Kategorie Ból kręgosłupa szyjnegoPorady

Jak wybrać poduszkę, aby się wyspać i uniknąć bólu szyi?

Przy wyborze odpowiedniego materaca potrafimy spędzić wiele godzin. Niestety wielu z nas zapomina, że równie ważne jest to, co wkładamy bezpośrednio pod głowę. Odpowiednie podparcie jest istotne, aby szyja, jak i cały kręgosłup nie były napięte przez całą noc. W przeciwnym wypadku obudzimy się z bólem albo sztywnością karku. Dowiedz się zatem, jak wybrać poduszkę, która zapewni Ci komfort snu i ochroni przed dolegliwościami bólowymi.

jak wybrać poduszkę, aby się wyspać
Freepik.com

Zwróć uwagę na poniższe czynniki, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednią poduszkę

Znajdź taką, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb. Usuń bezpośrednią przyczynę bólu szyi. Nie bagatelizuj tych zaleceń, bo codziennie zasypianie w nieodpowiedniej pozycji może doprowadzić nawet do zwyrodnienia kręgosłupa.

Jak wybrać poduszkę o odpowiedniej wysokości i miękkości?

Zbyt duża lub twarda poduszka nie pozwala szyi całkowicie się zrelaksować podczas snu.

Musisz dobrać odpowiednią miękkość w zależności od:
– swojej masy ciała,
– pozycji w jakiej zasypiasz,
– dolegliwości bólowych, z jakimi aktualnie się zmagasz,
– innych osobistych preferencji.

jak wybrać poduszkę
Freepik.com

Jak wybrać poduszkę w zależności od pozycji, w której zasypiasz?

Spanie na plecach

Przy tej pozycji najlepsza będzie dość niska poduszka. Dodatkowe wsparcie można uzyskać, dodając np. małą poduszkę w kształcie rolki pod szyję. Z kolei, wsunięcie poduszki pod ramiona ustawi głowę bardziej na poduszce tak, aby szyja nie była zgięta do przodu.

Podczas spania na plecach warto umieścić poduszkę pod kolanami, aby zminimalizować również obciążenie dolnej części pleców.

spanie na plecach
Zdroweplecy.net

Spanie na boku

W tym przypadku zaleca się wyższą poduszkę. Chodzi o to, aby szyja i głowa były ustawione prosto (jak przy utrzymywaniu dobrej postawy). Pomocny będzie zwinięty ręcznik lub poduszka w kształcie rolki, którą należy umieścić pod szyją.

Dodanie poduszki między zgiętymi kolanami zapewni dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa.

spanie na boku
Zdroweplecy.net

Spanie na brzuchu

Najlepiej w ogóle nie spać w takiej pozycji, ponieważ kręgosłup jest wygięty w nienaturalny sposób, a szyja – skręcona na bok, co bardzo często powoduje dolegliwości bólowe karku. Zmiana nawyków nie jest łatwa, więc zanim to zrobisz, śpij na płaskiej poduszce albo nie używaj jej w ogóle.

jak wybrać poduszkę do spania na brzuchu
Amazon.com

Jeśli nie możesz zasypiać w innej pozycji, jedyną opcją jest umieszczenie poduszki pod czołem, aby nos był uniesiony nad materacem, a głowa i szyja pozostawały w jednej linii.

Biodra i brzuch również powinny być podparte poduszką, aby zachować naturalną krzywiznę w dolnej części kręgosłupa.

Spanie na siedząco

Podczas snu w pozycji siedzącej, np. w czasie podróży samolotem lub samochodem, wygodne będą poduszki zwane „rogalami”. Są one w kształcie podkowy i pomagają uniknąć napięcia w karku. Podtrzymują szyję, więc głowa nie opada na boki.

Ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar poduszki – tak, aby głowa była ustawiona prostopadle do ramion, a nie zbyt pochylona do przodu.

poduszka w podróży
Freepik.com

Jak spać, aby się wyspać? Oto najlepszy i najgorszy sposób ułożenia ciała w trakcie snu

Jak wybrać poduszkę w zależności od osobistych preferencji?

Nie tylko pozycja w jakiej zasypiasz ma znaczenie. Przy doborze poduszki ważne jest również uwzględnienie swoich indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy zapewnisz sobie prawdziwy komfort snu i zapobiegniesz bólom szyi czy sztywności karku.

Poduszki ortopedyczne i z pamięcią kształtu

To specjalnie wyprofilowane poduszki, które nie tylko podpierają głowę, ale również doskonale odciążają kręgosłup w odcinku szyjnym. Dodatkowo mogą być wykonane z pianki z pamięcią kształtu, która utrzymuje głowę w odpowiednim ułożeniu i zwiększa komfort snu.

poduszka ortopedyczna
Aliexpress.com

Poduszki z pierza

Poduszki z pierza można łatwiej i szybciej uformować, aby było wygodne. W związku z tym, zalecane są szczególnie dla osób, które często zmieniają pozycje snu.

Bez względu na to, którą poduszkę wybierzesz, ważne, aby była ona wystarczająco elastyczna.

To nie ciało ma dostosowywać się do poduszki, lecz poduszka do ciała!

Poduszki po urazach szyi i kręgosłupa

Dla osób, które doznały urazów szyi lub doszło u nich do nadwyrężenia kręgosłupa szyjnego, prawdopodobnie będą potrzebne różne rodzaje poduszek. Wiąże się to z etapami regeneracji, które z czasem mogą wymagać zmian pozycji ciała, aby zwiększyć wygodę i jakość snu.

Podobnie jak pozycja spania, dany rodzaj poduszek może być dla niektórych bardzo komfortowy, zaś dla innych niewygodny.

pozycje do spania
Zdroweplecy.net

5 prostych sposobów na spanie z bolącymi plecami. Zaśniesz w parę minut!

Pamiętaj, że znalezienie właściwej poduszki jest złożonym procesem i wymaga trochę czasu. Zastosuj metodę prób i błędów, i znajdź najlepszą poduszkę dla siebie.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: Freepik.com