×

5 przerażających zmian, które zachodzą w ciele, gdy siedzisz przez 8h dziennie. Okropne!

Ponad 50% osób pracujących w biurze ma poważne problemy z kręgosłupem. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, to w Twoim ciele z dnia na dzień następują drastyczne zmiany. Ich konsekwencje odczuwać możesz nawet do końca życia. Zmień swoje nawyki zanim będzie za późno!

Osoby pracujące przed komputerem, maszyną lub kierownicą, są niezwykle narażone na poważne zwyrodnienia kręgosłupa!

Oto co dzieje się z Twoim ciałem, gdy spędzasz 8h na siedząco:

#1 Przewlekły ból

Nie jesteś jeszcze emerytem, a już zdarza Ci się, że czujesz ból w plecach? To znak, że Twoje mięśnie zaczynają się buntować. Osoba siedząca ma cały czas napięte mięśnie prostownika grzbietu i mięsień wielodzielny.

Długotrwałe napięcie prowadzi do permanentnego bólu.

Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Jestem przekonana, że jeżeli dotkniesz swoich barków, to w okolicach szyi, pod palcem wyczujesz twardą „grudkę”. Pamiętaj, ból sam nie zniknie, a jego pojawienie się zwiastuje tylko pogorszenie Twojego stanu!

#2 Wady postawy prowadzące do poważnych schorzeń

Patrząc w przyszłość, codzienne napięcie mięśni prowadzi do poważnych zwyrodnień: deformacje, czyli skolioza, garb czy odstające łopatki. To także krok w stronę osteoporozy i trwałych zwyrodnień stawów. Bezruch nasila również proces utraty masy kostnej.

#3 Piwny brzuszek

Nawet jeśli nie pijesz piwa, piwny brzuszek może się u Ciebie pojawić. Podczas siedzenia mięśnie brzucha są rozluźnione. Zaczynają słabnąć i wyglądać nieestetycznie. Ten syndrom może spotkać też szczupłe osoby!

#4 Drętwienie kończyn

Napięcie mięśni pleców może prowadzić do poważnych problemów neurologicznych. Jest to ból promieniujący do nóg, drętwienie kończyn, a nawet niedowład. Jeśli odczuwasz mrowienie w kończynach, jest to pierwszy znak ostrzegawczy, że z Twoim kręgosłupem dzieją się złe rzeczy!

#5 Ból głowy

Wiele osób pracujących w pozycji siedzącej skarży się na ból głowy przypominający migrenę. Obejmuje on kark i promieniuje do czoła. Jest to sygnał ostrzegawczy, że nasz kręgosłup jest przeciążony.

Zwykle jest związany z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Dyskomfort jest spowodowany podrażnieniem korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych oraz zaburzenia ukrwienia na skutek ucisku na tętnice kręgowe.

Jak zapobiegać zmianom i dbać o plecy?

#1 Zmieniaj pozycję podczas pracy

Nie siedź ciągle w tej samej pozycji. Jeśli masz możliwość, zmieniaj pozycję na lekko odchyloną. Ogromną popularność zdobywają także biurka do pracy stojącej. Wysoki stolik świetnie nada się do pracy! Stojąc przenosisz wagę ciała z nogi na nogę, angażując inne mięśnie. Zmieniając pozycje co godzinę, szybko zauważysz efekty!

#2 Rób przerwy

Ustaw budzik w telefonie co godzinę. Zwykła przerwa na 5 min, na „rozprostowanie kości” i spacer po biurze, jest niezwykle ważna.

#3 Wzmacniaj mięśnie ćwiczeniami

Nawet najbardziej zapracowana osoba powinna znaleźć czas na ćwiczenia. Bez nich się nie obejdzie. Jeśli nie masz czasu na specjalne zajęcia zainwestuj w sprzęt, który Ci pomoże.

Ja sama korzystam z DrimDrum. Pomaga mi w 2 min rozluźnić mięśnie, likwidując ból napiętych mięśni szybciej niż jakikolwiek lek.

Rób ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie brzucha. To one pomagają trzymać odpowiednią postawę ciała i wspomagają mięśnie kręgosłupa. Tego typu ćwiczenia neutralizują przeciążenia na krążkach międzykręgowych, które występują podczas siedzenia.

DrimDrum znajdziecie tutaj. Według mnie jest warty każdej złotówki!

#4 Rozciągaj się

Rano, w ciągu pracy lub wieczorem przed snem. Jeśli poczujesz napięcie np. w karku, natychmiast poświęć chwilę na rozluźnienie go. Proste ruchy możesz wykonać nie wstając od biurka. Są dyskretne, a przynoszą natychmiastową ulgę.

Zainwestuj czas i energie w swoje zdrowie zanim będzie za późno!

Basia

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że choć raz mocno bolały Cię plecy.

Znam to uczucie, dlatego chcę dzielić się z Tobą poradami i ćwiczeniami. Razem pokonamy ból!

Może Cię zainteresować