Kategorie Porady

Jaki plecak nie zniszczy kręgosłupa Twojemu dziecku? Cenne wskazówki

Wakacje dobiegają końca, a ja postanowiłam poruszyć ważny temat plecaków i bólu pleców z tym związany.

Każdego roku szkolnego miliony dzieci chodzą do szkoły i ze szkoły, niosąc plecaki wypełnione książkami i materiałami. Rodzice powinni pamiętać, że nadmierne obciążenie pleców ciężkim plecakiem może powodować ból pleców u ich dziecka.

Przestrzeganie kilku wskazówek i stosowanie zdrowego rozsądku może pomóc w uniknięciu tego rodzaju bólu pleców.

Jak plecy dziecka reagują na plecak

Korzystanie z plecaka pozwala dziecku w praktyczny sposób przenosić wiele podręczników i materiałów, rozkładając duży ciężar na silne mięśnie pleców i ramion. Ryzykiem jest jednak przeciążenie, które może przeciążać plecy, szyję lub ramiona.

Plecy kompensują wszelkie przyłożone do niego obciążenie przez dłuższy czas. Ciężar noszony w plecakach może:

  1. Zniekształć naturalne krzywe w środkowej i dolnej części pleców, powodując napięcie mięśni i podrażnienie stawów kręgosłupa i klatki piersiowej
  2. Doprowadzić do zaokrąglenia ramion
  3. Sprawia, by osoba pochyliła się do przodu

Zwykle noszenie plecaków na jednym ramieniu powoduje napięcie mięśni, aby zrównoważyć nierównomierną wagę. Kręgosłup pochyla się na przeciwną stronę, obciążając środkowe plecy, żebra i dolną część pleców bardziej z jednej strony niż z drugiej. 

Ten rodzaj nierównowagi mięśni może powodować napięcie mięśni, skurcz mięśni i ból pleców w krótkim okresie i przyspieszyć rozwój problemów z kręgosłupem w późniejszym życiu.

Ciężki plecak może obciążać mięśnie szyi, przyczyniając się do bólu głowy, bólu ramion, bólu dolnej części pleców lub bólu szyi i ramion.

Badania medyczne

Podczas gdy literatura medyczna na temat plecaków jest często niejednoznaczna, a czasem sprzeczna, przegląd aktualnej literatury medycznej sugeruje kilka ogólnych wniosków:

  1. Noszenie ciężkich plecaków lub noszenie ich w sposób obciążający plecy jest częstą przyczyną bólu pleców u dzieci i młodzieży
  2. Ból pleców spowodowany przez plecaki jest krótkotrwały (np. Napięcie mięśni) i łagodzony przez krótki okres odpoczynku lub zmniejszoną aktywność
  3. Wielu autorów sugeruje ograniczenie masy plecaka do 10-15% masy ciała dziecka. Autorzy Ci przyznali, że to zalecenie nie jest oparte na badaniach naukowych.
  4. Nie ma dowodów, że strukturalne zniekształcenie kręgosłupa może wynikać z używania plecaka
  5. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecko zostanie na stałe zranione przez noszenie ciężkiego plecaka

Ostrożny proces diagnozowania bólu pleców u dzieci i młodzieży

Jak zapewne zauważyłeś, odpoczynek i staranne monitorowanie objawów wydaje się być odpowiedzią na większość diagnoz. Wynika to z faktu, że znaczna większość problemów z bólem pleców u dzieci jest związana z uszkodzeniem tkanek miękkich (takimi jak mięśnie, więzadła i ścięgna), które jest często spowodowane nadmiernym obciążeniem lub obciążeniem.

Operacja bólu pleców u dzieci jest bardzo rzadka i zwykle jest rozważana tylko w cięższych przypadkach. Jeśli ból pleców u dziecka jest silny i ma on trudności z funkcjonowaniem, można rozważyć operację kręgosłupa.

Jak dobrać plecak, by zadbać o kręgosłup dziecka?

Zwróć uwagę na szelki! Dzięki odpowiedniemu ułożeniu szelek, plecak trzyma się tam gdzie powinien i nie opada na ramiona. Dobry plecak powinien być wyposażony w regulacje szelek, a także w pas biodrowy oraz piersiowy.

Edukuj! Wyjaśnij dziecku, jakie będą czekać go konsekwencje z noszenia plecaka na jedno ramie lub zbyt luźno poluzowane szelki.

Sprawdź ścian plecaka. Plecak powinien być szeroki , a tylna ściana usztywniona.

Źródło: spine-health.com | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com