Kategorie Porady

9 wskazówek jak korzystać z laptopa, by nie obciążać kręgosłupa

Często piszecie do mnie i pytacie o porady, jak ustawić laptopa, by jak najmniej nadwyrężać plecy. Postaram się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania i doradzić optymalne ustawienie.

Laptopy są zaprojektowane tak, aby były wygodne i przenośne. Ale używanie ich może mieć negatywny wpływ na ciało, powodując ból szyi i pleców. Inna konfiguracja laptopa może pomóc Ci poczuć się nieco lepiej. Oto 10 pomysłów na dobry początek.

9 wskazówek jak korzystać z laptopa, by nie obciążać kręgosłupa

#1 Zdejmij laptopa z kolan

Zdarza Ci się trzymać laptopa na kolanach? W tej pozycji często musisz schylić się i wystawić głowę do przodu, aby zobaczyć ekran, obciążając kręgosłup szyjny dziesiątkami dodatkowych kilogramów nacisku. 

Jeśli musisz pracować bez biurka – na przykład w pociągu – spróbuj podeprzeć laptopa na torbie komputerowej lub teczce, aby podnieść ekran.

#2 Podnieś ekran wyżej

Idealna wysokość i kąt laptopa pozwala łatwo widzieć ekran bez zginania i obracania szyi. Podnieś laptopa kilka centymetrów nad biurkiem, kładąc go na stabilnej powierzchni podparcia, takiej jak stojak na laptopa lub stos grubych książek. 

Twoje oczy powinny naturalnie trafić w górną trzecią część ekranu, gdy patrzysz prosto przed siebie.

#3 Użyj osobnej klawiatury i myszy

Gdy pracujesz na laptopie przez dłuższy czas, korzystaj z zewnętrznej klawiatury i myszy, a nie z tych, które są wbudowane w laptopa. 

Ustaw klawiaturę na wysokości umożliwiającej rozluźnienie ramion. Łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni i schowane blisko ciała podczas pisania. Ta postawa pomaga uchronić Cię przed zaokrągleniem ramion i wyciągnięciem mięśni szyi.

#4 Lekko się pochyl

Jeśli nie chcesz używać osobnej klawiatury i myszy, możesz zamiast tego użyć krzesła, które pozwala Ci się lekko odchylić. Umożliwi to ustawienie laptopa w taki sposób, aby najmniej obciążał szyję. Lekko pochyl ekran do góry, abyś mógł go oglądać bez konieczności zbytniego schylania szyi. 

#5 Uaktualnij rozmiar ekranu

Zdobądź laptopa z największym możliwym ekranem dla Twoich potrzeb, dzięki czemu unikniesz wysiłku, aby zobaczyć tekst na małym ekranie. Jeśli wolisz czytać z ekranu, możesz także zwiększyć rozmiar czcionki.

#6 Podnieś stopy

Jeśli musisz podnieść krzesło, aby wygodnie ustawić ramiona i nadgarstki, sprawdź jak ustawione są Twoje nogi. Stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a kolana powinny znajdować się na równej wysokości z biodrami. 

Jeśli biodra są zbyt wysoko lub stopy nie sięgają podłogi, podeprzyj je podnóżkiem. Podnoszenie stóp może pomóc w uniknięciu wysiłku w dolnej części pleców.

#7 Znajdź ergonomiczne krzesło

Rodzaj krzesła, w którym siedzisz podczas korzystania z laptopa ma kluczowe znaczenie. Każde krzesło biurowe, które jest w pełni regulowane i ma podparcie lędźwiowe, będzie działać, ale musisz upewnić się, że zostało prawidłowo ustawione. 

Trzymaj głowę równo z zagłówkiem krzesła, aby ćwiczyć dobrą pozycję szyi.

#8 Rób przerwy

Ustaw przypomnienie w telefonie, by robić krótką przerwę co pół godziny. Oderwij wzrok od ekranu i pozwól mu spocząć na czymś w oddali. Przy biurku możesz wykonywać proste ćwiczenia, takie jak rozciąganie szyi, ramion, ramion i nóg. Co godzinę lub dwie, odejdź od biurka i spaceruj, by rozluźnić mięśnie.

#9 Wstań

Staraj się spędzać na stojąco godzinę lub dwie używając laptopa. Będziesz potrzebował osobnej klawiatury i myszy oraz konfiguracji wielopoziomowej, aby to zrobić bez obciążania szyi. Biurka stojące są popularnymi opcjami. Konwertery stacjonarne umożliwiają utrzymanie biurka i tymczasowe przekształcenie go w biurko stacjonarne.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com
Basia

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!