×

Kifoza patologiczna – co to takiego? Przyczyny, objawy, leczenie

Kifoza to skrzywienie kręgosłupa, które charakteryzuje się jego wygięciem do tyłu. I choć skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym występuje fizjologicznie i nie jest niczym nadzwyczajnym, patologią jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia z hiperkifozą piersiową, kifozą szyjną lub kifozą lędźwiową. Wspomniane przypadki kifozy mają miejsce, kiedy wygięcie kręgosłupa jest zbyt głębokie lub występuje w nieodpowiednim miejscu, np. w miejscu, w którym powinna występować lordoza.

Kifoza zwana jest także kyfozą

Na początku skupmy się na wyjaśnieniu pojęcia kifoza. Kifoza to naturalna krzywizna kręgosłupa, która cechuje się łukowatym wygięciem kręgosłupa ku grzbietowi (wypukłe). Fizjologiczna kifoza piersiowa ma kąt od 20 do 45 stopni. To właśnie dzięki naturalnej krzywiźnie kręgosłupa możemy znosić codzienne, niekiedy naprawdę duże obciążenia i zachować prawidłową postawę. Problem pojawia się, kiedy wygięcie jest zbyt duże. Wtedy mamy do czynienia z kifozą patologiczną. Mówimy o niej kiedy występuje w nieodpowiednim miejscu, jak np. odcinek szyjny lub lędźwiowy, lub jest pogłębiona – dochodzi wówczas do nadmiernego wygięcia kręgosłupa w miejscu, gdzie występuje fizjologiczna kifoza.

Przyczyny kifozy patologicznej

Kifoza patologiczna to inaczej kifoza pogłębiona, hiperkifoza lub po prostu okrągłe plecy. Oczywiście do nadmiernego wygięcia kręgosłupa lub też wygięcia go w nieodpowiednim miejscu nie dochodzi od razu – dzieje się to stopniowo. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej:

  • osteoporoza
  • krzywica
  • skolioza
  • choroba Scheuermanna
  • wady postawy
  • długotrwałe przebywanie w zgarbionej pozycji (ciągła obsługa telefonu, praca siedząca)
  • choroby neurologiczne
  • złamania trzonów kręgowych

Objawy kifozy patologicznej

Jak się już zapewne domyślacie, patologiczna kifoza objawia się najczęściej nienaturalnie wygiętym ku tyłowi kręgosłupowi, co wymusza deformację sylwetki, a w tym pogłębienie lordozy kręgosłupa – przeniesienie siły obciążenia kręgów ku przodowi. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne. Patologiczna kifoza przyspiesza zmiany zwyrodnieniowe, a co z kolei przekłada się na przewlekły ból, trudności ze swobodnym poruszaniem się, a nawet powikłania płucne i krążeniowe czy porażenia kończyn. Oznaką patologicznej kifozy może być:

  • wysunięcie głowy lub barków do przodu
  • zaokrąglenie ramion
  • zapadnięta klatka piersiowa
  • rozsunięte i odstające łopatki

Kifozę patologiczną można zdiagnozować za pomocą RTG kręgosłupa.

Leczenie kifozy patologicznej

Nadmierne wygięcie kręgosłupa trzeba leczyć. Leczenie natomiast jest zależne od przyczyny powstania skrzywienia. Podstawą w przypadku leczenia osób dorosłych jest rehabilitacja. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci, gdzie ogromne znaczenie ma także gimnastyka korekcyjna i zmiana nawyków. Kluczową rolę odgrywają tutaj odpowiednie ćwiczenia, których celem jest przede wszystkim rozciągnięcie mięśni przykurczonej klatki piersiowej i wzmocnienie osłabionych oraz rozciągniętych mięśni grzbietu. Zaleca się również spanie na średnio miękkim materacu. Kiedy w grę wchodzi już ból, wskazane są masaże klasyczne czy zajęcia na basenie.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z wadą postawy należy skonsultować się ze specjalistą w danej dziedzinie. Pamiętaj, że im szybciej zdecydujesz się na taką wizytę, tym lepiej.

Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej? Czujesz dyskomfort w dolnym odcinku pleców? Spróbuj tego!

https://www.instagram.com/p/B7qpBnhlUbu/

Źródła: ortopeda.biz.pl , onkolmed.pl

Może Cię zainteresować