×

„Mam jedną nogę krótszą”. Skąd to się bierze i czy to niebezpieczne?

Szacuje się, że około 70% ludzkości ma lekkie skrzywienie miednicy. Przyczyną takiego stanu jest zwykle naturalna różnica w długości nóg, w wyniku czego miednica jest delikatnie pochylona. Z reguły nie niesie to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, ponieważ ciało bez udziału naszej świadomości wyrównuje tak lekki „defekt”. Są jednak wyjątki… I choć różna długość kończyn dolnych jest zwykle wadą wrodzoną i jest trudna do wykrycia we wczesnym okresie rozwoju, istnieją czynniki i nawyki, które mogą sprawić, że jedna z kończyn będzie wydawać się nieco dłuższa niż druga.

Jedna noga dłuższa od drugiej niekoniecznie musi być wadą wrodzoną

Często nierówna długość nóg ma swoje podłoże w asymetrii ustawienia miednicy, rotacji kręgosłupa, a także zaburzeniu dotyczącym biodra i jego torebki stawowej. Podstawą jest tutaj jednak miednica, a raczej kość biodrowa tworząca panewkę stawu, do której przyczepia się kończyna. Miednica jest także dźwiga całą „kolumnę” kręgosłupa. To dlatego tak istotne jest jej prawidłowe ustawienie, bowiem od niej zależy ustawienie reszty elementów całej układanki. Często korekta ustawienia stawów krzyżowo-biodrowych daje błyskawiczny efekt wyrównania długości nóg. Jeśli problem różnej długości kończyn dolnych nie leży w ustawieniu miednicy i kręgosłupa, wina może leżeć w biodrze, a dokładniej zakresie ruchu w torebce stawowej lub ustawieniu kości udowej w nadmiernej rotacji.

Odnieśmy się jednak do konkretnych przykładów…

#1 Uraz kości

Złamana noga może być jedną z przyczyn, dla których jedna kończyna będzie dłuższa lub krótsza od drugiej, zwłaszcza, jeśli kość uszkodziła przy tym tkankę mięśniową. Ciekawostką jest to, że złamanie kości nie zawsze hamuje rozwój kości. zdarza się, że proces gojenia powoduje, że dana kość rośnie szybciej.

#2 Złe nawyki

Zła postawa to jedna z głównych przyczyn negatywnych zmian w naszym szkielecie. Jeśli masz nawyk siedzenia z założoną nogą lub siedzisz na nodze (zwłaszcza, kiedy tyczy się to jednej nogi) możesz wpłynąć na ustawienie miednicy i kręgosłupa, co sumarycznie może przełożyć się również na odczuwalną długość kończyn.

#3 Urazy u dzieci

Szczególnie narażone na zahamowanie, a raczej spowolnienie rozwoju wzrostu jednej kończyny, dzieci uprawiające sport, zwłaszcza piłka nożna, jazda na deskorolce czy narty. To samo tyczy się nadużywania i obciążania tylko jednej kończyny. Poza tym różnego rodzaju upadki (nie tylko w sporcie) mogą wpłynąć na funkcjonowanie tzw. płytek wzrostu – tkanek chrzęstnych znajdujących się w pobliżu zakończeń rosnącej kości u dzieci.

#4 Choroby

Istnieje wiele schorzeń, które mogą wpłynąć na wzrost kości. Zaliczamy do nich chociażby guzy, które mogą rozwijać się na płytkach wzrostu zaburzając przy tym ich prawidłową pracę. Jakby tego było mało, choroby oddziałujące na układ nerwowy także mogą zahamować rozwój kości.

Jedna noga dłuższa od drugiej – objawy

Jeżeli jedna noga jest dłuższa od drugiej, może to przynieść długofalowe, niekorzystne dla zdrowia skutki. Zacznijmy od tego, że wpływa to na ustawienie miednicy, a w konsekwencji kręgosłupa. Dochodzi wówczas do jego jednostronnego skrzywienia czyli tzw. skoliozy. W takim przypadku mięśnie otaczające kręgosłup napinają się, a krążki międzykręgowe ulegają degeneracji, w wyniku czego nawet niewielkie ruchu mogą powodować bolesne dolegliwości.

Najczęstszą dolegliwością u osób z rozbieżnością długości nóg jest ból dolnej części pleców. Wynika to z dłuższej nogi, która wywiera dodatkowy nacisk na dolną część pleców.Różnice w długości nóg mogą również powodować mnóstwo innych urazów, takich jak zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie powięzi podeszwy lub tzw. kolano biegacza.

O czym warto wiedzieć?

Wielu dorosłych ma rozbieżność długości nóg i nawet o tym nie wie. Średnia różnica długości nóg u dorosłych wynosi około 1,1 cm, co często jest całkowicie bezobjawowe. Dzieje się tak, ponieważ inne obszary dolnej części ciała kompensują rozbieżność długości nóg, zapobiegając w ten sposób problemom. Jeśli jednak uważasz, że masz jedną nogę krótszą od drugiej i sprawia Ci to dyskomfort, a być może i ból,  wizyta u lekarza jest najlepszym sposobem na uzyskanie dokładnej diagnozy.

Źródła: www.zdrowiewpraktyce.pl, brightside.me, www.milesplit.com
Fotografie: WikiHow