badania

Jak więc odbywa się wprowadzenie implantu do organizmu osoby potrzebującej? Bardzo małe elektrody są przymocowywane na kręgosłupie pacjenta poprzez ułożenie ich na tzw. oponie twardej. Główny problem stanowi dotarcie do wnętrza kręgosłupa przez kości kręgów. W tym celu chirurg musi usunąć niewielki kawałek jednego z kręgów i przez powstały otwór wsunąć elastyczny, zwinięty implant o średnicy 2 mm, dzięki czemu zmieści się w standardowej igle.

University of Cambridge

University of Cambridge

Kiedy implant się już zagnieździ, zostaje nadmuchiwany niczym malutki balonik lub zostaje wypełniony specjalnym płynem. W ten sposób osiąga grubość około 60 mikrometrów, a kształtem przypomina łopatkę.

Badania

Nowoczesny implant został już przetestowany przez naukowców, którzy uznali wyniki badania za doskonałe. Pomyślnie zakończyły się również testy na zwłokach. Następnym etapem mają być testy na żywych ludziach. Badacze wierzą, że i te implant przejdzie pomyślnie, a już wkrótce będzie pomagał ludziom na całym świecie. Jeśli tak się stanie, nie tylko zmniejszy się potrzeba inwazyjnej chirurgii w leczeniu bólów kręgosłupa, ale znacząco wzrośnie dostępność do takich zabiegów, co może mieć ogromne znaczenie, dla których taki zabieg jest jedyną nadzieją.

Źródła: advances.sciencemag.org
Fotografie: www.flickr.com, University of Cambridge

Może Cię zainteresować