Kategorie Ćwiczenia

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

Jak dobrze rozciągnąć plecy? Nie wszystkich bolą plecy, ale nawet jeżeli nie cierpicie na żadne dolegliwości z nimi związane, często komentujecie moje filmy i rozciągnięcie moich pleców i prosicie o sposoby, które sprawią, że Wasze kręgosłupy będą elastyczne.

Elastyczny kręgosłup to nie tylko koordynacja i piękna postawa, lecz także plastyczność ruchów, zdolność swobodnego poruszania się i zdrowie narządów wewnętrznych.

#1 Jak dobrze rozciągnąć plecy?
Co sprawia, że ​​kręgosłup jest elastyczny?

Aby móc swobodnie obracać ciało w różnych kierunkach,  dyski między kręgami muszą być elastyczne. To dzięki nim powstają prawie wszystkie ruchy ciała.

U dzieci ich plastyczność jest większa ze względu na fakt, że w młodym wieku przestrzeń między kręgami zajmuje prawie 50% całej długości grzbietu, podczas gdy przy stopniowej dojrzałości jest zmniejszana, a zatem dawna elastyczność grzbietu jest tracona.

Możesz sprawdzić plastyczność krążków międzykręgowych nawet w domu. Wystarczy  stanąć na płaskiej powierzchni, rozstawić stopy na szerokość ramion i spróbować dotknąć klatki piersiowej brodą.

Jeśli usłyszysz chrzęst, nadszedł czas, aby rozciągnąć plecy.

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

#2 Jak dobrze rozciągnąć plecy?
Co przyczynia się do rozwoju elastyczności kręgów?

Zwykle Ci, którzy regularnie ćwiczą lub po prostu prowadzą aktywny tryb życia, mają elastyczne i dobrze rozciągnięte plecy

Jak tego dokonali? Odpowiedź jest prosta:

 1. Rozciąganie mięśni zapewniają tylko regularne ćwiczenia.  
  Można do nich podejść pod okiem trenera bądź samodzielnie ćwiczyć 15 minut dziennie. W tej kwestii ważna jest stałość.
 2. W biurze lub w domu długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji jest bardzo niebezpieczne dla kręgosłupa. Dlatego ważne jest częstsze wstawanie i lekki trening, a także obracanie w różnych kierunkach. W tym celu opracowano gimnastykę przy biurku. Film znajdziesz poniżej.
 3. Chroń plecy przed ciężkimi kilogramami, nie podnoś ciężarów, unikaj gwałtownych ruchów, równomiernie rozkładaj ciężar.

Należy pamiętać, że rozwój elastyczności pleców rozpoczyna się od prawidłowego odżywiania. Konieczne jest wzbogacenie diety w żywność, która zawiera witaminy B, D i wapń.

 1. Bardzo przydatne jest spożywanie serów, orzechów, owoców morza, wątroby i galaretki.
 2. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

#3 Jak dobrze rozciągnąć plecy?Obciążenia zwiększające elastyczność pleców

Rozciąganie kręgosłupa jest szczególnie ważne dla osób prowadzących siedzący tryb życia.  

Aby odzyskać elastyczność, dobrze rozprostuj plecy i zacznij regularnie się rozciągać.

Oto ćwiczenia dla początkujących:

 1. Drążek: Wystarczy się na nim zawiesić, starając się całkowicie zrelaksować całe swoje ciało. Zmniejszy to obciążenie kręgosłupa i łatwiej będzie odzyskać utraconą plastyczność krążków międzykręgowych.
  Najważniejsze jest, aby zwisać swobodnie, nie obciążając ciała.
 2. Pływanie w basenie pomaga rozwinąć elastyczność i zmniejszyć obciążenie mięśni pleców.
 3. Spacer po parku  – relaks i wzmocnienie ciała.
 4. Ćwiczenia na kręgosłup  – aby rozwinąć elastyczność i wyeliminować deformacje kręgosłupa.
 5. Ćwiczenia pleców Pilates  – w celu poprawy postawy i powrotu do zdrowia po kontuzjach.

Każde ukończone ćwiczenie będzie zbliżało Cię do celu. A jeśli ćwiczysz regularnie, po kilku tygodniach poczujesz się lepiej, a kręgosłup stanie się bardziej elastyczny.

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

#4 Jak dobrze rozciągnąć plecy?
Kilka popularnych ćwiczeń

Gimnastyka na plecy jest przydatna nawet po treningu siłowym, pomaga się także zrelaksować. Poznaj zatem popularne ćwiczenia rozciągające grzbiet:

1. Koci grzbiet

Uklęknij, opierając dłonie na podłodze. Podczas wydechu kręgosłup podnosi się i rozciąga, głowa spada. Podczas wdechu tył ugina się, głowa do góry. Konieczne jest wykonanie 10-15 powtórzeń. Podczas odchylania ważne jest, aby podążać za oddechem i podnosić głowę tylko podczas wdechu. 

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

2.Pozycja psa

Pozycję przyjmuje się, tak jak w poprzedniej, na płaskiej powierzchni, opierając nogi i dłonie na podłodze. Konieczne jest podniesienie miednicy, wyprostowanie nóg i pleców. Podbródek rozciąga się na klatkę piersiową. 

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

3. Kobra

Musisz usiąść wygodnie na podłodze, leżąc na brzuchu. Łokcie powinny być lekko wygięte. W ten sposób możesz delikatnie rozciągnąć plecy.

Co sprawia, że kręgosłup jest elastyczny? Ekstremalna ruchomość, którą można osiągnąć samemu

4. Skłon

Pomaga rozciągnąć się od szyi do kości ogonowej. Dotyczy to również obszaru bioder. Wykonywanie ćwiczenia nie jest trudne, po prostu spróbuj dotrzeć głową do kolan.

#5 Jak dobrze rozciągnąć plecy?
Jak zwiększyć efekt rozciągnięcia?

Aby ćwiczenia bardziej poprawiły elastyczność pleców, możesz skorzystać z pomocy. Ważne jest, aby wybrać sprzęt najbardziej do tego odpowiedni.

Istnieje kilka innych zaleceń, które pomogą mężczyznom i kobietom poprawić efekt każdego treningu.

 1. Musisz ćwiczyć tylko w wygodnych ubraniach, aby skóra mogła oddychać i nie utrudniała ruchu. Na przykład w ubraniach przeznaczonych do Pilatesu.
 2. Powinieneś ćwiczyć bez butów,  aby poprawić przepływ krwi podczas ćwiczeń.
 3. Ćwiczenia powinno rozpocząć się od rozgrzania mięśni. Nawet mała rozgrzewka pomoże przygotować ciało do ćwiczeń.
 4. Używając taśmy do rozciągania pleców,  należy unikać szarpnięć lub nagłych ruchów, a liczba powtórzeń powinna stopniowo wzrastać.
 5. Konieczne jest wykonanie wszystkich ćwiczeń przynajmniej 3 razy w tygodniu. A sama lekcja powinna trwać 15-20 minut. Pozwoli to osiągnąć dobry wynik bez poważnej inwestycji Twojego cennego czasu.

Ćwiczenia na elastyczność pleców są uniwersalne i zazwyczaj zalecane dla wszystkich, ale przed rozpoczęciem lepiej skonsultować się ze specjalistą, jeśli wcześniej wystąpił ból w stawach, choroby serca lub urazy kręgosłupa. Resztę lekcji na temat poprawy elastyczności można uwzględnić w porannych ćwiczeniach.

Źródło i fotografie: fithacker.ru