×

Ból pleców w odcinku piersiowym – przyczyny, objawy i leczenie

Problemy odcinka piersiowego najczęściej wynikają z przeciążenia mięśni oraz z pojawiających się zmian zwyrodnieniowych. Często ból kręgosłupa piersiowego może być wynikiem naszych nieświadomych działań. Brak aktywności ruchowej, noszenie ciężkiej torebki lub plecaka na jednym ramieniu, chodzenie w niewygodnych butach czy niedbałe siedzenie to tylko nieliczne z naszych „kręgosłupowych grzeszków”. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na problemy bólowe pleców są nadwaga, występowanie punktów spustowych na mięśniach przykręgosłupowych lub obfity biust u kobiet.

freepik.com

freepik.com

„Jak sprawdzić, gdzie mnie boli?”

Na piersiowy odcinek kręgosłupa składa się 12 kręgów, z którymi łączą się żebra. Odcinek piersiowy w porównaniu do reszty kręgosłupa ma dość małą ruchomość, ponieważ to odcinek szyjny i lędźwiowy pozwalają nam na ruchy skrętne oraz zginanie i prostowanie. Główną funkcją tej części kręgosłupa jest tworzenie i podtrzymywanie klatki piersiowej.
W opisie badań możemy spotkać się ze skrótem: Th i numerkiem od 1 do 12. Już wyjaśniam: Th to nic innego jak nazwa odcinka piersiowego kręgosłupa tylko po łacinie, a numer przy skrócie to oznaczenie danego kręgu.

zdrowykregoslup.com.pl

zdrowykregoslup.com.pl

Objawy:

Kłopoty z kręgosłupem w odcinku piersiowym oprócz samego bólu pleców mogą również przynosić dodatkowe objawy, takie jak: ból serca lub głowy, bóle w okolicy mostka czy dyskomfort w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem oraz sztywność karku.
Jeżeli, któryś z tych objawów pojawi się, niezwłocznie należy udać się do lekarza i tym samym wykluczyć poważne choroby narządów wewnętrznych.

Przy jakichkolwiek dolegliwościach z kręgosłupem trzeba udać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz metodę terapii. Warto wiedzieć, że przed zaplanowaną wizytą można również doraźnie samemu sobie pomóc.

Domowe sposoby na załagodzenie bólu:

1. Ciepła kąpiel lub okłady

Ciepło wspaniale rozluźnia mięśnie i daje efekt odprężenia.

freepik.com

freepik.com

2. Zajęcia z jogi lub pilates

Zajęcia te mają na celu rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni posturalnych, czyli tych które odpowiadają za utrzymanie pionowej postawy ciała. Rozciąganie przynosi ulgę przeciążonym mięśniom, natomiast wzmacnianie ich zapobiega ponownym nawrotom bólu.

freepik.com

freepik.com

3. Krótkie przerwy na rozprostowanie się w pracy

Jeżeli masz siedzący tryb pracy to minimum co godzinę wstań na chwilkę od biurka i wykonaj parę nieskomplikowanych ćwiczeń.

freepik.com

freepik.com

4. Delikatny masaż

Poproś kogoś z rodziny, przyjaciela lub partnera o zrobienie krótkiego masażu w miejscu, w którym odczuwasz napięcie lub ból pleców.
Jeżeli nie masz możliwości poprosić kogoś o pomoc, możesz wykonać automasaż z pomocą piłeczki tenisowej.

freepik.com

freepik.com

Pamiętaj, że bólu pleców nie można lekceważyć!

Może Cię zainteresować