Kategorie Bóle kręgosłupaSchorzenia

Siedzący tryb życia zbiera żniwo. Jest szkodliwy nie tylko dla Twoich pleców

Siedzący tryb życia działa rujnująco. Szacuje się, że każda godzina spędzona w pozycji siedzącej skraca długość życia danej osoby o 21,8 min. Dla porównania każdy wypalony papieros odbiera 11 min – ponad dwa razy mniej. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stawia siedzący tryb życia na 4. miejscu listy przyczyn śmierci, których możemy uniknąć – brak aktywności fizycznej odbiera życie 3,2 mln osób na świecie! Jak szkodzi nam siedzenie? Czas przyjrzeć się temu z bliska.

Jak szkodzi siedzenie? Poznaj 6 negatywnych efektów siedzenia przy biurku

#1 Kręgosłup

Każdy wie, że wielogodzinne siedzenie przed komputerem czy telewizorem działa źle na Twoje plecy. Siła nacisku na kręgosłup wzrasta wówczas o 40%. Gdy siedzisz zgarbiony, a łuk w odcinku lędźwiowym zostaje spłaszczony, wzrasta o kolejne 40%! Jedną z licznych konsekwencji takiego stanu rzeczy jest ucisk nerwów wychodzących z rdzenia kręgowego, c, potrafi przysporzyć ciężkiego do opisania bólu.

Jak szkodzi siedzenie
Freepik

#2 Brzuch

Nie tylko kręgosłup, ale również brzuch cierpi w wyniku wielogodzinnego siedzenia. Uczeni z University of Zaragoza wykazali, że spędzanie 4 godzin dziennie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko otyłości brzusznej o blisko 170 procent! Otyłości brzusznej, która z kolei przekłada się na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2.

#3 Serce

Spędzasz w pozycji siedzącej ponad 6 godzin dziennie? „American Journal of Epidemiology” donosi, że w takim przypadku jesteś o 18% bardziej narażony na choroby serca, a w konsekwencji nawet śmierć. Istnieje również dwa razy większe ryzyko na to, że trafisz do szpitala z podejrzeniem zawału serca.

Jak szkodzi siedzenie
Wikimedia Commons

#4 Nadgarstek

Jedną ręką obsługujesz myszkę, a drugą klawiaturę i przez wiele godzin praktycznie nic się nie zmienia w ułożeniu Twoich rąk? Może dopaść Cię zespół cieśni kanału nadgarstka. Nadgarstka, przez który biegnie nerw odpowiedzialny za pracę niemal wszystkich palców. W skutek przeciążenia może pojawić się stan zapalny i ucisk na wspomniany nerw. Ty z kolei zaczniesz odczuwać mrowienie, który może przerodzić się w tak silny ból, że będziesz zmuszony odstawić komputer na bok.

#5 Bezsenność

Za ten punkt odpowiada przede wszystkim efekt działania niebieskiego światła, które powstrzymuje organizm od wydzielania melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Niebieskie światło z kolei przesyła Twojemu organizmowi sygnał, że „jest jeszcze dzień”, a na sen przyjdzie czas kiedy indziej. Oczywiście jedna zarwana noc to nie koniec świata, ale jeśli takie przypadki zdarzają się częściej, zaburzasz w ten sposób zdolności poznawcze i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jak szkodzi siedzenie
Public Domain Pictures

#6 Hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki rozwijające się w odbycie, to kolejna zmora ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Bolą, brudzą, swędzą i wymagają chirurgicznego usunięcia. Konieczne jest również wzmocnienie mięśni brzucha i uprawianie aktywności fizycznej, która będzie przybliżać Cię do utrzymywania poprawnej pozycji. Siedzący tryb życia jest zupełnym tego przeciwieństwem.

Porada

Jeśli długo siedzisz przed komputerem, bo np. tak wygląda Twoje pracy, warto poznać kilka ćwiczeń, które pomogą przynieść plecom przynajmniej częściową ulgę. 

Pokaż ten film osobie, która ma pracę siedzącą

Nie wszyscy kochają ćwiczenia, ale większość z nas uwielbia masaże ?. A gdyby tak zrobić go sobie samemu? Przyniesie ulgę osobom, które mają pracę siedzącą. Jedynie czego potrzebujesz, to piłeczek do tenisa! ?

Publiée par Zdrowe Plecy sur Jeudi 31 janvier 2019

Źródła: www.menshealth.pl