Kategorie Porady

Kręgosłup na urlopie. Poznaj wskazówki, jak o niego dbać

Jak dbać o kręgosłup? Udany urlop to nie tylko towarzystwo i miejsce, lecz przede wszystkim brak dolegliwości bólowych. Pomyśl o swoim kręgosłupie i zadbaj o niego podczas wakacji.

Zatem zanim poddasz się letnim przyjemnością, poznaj 5 kroków, które uświadomią Cię, jak dbać o kręgosłup podczas urlopu.

Kręgosłup na urlopie. Poznaj wskazówki, jak o niego dbać

#1 Jak dbać o kręgosłup podczas urlopu? Sen

Jeżeli zależy Ci na dobrym śnie i miłym poranku, powinieneś popracować nad tym już wieczorem. Mam na myśli pozycję, w której zamierzasz zasnąć. Pamiętaj, że plecy człowieka najlepiej odpoczywają, gdy ułożysz się na wznak.

Dzięki temu rozluźnisz więzadła przykręgosłupowe, a Twoje kręgi odpoczną od nacisku. Jeżeli jednak nie możesz zasnąć w tej pozycji, pamiętaj, by leżąc na boku włożyć między kolana koc bądź małą poduszkę, która rozluźni biodra i lędźwie.

Co zatem zrobić z szyją? Nigdy nie spotkałam się z poduszkami ortopedycznymi w hotelu czy w wynajmowanym domku, a jak wiemy, ona jest najlepsza. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia, a jednym ze sprawdzonych sposobów jest zwinięcie średniej wielkości ręcznika i włożenie go pod szyję. Dzięki temu zadbamy o naturalną krzywiznę kręgosłupa.

To działanie pomoże odpocząć szyi i zadba o niezawężanie przestrzeni między trzonami kręgów.

Gdy rano się obudzisz, pamiętaj o tym, by się przeciągnąć i wykonać kilka ulubionych ćwiczeń, które sprawią, że dzień zaczniesz z pozytywną energią.

Jak dbać o kręgosłup

#2 Jak dbać o kręgosłup podczas urlopu? Woda

To, że plecy czują się niesamowicie w wodzie, wiemy nie od dziś. Należy jednak pamiętać, że kręgosłup najbardziej preferuje pływanie na plecach i kraula. Fizjoterapeuci często podkreślają, że pływanie tzw. żabką obciąża odcinek lędźwiowy.

Jeżeli zaplanowałeś wakacje w miejscu, gdzie masz dostęp do morza czy basenu, poświęć nawet 15 minut dziennie, by popływać i podarować ulgę swoim plecom.

Jesteś w basenie, gdzie znajdują się bicze wodne? Wspaniale! Wykorzystaj to jako masaż, zwłaszcza, gdy bolą Cię barki. Ulga natychmiastowa.

Czy wszyscy wyjdą na plus korzystając z basenu? Jak się okazuje – nie.

Osoby z problemami w odcinku lędźwiowym nie powinny korzystać z jacuzzi, a w zamian udać się do sauny. Połóż się tam na brzuchu, co pomoże rozluźnić przestrzeń międzykręgową.

Kręgosłup na urlopie. Poznaj wskazówki, jak o niego dbać

#3 Jak dbać o kręgosłup podczas urlopu? Leżaki

Planujesz poleniuchować na plaży? Jeżeli tak, uważaj na leżaki. Te z pozoru przyjemne siedliska nie służą kręgosłupowi.

Co przypomina Ci pozycja siedzenia na leżaku? Od razu na myśl nasuwa się niedbała pozycja siedzenia przy biurku, gdzie całe plecy są zaokrąglone.

Będzie dla Ciebie zdecydowanie lepszym położenie się na ręczniku z ugiętymi nogami w kolanach, bądź z włożonym zwiniętym ręcznikiem pod kolanami.

#4 Jak dbać o kręgosłup podczas urlopu? Deska

Jeżeli oglądasz moje filmy na Facebooku, wiesz, że plank nie jest moim ulubionym ćwiczeniem, ale polecam go praktycznie każdemu, ponieważ rozluźnia mięśnie czworoboczne lędźwi i dolne mięśnie pleców.

Plank to nic innego jak deska, która polega na oparciu palców stóp o podłogę, a przód oprzeć w taki sposób, jaki przyjmujemy do pozycji wykonania pompki. Dzięki temu ustawimy ciało w ukośną linię. Wytrzymaj tak przez 1 minutę.

To ćwiczenie wymaga cierpliwości, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać inaczej. Kiedy nie lepiej o cierpliwość jak na wakacjach? Masz więcej czasu, by o siebie zadbać, także zacznij wyrabiać nawyk robienia planka codziennie.

Zyska na tym także Twoja miednic, która będzie dzięki temu stabilizowana, a także mięśnie brzucha.

Kręgosłup na urlopie. Poznaj wskazówki, jak o niego dbać
https://www.freepik.com/free-photo/person-doing-pushups_923786.htm

#5 Jak dbać o kręgosłup podczas urlopu? Spacer i nawadnianie

Twój urlop zapowiada się aktywnie? Świetnie! Skoro masz więcej czasu na spacer, pomyśl o swojej postawie, która jest kluczowa. Napnij brzuch, pępek „doklej” do kręgosłupa, a spojenie łonowe wypnij do przodu.

Zadbaj o odpowiednie obuwie. Niech ono będzie sportowe z odpowiednią amortyzacją. Zapomnij o japonkach czy sandałach z cienką podeszwą.

Podczas spacerów miej przy sobie zawsze butelkę z wodą. Odwodnione dyski mogą ulegać zwyrodnieniu, a następnie uwypukleniu, wówczas dochodzi także do wypadnięcia dysku.

Niezależnie od tego, czy Twoje wakacje zapowiadają się aktywnie czy biernie, sam widzisz, jak wiele możesz zrobić dla swojego zdrowia. Jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie, a dla chętnych, zostawiam poniżej swoje ćwiczenia, które możesz wykonywać w wolnej chwili. Dzięki nim poczujesz ulgę po całym dniu.

Źródło: hellozdrowie.pl | Fotografie: www.freepik.com