Kategorie ĆwiczeniaPoradyWady postawyWady postawy u dorosłychWady postawy u dzieci

Kolka podczas biegania. Z czym związany jest tego typu objaw?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Warto więc przyjrzeć się jej nieco bliżej. Dzisiaj chciałbym się skupić na ból, jaki może wystąpić w boku, nazywany potocznie kolką. Z czym jest związany tego typu objaw i czy mamy się czego obawiać, jeśli pojawia się stosunkowo często?

Kolka biegacza

Zacznę od tego, czym wywołana jest tzw. kolka biegacza. Wszystko wskazuje na to, że charakterystyczny ból, który niektórzy nazywają kłuciem, spowodowany jest skurczem przepony, choć przyczyny takiego stanu rzeczy wciąż nie są do końca znane.

kolka podczas biegania
mountainhome

Istnieje kilka teorii…

Jedna z nich mówi, że odczuwalny skurcz przepony ma uchronić rezerwy znajdującej się w przeponie krwi, a zarazem ucisnąć śledzionę, dzięki czemu większe ilości krwi przedostaną się na obwód, a tym samym pracujące mięśnie zostaną lepiej dotlenione.

Druga  teoria mówi, ze kiedy biegniemy stosunkowo szybko i głęboko oddychamy, nasza przepona, która aktywnie uczestniczy w procesie oddychania, jest zmuszona do większego wysiłku. W rezultacie wymiana tlenowa przebiega nierównomiernie, praca przepony zostaje zaburzona, a krew na problemy z krążeniem po niej. Charakterystyczne kłucie miałoby być w tym założeniu efektem zbliżonym do „palenia mięśnia”, które uzyskujemy podczas treningu siłowego.

Trzecia teoria mówi, że przyczyną bólu może być spożyty na niedługo przed wysiłkiem posiłek, zwłaszcza zbyt obfity. Rozepchany żołądek miałby w tym przypadku wpływać na ucisk przepony. Jeśli już więc decydujesz się na posiłek przed bieganiem, powinien być lekkostrawny – bez nadmiaru tłuszczów i błonnika. nie mniej jednak warto do 2 godzin po spożytym posiłku nie wykonywać intensywnych wysiłków.

Jest jeszcze jedna teoria, o której w ostatnim czasie zrobiło się stosunkowo głośno. Niektórzy uważają, że ból podczas biegu może być związany z zarówno techniką biegu, jak i wadami postawy. Przeprowadzono nawet badanie, którego wyniki pokazały, że biegacze, których postawa odbiega od ideału, znacznie częściej muszą zmagać się z występowaniem bólu w okolicach przepony.

Kolka podczas biegania. Z czym związany jest tego typu objaw?
Youtube

Dopadła mnie kolka. Co mam zrobić?

Kiedy podczas biegu dopadnie Cię charakterystyczny bieg, który nie ustępuje, przerwij trening, uspokój oddech i wyrównaj pracę przepony. W tym celu warto wykonać kilka do kilkunastu głębokich i kontrolowanych oddechów i rozciągnąć bolący bok – świetnie sprawdzą się tutaj chociażby skłony boczne. Ból wciąż nie daje za wygraną? Przyspiesz przepływ krwi i tętno marszem. Kolka nie ustępuje? Zweryfikuj swoją postawę ciała – m.in. zadbaj o to, aby zginacze biodrowe nie były przykurczone, co rzutuje przodopochyleniem miednicy – popracuj nad mięśniami stabilizującymi kręgosłup i górną częścią grzbietu.

Źródła: www.sfd.pl
Fotografie: File source: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Back_of_man%27s_head_plus_7_years_and_7_months.jpg (miniatura wpisu), www.youtube.com, www.mountainhome.af.mil